Cpt. Simona Floricel, la maratonul internaţional de la Lisabona

0
252

Duminică a avut loc maratonul internaţional de la Lisabona, revenit în calendarul competiţional după anularea ediţiei de anul trecut din cauza situaţiei sanitare generate de pandemia de coronavirus. La această competiție sportivă a participat și Cpt. Simona Floricel din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Olt.

”Maratonul de la Lisabona sau un super weekend într-una din cele mai frumoase capitale din Europa. Mulțumim businesstrip pentru organizare: transport, transfer, cazare și susținere.” a declarat olteanca pe pagina sa de socializare.

La masculin, Andualem Shiferaw, care a câştigat cursa şi în 2019, a terminat pe primul loc cu un nou record al probei, în 2h 05 min. 52 sec. după 42,195 km.

La feminin, victoria a revenit lui Asayech Ayalew Bere în 2h 25 min. 05 sec..

Maratonul a fost deschis duminică pentru alergătorii vaccinaţi sau care au prezentat un test negativ la Covid-19.

Aproximativ 15.000 de persoane, dintre care 3.500 de străini, s-au înscris pentru a participa la cursă.