Schimbare spectaculoasă în statistica Bacalaureatului pentru Liceul Tehnologic Crâmpoia. După ce în prima sesiune a examenului din acest an unitatea de învățământ a înregistrat o rată de promovare de 0%, rezultatele sesiunii de toamnă o plasează acum, cel puțin procentual, pe primul loc în clasamentul liceelor din județul Olt: promovabilitate 100%. În spatele procentului se află însă o situație aparte – un singur candidat a fost prezent la examen și acesta a reușit să promoveze.
În sesiunea iunie–iulie 2026 a Bacalaureatului, situația de la Crâmpoia era complet diferită. Liceul Tehnologic din localitate se afla printre cele patru unități din județul Olt cu promovabilitate zero.
La examen participase atunci un singur candidat al liceului, iar acesta nu a reușit să obțină media necesară promovării, rezultatul său fiind situat în intervalul 5–5,99.
La numai câteva săptămâni distanță, statistica sesiunii iulie–august schimbă radical poziția unității de învățământ.
Pentru actuala sesiune au fost înscriși doi candidați de la Liceul Tehnologic Crâmpoia. Unul dintre aceștia nu s-a prezentat, astfel că un singur candidat a avut toate rezultatele necesare pentru calcularea situației finale.
Acesta a promovat examenul, cu o medie cuprinsă între 6 și 6,99.
Rezultatul este suficient pentru ca Liceul Tehnologic Crâmpoia să apară în statistica Inspectoratului Școlar Județean Olt cu 100% promovabilitate, fiind singura unitate aflată la acest nivel în clasamentul sesiunii de toamnă, înainte de contestații.
Procentul trebuie însă privit în contextul numărului foarte redus de participanți. Nu vorbim despre o promoție întreagă în care toți absolvenții au trecut examenul, ci despre un singur candidat prezent și un singur candidat reușit.
Chiar și așa, pentru liceul din Crâmpoia este o schimbare importantă față de rezultatul primei sesiuni: de la un candidat prezent și niciun promovat, la un candidat prezent și un promovat.
La nivelul întregului județ Olt, sesiunea iulie–august a Bacalaureatului a avut, înainte de contestații, o promovabilitate de 38,12%. Din cei 627 de candidați înscriși, 543 s-au prezentat, iar 207 au reușit să promoveze examenul.





