Programul sezonului regular al Ligii 2, ediția 2023-2024

0
167

Prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 13 iulie 2023, actualul format competițional al eşalonului secund, care va debuta la data de 5 august, va fi ultimul în formula cu 20 de echipe. Competiţia Liga 2 Casa Pariurilor se va disputa în două faze după cum urmează:

  • prima fază a competiţiei va consta într-un sezon regular, la care vor participa toate cele 20 de echipe şi în care vor juca fiecare cu fiecare o singură dată, cu un total de 19 etape.
  • a doua fază a competiţiei va consta într-un play-off şi un play-out, în care echipele vor fi repartizate pe baza clasamentului final al sezonului regular şi în care vor intra cu toate punctele acumulate până atunci.

În play-off vor participa primele şase clasate, iar partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul SuperLigii, după următoarea schemă:

  • Locul 3 din Liga 2 contra locului 8 din play-out-ul SuperLigii
  • Locul 4 din Liga 2 contra locului 7 din play-out-ul SuperLigii

În play-out vor participa celelalte 14 echipe rămase, împărţite în două grupe, A şi B, cu câte şapte echipe fiecare. În grupa A vor evolua echipele clasate la finalul sezonului regular pe locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18 şi 19, iar în grupa B vor evolua echipele de pe locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17 şi 20.

Participantele din fiecare grupă vor juca între ele o singură dată, rezultând un program de şapte etape şi câte şase meciuri pentru fiecare echipă.

Din fiecare grupă a play-out-ului vor retrograda direct echipele clasate pe locurile 6 şi 7. Ca urmare a trecerii la un format cu 22 de echipe din ediţia viitoare de campionat, doar pentru sezonul 2023-2024 s-a renunţat la barajul de retrogradare care ar fi trebuit să se dispute între ocupantele locurilor 5 din fiecare grupă a play-out-ului, urmând a se reveni la acesta din sezonul viitor.

Programul sezonului regular al Ligii 2, ediția 2023-2024:

Etapa 1

FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
FC Brașov / Progresul Spartac – CSC Dumbrăviţa
Corvinul Hunedoara – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Reşiţa – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Campionii FC Argeş
CS Mioveni – Gloria Buzău
CS Tunari – CSM Slatina
Chindia Târgovişte – Steaua
Metaloglobus București – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Dej – CSM Alexandria

Etapa 2

Concordia Chiajna – CSM Alexandria
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Dej
Steaua – Metaloglobus București
CSM Slatina – Chindia Târgovişte
Gloria Buzău – CS Tunari
Campionii FC Argeş – CS Mioveni
Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Reşiţa
CSC Dumbrăviţa – Corvinul Hunedoara
FK Miercurea Ciuc – FC Brașov / Progresul Spartac

Etapa 3

FC Brașov / Progresul Spartac – Concordia Chiajna
Corvinul Hunedoara – FK Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa – CSC Dumbrăviţa
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ceahlăul Piatra Neamţ
CS Mioveni – Unirea Slobozia
CS Tunari – Campionii FC Argeş
Chindia Târgovişte – Gloria Buzău
Metaloglobus București – CSM Slatina
Unirea Dej – Steaua
CSM Alexandria – CS Comunal Şelimbăr

Etapa 4

Concordia Chiajna – CS Comunal Şelimbăr
Steaua – CSM Alexandria
CSM Slatina – Unirea Dej
Gloria Buzău – Metaloglobus București
Campionii FC Argeş – Chindia Târgovişte
Unirea Slobozia – CS Tunari
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Mioveni
CSC Dumbrăviţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FK Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
FC Brașov / Progresul Spartac – Corvinul Hunedoara

Etapa 5

Corvinul Hunedoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – FC Brașov / Progresul Spartac
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FK Miercurea Ciuc
CS Mioveni – CSC Dumbrăviţa
CS Tunari – Ceahlăul Piatra Neamţ
Chindia Târgovişte – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Campionii FC Argeş
Unirea Dej – Gloria Buzău
CSM Alexandria – CSM Slatina
CS Comunal Şelimbăr – Steaua

Etapa 6

Concordia Chiajna – Steaua
CSM Slatina – CS Comunal Şelimbăr
Gloria Buzău – CSM Alexandria
Campionii FC Argeş – Unirea Dej
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Ceahlăul Piatra Neamţ – Chindia Târgovişte
CSC Dumbrăviţa – CS Tunari
FK Miercurea Ciuc – CS Mioveni
FC Brașov / Progresul Spartac – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Corvinul Hunedoara – CSM Reşiţa

Etapa 7

CSM Reşiţa – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Corvinul Hunedoara
CS Mioveni – FC Brașov / Progresul Spartac
CS Tunari – FK Miercurea Ciuc
Chindia Târgovişte – CSC Dumbrăviţa
Metaloglobus București – Ceahlăul Piatra Neamţ
Unirea Dej – Unirea Slobozia
CSM Alexandria – Campionii FC Argeş
CS Comunal Şelimbăr – Gloria Buzău
Steaua – CSM Slatina

Etapa 8

Concordia Chiajna – CSM Slatina
Gloria Buzău – Steaua
Campionii FC Argeş – CS Comunal Şelimbăr
Unirea Slobozia – CSM Alexandria
Ceahlăul Piatra Neamţ – Unirea Dej
CSC Dumbrăviţa – Metaloglobus București
FK Miercurea Ciuc – Chindia Târgovişte
FC Brașov / Progresul Spartac – CS Tunari
Corvinul Hunedoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
CS Mioveni – CSM Reşiţa
CS Tunari – Corvinul Hunedoara
Chindia Târgovişte – FC Brașov / Progresul Spartac
Metaloglobus București – FK Miercurea Ciuc
Unirea Dej – CSC Dumbrăviţa
CSM Alexandria – Ceahlăul Piatra Neamţ
CS Comunal Şelimbăr – Unirea Slobozia
Steaua – Campionii FC Argeş
CSM Slatina – Gloria Buzău

Etapa 10

Concordia Chiajna – Gloria Buzău
Campionii FC Argeş – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Steaua
Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Comunal Şelimbăr
CSC Dumbrăviţa – CSM Alexandria
FK Miercurea Ciuc – Unirea Dej
FC Brașov / Progresul Spartac – Metaloglobus București
Corvinul Hunedoara – Chindia Târgovişte
CSM Reşiţa – CS Tunari
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni

Etapa 11

CS Mioveni – Concordia Chiajna
CS Tunari – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Chindia Târgovişte – CSM Reşiţa
Metaloglobus București – Corvinul Hunedoara
Unirea Dej – FC Brașov / Progresul Spartac
CSM Alexandria – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Şelimbăr – CSC Dumbrăviţa
Steaua – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSM Slatina – Unirea Slobozia
Gloria Buzău – Campionii FC Argeş

Etapa 12

Concordia Chiajna – Campionii FC Argeş
Unirea Slobozia – Gloria Buzău
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Slatina
CSC Dumbrăviţa – Steaua
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Şelimbăr
FC Brașov / Progresul Spartac – CSM Alexandria
Corvinul Hunedoara – Unirea Dej
CSM Reşiţa – Metaloglobus București
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte
CS Mioveni – CS Tunari

Etapa 13

CS Tunari – Concordia Chiajna
Chindia Târgovişte – CS Mioveni
Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Dej – CSM Reşiţa
CSM Alexandria – Corvinul Hunedoara
CS Comunal Şelimbăr – FC Brașov / Progresul Spartac
Steaua – FK Miercurea Ciuc
CSM Slatina – CSC Dumbrăviţa
Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ
Campionii FC Argeş – Unirea Slobozia

Etapa 14

Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Ceahlăul Piatra Neamţ – Campionii FC Argeş
CSC Dumbrăviţa – Gloria Buzău
FK Miercurea Ciuc – CSM Slatina
FC Brașov / Progresul Spartac – Steaua
Corvinul Hunedoara – CS Comunal Şelimbăr
CSM Reşiţa – CSM Alexandria
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej
CS Mioveni – Metaloglobus București
CS Tunari – Chindia Târgovişte

Etapa 15

Chindia Târgovişte – Concordia Chiajna
Metaloglobus București – CS Tunari
Unirea Dej – CS Mioveni
CSM Alexandria – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Şelimbăr – CSM Reşiţa
Steaua – Corvinul Hunedoara
CSM Slatina – FC Brașov / Progresul Spartac
Gloria Buzău – FK Miercurea Ciuc
Campionii FC Argeş – CSC Dumbrăviţa
Unirea Slobozia – Ceahlăul Piatra Neamţ

Etapa 16

Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamţ
CSC Dumbrăviţa – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Campionii FC Argeş
FC Brașov / Progresul Spartac – Gloria Buzău
Corvinul Hunedoara – CSM Slatina
CSM Reşiţa – Steaua
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Şelimbăr
CS Mioveni – CSM Alexandria
CS Tunari – Unirea Dej
Chindia Târgovişte – Metaloglobus București

Etapa 17

Metaloglobus București – Concordia Chiajna
Unirea Dej – Chindia Târgovişte
CSM Alexandria – CS Tunari
CS Comunal Şelimbăr – CS Mioveni
Steaua – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – CSM Reşiţa
Gloria Buzău – Corvinul Hunedoara
Campionii FC Argeş – FC Brașov / Progresul Spartac
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSC Dumbrăviţa

Etapa 18

Concordia Chiajna – CSC Dumbrăviţa
FK Miercurea Ciuc – Ceahlăul Piatra Neamţ
FC Brașov / Progresul Spartac – Unirea Slobozia
Corvinul Hunedoara – Campionii FC Argeş
CSM Reşiţa – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
CS Mioveni – Steaua
CS Tunari – CS Comunal Şelimbăr
Chindia Târgovişte – CSM Alexandria
Metaloglobus București – Unirea Dej

Etapa 19

Unirea Dej – Concordia Chiajna
CSM Alexandria – Metaloglobus București
CS Comunal Şelimbăr – Chindia Târgovişte
Steaua – CS Tunari
CSM Slatina – CS Mioveni
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Campionii FC Argeş – CSM Reşiţa
Unirea Slobozia – Corvinul Hunedoara
Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Brașov / Progresul Spartac
CSC Dumbrăviţa – FK Miercurea Ciuc