Handbal Liga Florilor: CSM Slatina – CS Rapid București 26-17 (11-7)

0
211

Joc condus de la un capăt la celălalt de elevele antrenoarei Victorina Bora care au evoluat foarte bine pe tot parcursul meciului. Exceptând începutul când gazdele au marcat primul gol abia în minutul 8, pe tot parcursul întâlnirii, handbalistele slătinene s-au autodepăşit, marcând gol după gol, iar în poartă Elena Nagy a făcut minuni barând majoritatea execuţiilor oaspeţilor. În minutul 10 scorul era 3-2 pentru Rapid, zece minute mai târziu, Slatina conducea cu 6-4, iar finalul primei reprize, diferenţa a fost de 5 goluri, 11-7.

După pauză gazdele s-a descătuşat şi au marcat goluri spectaculoase din toate poziţiile, „Veterana” Paula Ungureanu, din poarta oaspeţilor neputând face faţă la numeroasele aruncări din linia de nouă metri ale gazdelor. Cu o victorie extrem de importantă pentru CSM care mai are doar două meciuri în acest sezon, miercuri 6 noiembrie la Craiova  şi pe 13 noiembrie acasă cu HC Zalău.

Antrenoarea formaţiei Rapid Bucureşti, Carmen Amariei, a fost total nemulţumită de prestaţia elevelor sale şi la sfârşitul partidei le-a ţinut o şedinţă în termeni destul de vulcanici în vestiar, timp de 30 de minute. Au condus foarte bine meciul Marian Drăghici şi Ionuţ Drăguţ. Ambii din Adjud, Vrancea.

Au jucat: CSM Slatina: Adina Cîrligeanu (4), Geanina Drăghici, Daniela Şchiopu, Elena Fulgoi, Sonia Vasile, Elena Nagy, Alexandra Andrei (4), Daniela Corban, Oana Alina Chitacu (4), Luciana Popescu (2), Nicoleta Rusu, Lorena Ostase (5), Iulia Andrei, Clara Vădineanu (4), Lăcrămioara Stan, Hermina Stoicănescu (3).

CS Rapid București: Ana Chirigiu (1), Alexandra Trifan (1), Maria Dumitraşcu (1), Jasna Boljevic (3), Gabriela Preda (1), Elena Livrinikj (3), Ştefania Lazăr (2), Raluca Dăscălete (4), Camelia Carabulea (1).