O întâlnire dedicată legumicultorilor din județul Olt a avut loc la Pleșoiu, unde au fost abordate mai multe teme legate de activitatea din sectorul agricol și de actualele cerințe din domeniul fitosanitar.
Potrivit informațiilor făcute publice, la discuții au participat reprezentanți ai Autorității Naționale Fitosanitare, alături de specialiști din structurile locale, într-un nou demers de dialog cu producătorii agricoli din zonă. Întâlnirea a fost organizată cu sprijinul reprezentanților agricultorilor din județ.
În centrul discuțiilor s-au aflat prevederile noii ordonanțe, problemele întâmpinate de fermieri în activitatea curentă, precum și aspecte legate de dăunători, boli și produsele de protecție a plantelor. Au fost vizate și obligațiile care le revin agricultorilor în actualul context al activității fitosanitare.
Conform datelor prezentate, după partea de dialog a fost vizitată și o fermă de tomate cultivate în spațiu protejat, beneficiară a ajutoarelor de minimis pentru legumicultori. În acest context, au fost analizate stadiul culturilor și perspectivele pentru perioada următoare.
Aceleași informații arată că, în funcție de condițiile meteo, primele roșii cultivate în zonă ar putea ajunge pe piață în a doua parte a lunii aprilie. Acțiunea se înscrie într-o serie de întâlniri dedicate contactului direct cu producătorii agricoli, cu accent pe informare și colaborare aplicată.
![P120512_18.49_[01]](https://gazetaoltului.ro/wp-content/uploads/2026/03/P120512_18.49_01.jpg)







