3.5 C
Slatina
vineri, martie 13, 2026
Acasă Sport CSM Slatina testează constant juniorii în meciuri cu adversari de seniori. Clubul...

CSM Slatina testează constant juniorii în meciuri cu adversari de seniori. Clubul mizează pe jocuri săptămânale pentru creșterea tinerilor fotbaliști

0
5

CSM Slatina a început un program de meciuri de pregătire organizate săptămânal pentru grupele de juniori, în încercarea de a accelera trecerea tinerilor către un nivel competițional mai ridicat. Potrivit informațiilor publicate pe pagina oficială a secției de fotbal, clubul a decis ca jucătorii din Centrul de Copii și Juniori să evolueze constant împotriva unor formații din Liga a III-a și Liga a IV-a, astfel încât să acumuleze minute, ritm de joc și experiență în partide cu adversari mai maturi din punct de vedere fizic și tactic. Inițiativa este coordonată de Marius Codescu, directorul Centrului de Copii și Juniori.

Primul reper din această serie de teste a fost consemnat miercuri, la baza proprie de pregătire, unde CSM Slatina a disputat un joc împotriva echipei Viitorul Rusănești, formație din Liga a IV-a. Conform prezentării publicate de club, în acest meci au fost utilizați cei mai buni jucători din categoriile U19, U17 și U16, iar printre cei trimiși pe teren s-au aflat și fotbaliști născuți în anii 2010 și 2011, semn că staff-ul tehnic urmărește să expună cât mai devreme la un nivel superior și jucători foarte tineri, considerați de perspectivă.

În același cadru au fost folosiți și câțiva jucători din lotul echipei mari, ceea ce indică o abordare mixtă: pe de o parte, juniorii sunt integrați în partide mai solicitante, iar pe de altă parte, clubul creează un contact direct între academia proprie și nivelul de seniori. Pentru un club precum CSM Slatina, care evoluează în Liga a II-a, această formulă poate funcționa ca un filtru de selecție util, dar și ca o etapă intermediară pentru fotbaliștii aflați aproape de trecerea spre lotul principal. Datele de prezentare ale clubului arată că echipa de seniori activează în eșalonul secund al fotbalului românesc.

Miza acestui tip de program depășește simpla bifare a unor jocuri amicale. În fotbalul juvenil, diferența dintre meciurile de campionat la nivel de juniori și confruntările cu adversari de seniori este importantă, iar cluburile încearcă frecvent să reducă acest decalaj prin partide de verificare. Exact această logică apare și în mesajul transmis de CSM Slatina, care leagă meciurile săptămânale de nevoia de progres, dezvoltare și acumulare de experiență competitivă pentru jucătorii formați în propria academie.

Prin acest demers, CSM Slatina își continuă strategia de consolidare a Centrului de Copii și Juniori și încearcă să ofere o rută mai clară către fotbalul de performanță pentru generațiile tinere. Semnalul transmis de club este că dezvoltarea academiei nu se rezumă la antrenamente și competițiile pe vârstă, ci include și testarea periodică a celor mai promițători juniori în meciuri cu echipe de Liga a III-a și Liga a IV-a, într-un cadru în care evoluția individuală poate fi evaluată mai relevant.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.