Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Olt a facilitat angajarea a 1.077 de persoane în perioada ianuarie–mai 2026, cele mai multe dintre acestea având peste 45 de ani. Totodată, 544 dintre noii angajați provin din mediul rural, iar 533 din mediul urban.
Potrivit datelor instituției, 616 persoane încadrate în muncă au peste 45 de ani, 171 au între 35 și 45 de ani, iar câte 145 fac parte din categoria 25–35 de ani și a tinerilor sub 25 de ani.
În funcție de nivelul de pregătire, cei mai mulți beneficiari au studii liceale sau postliceale (461), urmați de persoanele cu studii gimnaziale sau fără studii (317), cele cu studii profesionale (205) și absolvenții de facultate (94).
AJOFM Olt mai precizează că 253 dintre persoanele angajate sunt încadrate în categoria celor greu sau foarte greu ocupabile. În aceeași perioadă, 3.867 de persoane au apelat la serviciile instituției pentru șomaj sau pentru măsurile active destinate integrării pe piața muncii.






