Primele rezultate de la Campionatul European U21!

0
75

Șase sportivi români participă la Campionatul European U21, care se desfășoară în Gondomar, Portugalia, între 7-10 martie.

Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plaian, Cristian Pletea, Alex Manole şi Rareş Şipoş iau parte la concursul european. Alături le sunt antrenorii Viorel Filimon și Andrei Filimon.

Simplu feminin:

Grupa 7:

Clasament:

1 Adina Diaconu – 6 p,

2. Sophia Klee (Germania) – 5 p.,

3. Anezka Ilcikova (Cehia) – 4 p.,

4. Nikoleta Puchovanova (Slovacia) – 3 p.

  • Adina Diaconu – Nikoleta Puchovanova 4-2 (11-3, 11-6, 6-11, 11-1, 6-11, 11-6)
  • Adina Diaconu – Anezka Ilcikova 4-0 (11-6, 11-8, 11-8, 11-8)
  • Adina Diaconu – Sophia Klee 4-0 (11-8, 11-9, 11-3, 11-7)

Grupa 8:

Clasament:

1 Tania Plaian – 6 p.,

2. Margo Degraef (Belgia) – 5 p.,

3. Ana Tofant (Slovenia) – 4 p.,

4. Veronica Mosconi (Italia) – 3 p.

  • Tania Plaian – Margo Degraef 4-3 (11-8, 9-11, 10-12, 11-5, 11-5, 5-11, 11-9)
  • Tania Plaian – Veronica Mosconi 4-1 (12-14, 11-4, 11-4, 12-10, 11-7)
  • Tania Plaian – Ana Tofant 4-0 (11-5, 11-5, 11-4, 11-8)

Grupa 10:

Clasament:

1 Andreea Dragoman – 6 p,

2. Airi Avameri (Estonia) – 5 p,

3. Orsolya Feher (Ungaria) – 4 p,

4. Tatsiana Chakavaya (Belarus) – 3 p.

  • Andreea Dragoman – Tatsiana Chakavaya 4-0 (11-6, 11-7, 11-7, 11-6)
  • Andreea Dragoman – Orsolya Feher 4-1 (9-11, 11-5, 11-5, 11-4, 11-4)
  • Andreea Dragoman – Airi Avameri, 4-2 (8-11, 11-5, 9-11, 11-3, 11-9, 13-11)

Simplu masculin:

Grupa 8:

Clasament:

1 Tomas Polansky (Cehia) – 6 p.,

2. Alexandru Manole – 5 p,

3.Thomas Grininger (Austria) 4 p,

4. Patrik Juhasz (Ungaria) – 3 p.

  • Alexandru Manole – Thomas Grininger 4-3 (11-6, 11-4, 11-8, 2-11, 9-11, 13-15, 11-5)
  • Alexandru Manole – Patrik Juhasz 4-2 (11-9, 7-11, 11-6, 4-11, 11-8, 11-9)
  • Alexandru Manole – Tomas Polansky 0-4 (6-11, 9-11, 3-11, 8-11)

Dublu masculin:

16-imi:

  • Alexandru Manole/Joan Masip (Spania) – Aviv Ben-Ari/Mathan Simon (Israel) 0-3 (12-14, 8-11, 6-11)

Dublu feminin:

16-imi:

  • Tania Plaian/Andrea Perez (Spania) – Ana Tofant (Slovenia)/Ema Labosova (Slovacia) 3-1 (13-11, 11-6, 4-11, 12-10)