Acasă Social Campanie de adopție la Slatina: câinii fără stăpân își caută familii noi

Campanie de adopție la Slatina: câinii fără stăpân își caută familii noi

1
346

Locuitorii din Slatina sunt invitați să participe sâmbătă, 18 aprilie 2026, la un eveniment dedicat adopției câinilor fără stăpân, organizat la adăpostul canin din zona Sărăcești. Acțiunea se va desfășura între orele 08:00 și 16:00 și este deschisă tuturor celor care își doresc să ofere un cămin unui animal abandonat.

Adăpostul, situat pe strada Prunilor, reunește câini de diferite vârste, talie și rase, fiecare dintre ei fiind pregătit pentru adopție și în așteptarea unui stăpân responsabil. Inițiativa vine în sprijinul reducerii numărului de animale fără adăpost și încurajează implicarea comunității în soluționarea acestei probleme.

Pentru a facilita integrarea câinilor în noile familii, adoptatorii vor beneficia de sprijin suplimentar, inclusiv o ședință gratuită de dresaj și recomandări utile pentru îngrijirea animalului, oferite prin colaborarea cu Pet Care Slatina.

Persoanele interesate de adopție trebuie să îndeplinească anumite condiții, printre care vârsta minimă de 18 ani și prezentarea unor documente care să ateste identitatea, domiciliul și capacitatea de întreținere a animalului.

Evenimentul reprezintă o oportunitate pentru cei care își doresc un companion, dar și un gest de responsabilitate față de comunitate, oferind câinilor din adăpost șansa la o viață mai bună.

1 COMENTARIU

  1. Eliberati cainii din adaposturi si asigurati-le adapost si hrana in LIBERTATE !!! Cu ce au gresit cei mai buni prieneti ai omului, cele mai iubitoare fiinte de pe Pamant ??? Nici pe sobolani nu aveti atata ura, natie crestina ! Oferiti doar ceea ce aveti in suflet !

Comentariile sunt închise.