Ion Marian Doldurea investit în funcția de primar al Municipiului Caracal

0
814

În aceeași ședință a fost constituit și Consiliul Local al Municipiului Caracal

Într-o reuniune solemnă desfășurată la Teatrul Național din localitate, astăzi 21 octombrie a.c., în prezenta, aleșilor locali rezultați în urma alegerilor desfășurate pe 27 septembrie a.c., a prefectului județului Olt- Florin-Constantin HOMOREAN, a președintelui Consiliului Județean Olt-Marius Oprescu și a altor invitați din instituțiile statului care își desfășoară activitatea pe raza municipiului, a vut loc ședința de investire a domnului Ion Marian Dolcurea în funcția de primar al municipiului Caracal și constituirea Consiliului Local. Au depus jurământul de investire în funcția de consilier al Municipiului Caracal domnii; Adrian Chesnoiu (PSD), Șerban Cernat (PSD),Laurențiu Pătran(PSD), Liviu Mitroi (PSD), Paul Ion(PSD), Cornelia Muşat (PSD), Marina Samiee (PSD), Marin Maciu(PSD), Răzvan Băţăgui (PSD).Cristi Căldăraru (PSD), Cristian Conea(PNL),Cristian Pavel (PNL),Daniel Vîrdol (PNL),Alina Gongea (PNL),Octavian Stănescu (Pro România),Virgil Ancuța (Pro România),Costică Alexe (Pro România)și Robert Căpățână (Pro România).După depunerea jurământului de către consilieri a urmat depunerea jurământului și investirea în funcția de primar al Municipiului Caracal a domnului Ion Marian Doldurea.

“TOTUL PENTRU CARACAL, NIMIC PENTRU NOI!”
“Mulțumesc tuturor celor care mi-au acordat votul de încredere pentru functia de primar al Municipiului Caracal. Am ales să tăiesc în Caracal alături de familie și prieteni. Iubesc acest oraș, m-am implicat ca cetățean necondiționat ori de câte ori am putut pentru a promova istoria, cultura locului și oamenii valoroși ai orașului nostru. Sunt astăzi în calitate de primar a municipiului Caracal urmare a votului din 27 septembrie, le mulțumesc tuturor care într-un număr impresionant mi-au acordat încrederea. Simpt o mare responsabilitate față de toțI cetățenii orașului indifferent de opțiunea lor politică, având datoria morală de a le arăta tuturor că noi caracalenii putem împreună să facem din Caracal un oraș așa cum ni-l dorim cu toții; sigur, curat, civilizat, cu condiții de viață pe măsura așteptărilor locuitorilor săi. Așa cum am spus de fiecare dată în aceste luni de când am decis să candidez la funcția de primar, voi fi alături oamenilor și voi discuta problemele comunității luând decizii împreună cu caracalenii. A venit vremea ca Administrația să fie cu adevărat în slujba cetățeanului. Este primul pas pentru a putea vorbi de o administrație modernă în interesul oamenilor. Am venit în fața dumneavoastră și v-am cerut încrederea înainte de alegeri, cu o echipă de consilieri tineri, profesioniști cu oameni dedicațI muncii lor și dornici să se implice în rezolvarea problemelor. Voi colabora însă cu toți consilierii locali indifferent de culoarea politică pentru interesul cetățenilor și dezvoltarea orașului. Mă bazez pe sprijinul Consiliului Județean Olt, a președintelui Marius Oprescu, pentru promovarea tuturor proiectelor care vor duce la schimbarea în bine a orașului și la dezvoltarea sa. Sunt mândru că sunt caracalean și vă invit ca împreună să redăm demnitatea și încrederea caracalenilor pentru a le pune orașul la loc de cinste. Renașterea orașului nostrum stă în puterea noastră de a le dovedi tuturor că nu locuim într-un oraș gri, așa cum de multe ori a fost prezentat în media. Caracalul înseamnă peste 140 de edificii istorice și culturale, o tradiție frumoasă în prezent care ne face cinste, avem profesori de elită, olimpici, cel mai bun liceu din județ, al treilea parc natural din Europa și multe, multe altele. Împreună se poate să facem ca orașul nostru să fie un pol de referință pentru zona Olteniei. Trăim cu toții o perioadă grea, de grea încercare , marcată de o pandemie ale cărei efecte au creat o psihoză generalizată în societate, din cauză căreia țara e blocată, economia scârțâie, școlile sunt închise, sănătatea populației e pusă în pericol. Căutăm zilele acestea repere în fila groasă a istoriei naționale pentru a le da și eu la rându-mi tinerilor colegi din Consiliul Local care-mi sunt alături în acestă zi importantă. Mi-am amintit de testamentul regelui Carol I, în care îi transmitea succesorului sau Ferdinand să conducă țara pe mai departe cu deviza ce l-a călăuzit întreaga sa viață “Totul pentru țară nimic pentru mine “. Asemenea lui le transmit și eu colegilor mei din consiliul local că deviza noastră în administrarea orașului trebuie să fie TOTUL PENTRU CARACAL, NIMIC PENTRU NOI!. Cred cu tărie că împreună se poate administra eficient acest minunat oraș la a cărei renaștere suntem obligați cu toții să contribuim, să ne sacrificam orice orgoliu, egoism sau interes personal, să conlucrăm spre binele Caracalului și a locuitorilor săi. Mulțumesc tuturor colaboratorilor mei, echipei de consilieri și nu în ultimul rand caracalenilor cărora le promit că nu-i voi dezamăgi. Împreună se poate!Așa să ne ajute Dumnezeu!”, a spus domnul Ion Marian Doldurea – primarul Municipiului Caracal, în cuvântul de investitură.
Felicitări și mult success!
Doru Tudor