LISTĂ: sportivii anului 2022

0
168

În cadrul „Galei Laureatilor” din anul 2023, editia a VII-a, organizată cu prilejul împlinirii a 655 de ani de la prima atestare documentară a orașului Slatina, autoritățile locale vor premia cei mai buni sportivi ai municipiului după cum urmează:

Premiu de Excelenţă – acordat pentru premierea internațională la un sport olimpic (atletism, tenis de masă, handbal, fotbal, taekwondo, lupte greco-romane, box, judo, etc.)

Premiul I, Loc I, Medalie de Aur – 2.000 lei / sportiv/ă
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Atletism
1. Neagoe Ionuț Andrei – Locul I la Camp. Balcanic de Seniori – Ștafetă 4x100m;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Tudoroiu Arun Nicu – Medalie de aur Turneul Internațonal de box Aitoloakarrnania –
Grecia, Medalie de aur la Turneul Internațional Open Brașov.
C.S. OLTENIA TAEKWONDO Slatina – taekwondo
1. Costea Sophie Livia Anisia – Locul I Campionatul Balcanic Durres Albania;
2. Nicorescu Matei Gabriel – Locul I Campionatul European de copii București;
3. Prună Radu Mihai – Locul I Campionatul European de copii București;
CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR Slatina – tenis de masă
1. Jifcu Andreea – Locul I la Campionatul European Tenis de Masă, juniori II echipe.
Premiul II, Loc II, Medalie de Argint – 1.500 lei / sportiv/ă
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Tudoroiu Paul Tudor – Medalie de argint la Turneul Internațional Open Brașov.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Judo
1. Kunszabo Luca – Locul II European Open Judo Cluj Napoca;
2. Radu Valentin – Locul II Campionatul Balcanic Seniori Bulgaria;
C.S. OLTENIA TAEKWONDO Slatina – taekwondo
1. Dumitru Elena – Locul II Campionatul European Taekwondo copii București;
2. Drăgușin David – Locul II Campionatul European Taekwondo copii București;
3. Mihalache Augustin Andrei – Locul II Campionatul European Taekwondo copii
București;

Premiul III, Loc III, Medalie de Bronz – 1.000 lei / sportiv/ă

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Atletism
1. Floricel Simona – Medalie de Bronz, Campionatul Balcanic Masters, 800m și 1500m;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Tenis de masă
1. Diaconu Adina – Locu III dublu – mixt WTT Feeder Doha 2022;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Drăgan Emilia Ramona Iuliana – Medalie de bronz la Turneul Internațional Open
Brașov.
C.S. BOX ARTROM Slatina – box
1. Iliescu George Alexandru – Locul III Turneul Internațional Open Brașov;
C.S. OLTENIA TAEKWONDO Slatina – taekwondo
1. Ghidănac Rebeca – Locul III Campionatul European de copii București;
2. Dincă Maria Cătălina – Locul III Campionatul European de copii București;
3. Vișan Sophia Maria – Locul III Campionatul European de copii București;
4. Șerban Iulia Laura – Locul III Open Serbia cadeți;

Premiu de Excelenţă – acordat pentru premierea internațională la un sport neolimpic (fotbal – tenis, karate, etc.)

Premiul I, Loc I, Medalie de Aur – 1.000 lei / sportiv/ă
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Karate
1. Andrii Alin Robert – Medalie de aur Campionat Mondial Karate traditional –
Macedonia;
2. Ghițurin Luca Ștefan – Medalie de aur Cupa Mondială Karate HIDETAKA NISHI
YAMA – Macedonia.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Fotbal – tenis
1. Sorean Alex – Locul I Campionatul European seniori fotbal-tenis simplu, Alanya
Turcia 2022;
2. Nagy Darius – Locul I Campionatul European seniori fotbal-tenis simplu, Alanya
Turcia 2022;
3. Jecu Sebastian – Locul I Campionatul European seniori fotbal-tenis simplu, Alanya
Turcia 2022;
4. Sorean Vasile Ladislau – Locul I Campionatul European seniori fotbal-tenis simplu,
Alanya Turcia 2022.
A.S.C.S. BU-DO Karate
1. Bojin Daria Maria – Locul I (aur) la Campionatul Mondial de Karate Tradițional,
Lublin, Polonia.

Premiul II, Loc II, Medalie de Argint – 750 lei / sportiv/ă

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Karate

1. Diaconescu Elisa Maria – Medalie de argint Cupa Mondială Karate HIDETAKA
NISHI YAMA – Macedonia;
2. Vasile David Florin – Medalie de argint Cupa Mondială Karate HIDETAKA NISHI
YAMA – Macedonia;
3. Voicu Marius Alberto – Medalie de argint Cupa Mondială Karate HIDETAKA NISHI
YAMA – Macedonia;

4. Răducan Marius Adrian – Medalie de argint Cupa Mondială Karate HIDETAKA
NISHI YAMA – Macedonia;
A.C.S. BU-DO Karate
1. Costică Raisa Maria – Locul II (argint) la Campionatul Mondial de Karate Tradițional,
Lublin, Polonia;
2. Cîciu Teodor Andrei – Locul II (argint) la Campionatul Mondial de Karate Tradițional,
Lublin, Polonia.
3. Belgu Darius Nicolas – Locul II (argint) la Campionatul Mondial de Karate
Tradițional – kumite, Lublin, Polonia.
C.S. BUSHIDO Slatina
1. Bibescu Ianis Andrei – Medalie de Argint Cupa Mondială Skopje, Macedonia;
2. Prasacu Vladimir Mikael – Medalie de Argint Cupa Mondială Skopje, Macedonia;

Premiul III, Loc III, Medalie de Bronz – 500 lei/sportiv/ă

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Karate
1. Apetrei Cristina Alexandra – Medalie de bronz Campionatul Mondial Karate
traditional juniori – Macedonia.
2. Ștefan Diana Alina – Medalie de bronz Cupa Europeană Karate traditional ITKF–
Slovenia;
3. Tănase Rebeca Ștefania – Medalie de bronz Cupa Mondială Karate HIDETAKA
NISHI YAMA – Macedonia.
A.C.S. BU-DO Karate
1. Constantin Robert Ionuț – Locul III (bronz) la Campionatul Mondial de Karate
Tradițional – echipe, Lublin, Polonia;
2. Dițu Eduard Marius Ionuț – Locul III (bronz) la Campionatul Mondial de Karate
Tradițional – echipe, Lublin, Polonia;
3. Tănase Ana Maria – Locul III (bronz) la Campionatul Mondial de Karate Tradițional –
kata individual, Lublin, Polonia.
C.S. ALUMINIU ALRO SLATINA – karate
1. Dobre Oliwer Constantin – Locul III, kumite echipe la Campionatul Mondial de
Karate Tradițional, Slovenia 2022.

Premii la campionate naționale, obținute la sporturi olimpice (atletism, tenis de
masă, taekwondo, lupte Greco-romane, fotbal, judo, box, etc.)
Premiul I – 500 lei

CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR Slatina – Judo
1. Boicea Robert Dănuț – Locul I Campionatul Școlar Național de judo U18.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Lupte Greco – Romane
1. Ali Gean – Locul I la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane Individual
U20, U23;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Eremia Ionela Mihaela Aura – Locul I Campionatul Național Box feminin, Medalie de
Aur Cupa României la Box feminin.
2. Gheorghe Alexandra Anamaria – Locul I Campionatul Național Box feminin, Locul I
Cupa României fete.
C.S. OLTENIA TAEKWONDO Slatina – taekwondo
1. Mezdrea Georgiana Nicoleta – Locul I Campionatul Național Seniori București;
2. Bălașa Alina – Locul I Campionatul Național Seniori București;
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV SLATINA – lupte greco – romane
1. Babii Victor Ionuț – Locul I Campionatul Național Individual Școlar lupte greco
romane.

Premiul II – 400 lei

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Tenis de masă
1. Chiriță Mircea – Locul II Campionatul national individual juniori III;
2. Ciobanu Irina – Locul II Campionatul national dublu fete;
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV Slatina – tenis de masă
1. Radu Diana Manuela – Loc II la Campionatul Naţional de tenis de masă;
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV Slatina – lupte Greco – romane
1. Stoian Alexandru – Locul II Campionatul Național Individual Școlar lupte greco
romane;
2. Stancu Florin – Locul II Campionatul Național Individual Școlar lupte greco romane;
3. Crisu Alexandru – Locul II Campionatul Național Individual Școlar lupte greco
romane U17.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – lupte Greco-Romane
1. Babii Victor – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane cadeți;
2. Miu Alexandru – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane
individual.
C.S. BOX ARTROM Slatina
1. Ghiță Cristina Georgiana – Locul II Campionatul Național Box feminin Năvodari;
C.S. OLTENIA TAEKWONDO Slatina
1. Costea Luca – Locul II Campionatul Național Universitar Iași;

2. Nistor Maria Elena – Locul II Campionatul Național, Iași;

Premiul III – 300 lei

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Atletism
1. Șerban Marius – Locul III Campionatul Național de Seniori, ștafetă 4×100 m;
2. Dincă Cosmin – Locul III Campionatul Național de Seniori, ștafetă 4×100 m;
3. Budin Daniel – Locul III Campionatul Național de Seniori, ștafetă 4×100 m;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Filip Robert Mihai – Medalie de Bronz Cupa României la Box cadeți;
2. Novello Angelo Gabriel – Medalie de Bronz Cupa României la Box;
3. Novello Giuseppe Mihai – Medalie de Bronz Cupa României la Box.
4. Udrea Dimitrios Alexandru – Medalie de Bronz Cupa României la Box tineret.
5. Robescu Laura – Medalie de Bronz Campionatul Național de Box feminin.
6. Dursan Geani Andrei – Medalie de Bronz Campionatul Național de Box cadeți.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Lupte Greco-Romane
1. Ioniță Geani – Locul III la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane individual
seniori;
2. Negru Robert – Locul III la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane
individual seniori;
3. Babii Teodor – Locul III la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane
individual cadeți;
4. Davidescu Marius – Locul III la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane
individual;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Judo
1. Rotaru Rareș – Locul III Campionatul Național Judo seniori;
2. Florea Ionuț – Locul III Campionatul Național Judo juniori U13;
3. Crișan Cătălin – Locul III Cupa României Judo seniori;
C.S. BOX ARTROM Slatina
1. Vicică Maria Adina – Locul I Cupa României Box feminin cadeți;
C.S. OLTENIA TAEKWONDO Slatina
1. Mărunțelu Andreea – Locul I Cupa României Taekwondo cadeți;
2. Mincă Vlad – Locul III Campionatul Național Juniori, București;
3. Popa Nicoleta – Locul IV (mențiune) Cupa României Taekwondo cadeți;
4. Dumitru Ana Maria – Locul III Cupa României, Oradea;
5. Stan Gabriel – Locul III Cupa României, Oradea.
6. Ciobanu Bogdan – Locul II Cupa României Lifestyle București;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – tenis de masă
1. Toloș Ianis – Locul III Campionat national juniori III.
2. Jumate Teodora – Locul III Campionatul national dublu fete;
3. Racoviceanu Darius – Locul II Campionatul national juniori III – echipe;
4. Boroi Nectarie – Locul III Concursul național „Doboly Aladar”.
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV Slatina
1. Costache Florin – Locul III Campionatul Național Individual Școlar lupte greco
romane;
2. Nicolescu Alexandru – Locul III Campionatul Național Individual Școlar lupte greco
romane, echipe U17;

3. Nicolescu Cristian – Locul III Campionatul Național Individual Școlar lupte greco
romane, echipe U17;
4. Mirea Vlăduț – Locul III Campionatul Național Individual Școlar lupte greco romane,
echipe U17;
5. Crînguș Sergiu – Locul III Campionatul Național Individual Școlar lupte greco
romane, echipe U17;
6. Vidu Ionuț – Locul III Campionatul Național Individual Școlar lupte greco romane,
echipe U17;
7. Babii Teodor Viorel – Locul II Cupa României U20 lupte Greco romane;
CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR Slatina – tenis de masă
1. Sîia Mirela Elena – Locul III la Campionatul Naţional Tenis de Masă, juniori III;
2. Luță Carina Ionela – Locul III la Campionatul Naţional Tenis de Masă, juniori III;
3. Ignat Valentina Gabriela – Locul III la Camp. Naţional Tenis de Masă, juniori III;
CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR Slatina – judo
1. Dobre Ionuț Dorin – Locul III la Campionatul Naţional Școlar Judo, U 18.

 Premii la campionate naționale, obținute la sporturi neolimpice (fotbal tenis,
karate, etc.)
Premiul I – 350 lei

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Karate
1. Ionică Ștefan – Medalie de Aur Campionatul Naţional de karate simplu și fudokan;
2. Predescu Stănescu Eva – Medalie de Aur Campionatul Naţional de karate, Zalău;
A.C.S. BU-DO KARATE Slatina
1. Petrache Yanis Mihai Rareș – Locul I la Campionatul Naţional de karate, București;
2. Prună Andrei – Locul I la Campionatul Naţional de karate, București;

Premiul II – 300 lei

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Karate
1. Păun Bogdan Gheorghe – Locul II Campionatul Național karate tradițional;
2. Băluță Petru – Locul II Campionatul Național karate tradițional, București;
A.C.S. BU-DO KARATE
1. Ciubuc Mihăiță Rareș Vlad – Locul II la Campionatul Naţional de karate, București;
2. Ciubuc Maria Natasha Iulia – Locul II la Campionatul Naţional de karate, București;
3. Nedelcu Eva Maria – Locul II la Campionatul Naţional de karate – kata echipe,
București;
4. Ghiță Dragoș – Locul II la Campionatul Naţional de karate – fudokan, București;
5. Mărgeloiu Maya – Locul II la Campionatul Naţional de karate – fudokan, București;
6. Pavel David – Locul II la Campionatul Naţional de karate – fudokan, București;
C.S. BUSHIDO Slatina
1. Andrii David Robert – Medalie de argint Campionatul Național karate Bucuresti;
2. Nicolae Darius Augustin – Medalie de argint Campionatul Național karate București;
3. Mangîru Darius – Medalie de argint Campionatul Național karate București;

Premiul III – 250 lei

A.C.S. BU-DO KARATE Slatina
1. Preda Andrei Marian – Locul III la Campionatul Naţional de karate, București;
2. Florea Alberta – Locul III la Campionatul Naţional de karate – fudokan, București;
3. Florea Marc – Locul III la Campionatul Naţional de karate – fudokan, București;

4. Simion Eric – Locul III la Campionatul Naţional de karate – fudokan, București;
5. Dumitrescu Eduard – Locul III la Campionatul Naţional de karate – fudokan,
București;
C.S. BUSHIDO Slatina
1. Prasacu Natasha Gabriela – Medalie de bronz Campionatul Național karate Bucuresti;

 Premiul de performanță în echipă la turneele internaționale (în funcție de sportul
olimpic practicat). Premiile se acordă pentru performanța în echipă la turneele
internaționale la care au obținut rezultate sportivii și sunt următoarele: Locul I – 300 lei sportiv/ă, locul II – 250 lei sportiv/ă și locul III – 200 lei / sportiv/ă.

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Tenis de masă
1. Ioniță Alexandra – Locul I Turneu Internațional tenis de masă U18, Novi Sad, Serbia;
2. Găină Daniela – Locul I Turneu Internațional tenis de masă U18, Novi Sad, Serbia.

 Premiul de performanță în echipă (în funcție de sportul olimpic practicat) pentru
performanțe remarcabile obținute în cadrul campionatelor naționale. Se vor acorda premiile
:1.000 lei / sportiv/ă; 700 lei / antrenor.

CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Secția de Handbal Junioare acordat
pentru: întreaga activitate sportivă de performanță, atingerea obiectivelor clubului, Locul II –Turneu Final Valoare Junioare III (Brăila) – Vicecampioane Naționale handbal junioare.
1. Ancuța Minodora Florentina
2. Căruntu Aura Marina
3. Chirea Cristina Ana Maria
4. Cioponea Bianca Andreea
5. Ciortan Andreea Delia
6. Cîrciumaru Daria Maria
7. Dănoiu Maria
8. Matei Maria Daria
9. Minciu Andreea Manuela
10. Popescu Denisa Gabriela
11. Sîrghii Andra Rebeca
12. Sucălescu Ștefania Rebeca
13. Stanciu Elena Raisa
14. Ștefan Andreea Mihaela
15. Trandafir Ana Maria Lăcrămioara
16. Trușcă Sara Ana Maria
17. Tudor Maria Cristina
18. Popescu Andrei – antrenor
19. Cojocaru Cristina – antrenor

 Premiul de performanță internațională sportivi (750 lei / sportiv/ă) pentru
participarea sportivilor/elor la Campionatele Mondiale sau Europene, cu echipele
naționale de juniori, tineret sau seniori, în funcție de sportul olimpic practicat.

1. Lixăndroiu Maria – Diana – componentă a lotului Echipei naționale de handbal
feminin – senioare, participantă la Campionatul European de Handbal desfășurat în
Muntenegru – Slovenia – Macedonia.
2. Necula Ioana – Rebeca – componentă a lotului Echipei naționale de handbal feminin –
tineret, participantă la Campionatul Mondial de Handbal desfășurat în Slovenia

3. Matea Luciana – Mara – componentă a lotului Echipei naționale de handbal feminin –
tineret, participantă la Campionatul Mondial de Handbal desfășurat în Slovenia.
4. Coman Andreea – Alexandra – componentă a lotului Echipei naționale de handbal
feminin – tineret, participantă la Campionatul Mondial de Handbal desfășurat în
Slovenia.
5. Lecu Valentina – Elena – componentă a lotului Echipei naționale de handbal feminin –
juniori, participantă la Campionatul Mondial de Handbal desfășurat în Macedonia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.