Olt: Câte unități de învățământ nu dețin autorizație sanitară de funcționare?

Date:

Mai sunt doar câteva zile până la începerea noului an școlar, iar 88 de unități de învățământ din judeţul Olt sunt neautorizate, principalul motiv pentru care nu se pot elibera autorizaţii este lipsa apei.

Un alt motiv pentru care nu se eliberează autorizaţii este lipsa grupurilor sanitare. Astfel, din 471 de unități de învățământ, doar 383 sunt în regulă:

Dintr-un total de 471 corpuri de clădiri, 383 (81,31%) dețin autorizație sanitară de funcționare și 88 (18,69%) nu dețin autorizație sanitară de funcționare, motivele fiind: lipsă sursă proprie de apă potabilă, lipsă apă curentă, calitatea necorespunzătoare a apei, clădiri având componente de construcţie deteriorate (faţade, tavane, pereţi interiori, acoperişuri, lipsă burlane şi jgheaburi), mobilier şcolar degradat sau neadaptat ca dimensiuni la vârsta copiilor și tinerilor aflaţi în pregătire, iluminat natural şi/sau artificial necorespunzător, grupuri sanitare necorespunzătoare (deteriorate, număr insuficient de grupuri sanitare, grupuri sanitare pentru elevi neseparate pe sexe, lipsă grup sanitar personal didactic, lipsa grupurilor sanitare în incinta unităţii școlare), lipsa sistemului de canalizare sau existenţa unui sistem de canalizare necorespunzător, lipsa platformelor betonate pentru colectarea reziduurilor solide, gard împrejmuitor incomplet sau inexistent, lucrări de reabilitare nefinalizate.” transmite Inspectoratul Școlar Județean Olt.

Distribuie

spot_imgspot_img

Anunțuri

More like this
Related

Deputatul Marius Iancu: ”Îi cer public DEMISIA lui Mario De Mezzo”

Deputatul de Olt, Marius Iancu, îi cere public demisia...

Echipa TSD Slatina alături de Iancu și Floreanu au împodobit bardul

În fiecare an, tinerii social-democrați împreună cu deputatul Marius...

Deputatul Mihai Țiu: ”Zbor lin către eternitate, domnule General Radu Theodoru!”

Generalul (în retragere) Radu Theodoru, una dintre cele mai...

Subvențiile care intră la plată în luna ianuarie, anunțate de ministrul Florin Barbu

Fermierii din România vor primi în luna decembrie subvenţia la...