Fotbal: România – San Marino 7- 1

Date:

După 1-3 în Bosnia, echipa națională a României a făcut 7-1 în meciul cu San Marino, ultimul din preliminariile pentru CM 2026. La Ploiești, pe o ploaie deasă și pe un stadion plin, România a trăit un șoc în minutul 2, când echipa clasată pe ultimul loc în lume a deschis scorul prin Giacopetti.

România – San Marino 7-1

Trupa lui Mircea Lucescu a egalat în minutul 13, prin autogolul lui Rossi și a preluat conducerea după o jumătate de oră de joc, prin Baiaram, care a reușit primul gol în tricoul naționalei. Până la pauză, Dennis Man a făcut 3-1, iar partea secundă a fost o distracție pentru Tricolori.

A venit al doilea autogol al semiprofesioniștilor din San Marino, după care Ianis Hagi a făcut 5-1 în minutul 76. Fundașul dreapta, Andrei Rațiu, a marcat și el în minutul 82, iar peste două minute, Tricolorii au primit un penalty care a fost transformat de Louis Munteanu. România – San Marino s-a terminat 7-1, însă prezența la Mondial nu este sigură, deși știam înainte de acest meci că vom merge la baraj, ca urmare a rezultatului din Liga Națiunilor. Tocmai acest baraj este însă îngrijorător.
În celălalt meci al grupei, Austria – Bosnia s-a terminat 1-1. Astfel, la tragerea la sorți, care va avea loc pe 20 noiembrie, de la ora 14:00, România va fi în urna a patra, ceea ce înseamnă că putem da, în semifinalele barajului, peste adversari precum Italia, Turcia, Danemarca sau Ucraina. România va juca semifinala barajului pe 26 martie 2026, în deplasare.
Clasamentul final al grupei H
Austria – 19p (golaveraj +18)
Bosnia și Herțegovina – 17p (golaveraj +10)
România – 13p (golaveraj +9)
Cipru – 8p (golaveraj 0)
San Marino 0p (golaveraj -37).

Sursă: euronews.ro

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

CSM Slatina vs. Olimpia Satu Mare, în etapa a 16-a

Meciurile etapei 16 din Liga 2 Casa Pariurilor debutează...

CSC Dumbrăviţa – CSM Slatina 2-1

Formaţia CSM Slatina a pierdut, scor 2-1, meciul susţinut,...

CSM Slatina câștigă în fața formației CSC Șelimbăr

CSM Slatina s-a impus sâmbătă, pe terenul celor de...

Rezultate Liga a IV-a, etapa 15

În acest weekend, la nivelul județului Olt, s-au disputat...