marți, ianuarie 13, 2026
AcasăPoliticăAnunț neașteptat! Ce se întâmplă cu voucherele și indemnizaţiile de vacanţă

Anunț neașteptat! Ce se întâmplă cu voucherele și indemnizaţiile de vacanţă

Guvernul vrea să le facă o surpriză de proporții românilor. Potrivit unui proiect de Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului), Executivul are de gând să amâne majorarea voucherelor de vacanţă, în următorii doi ani, și acordarea indemnizaţiilor de vacanţă.

Un proiect de Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului (OUG), publicat de Consiliul Economic şi Social (CES), urmăreşte amânarea intrării în vigoare a acordării voucherelor de vacanţă conform reglementărilor stabilite prin Legea nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, din cauza impactului negativ asupra bugetului, informează Mediafax. Aceste reglementări prevăd că valoarea unui voucher de vacanţă trebuie să fie cât un salariu minim brut, iar suma maximă se poate ridica la şase salarii minime. Măsurile ar trebui să se aplice de la începutul anului viitor, când este prevăzută o majorare a salariului minim brut, de la 1.900 de lei, cât este de la începutul acestui an, la 2.080 de lei, respectiv 2.350 de lei pentru salariaţii cu studii superioare şi cei cu peste 15 ani vechime.

Prin acelaşi proiect de act normativ, Guvernul doreşte să amâne cu doi ani aplicarea unor măsuri privind indemnizaţia de vacanţă din Legea-Cadru nr. 153/2017 privind salarizarea bugetarilor. Acestea prevăd că, începând cu data de 1 decembrie 2018, ordonatorii de credite acordă, obligatoriu, o indemnizaţie de vacanţă, iar valoarea anuală este cât un salariu de bază minim brut pe ţară garantat în plată şi se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat în cursul anului calendaristic.

„Aplicarea, începând cu data de 01 ianuarie 2019, a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, prin acordarea voucherelor de vacanţă cu un nivel maxim al sumei de şase salarii minime brute pe ţară garantate în plată pentru un angajat sau a dispoziţiilor Legii-Cadru nr. 153 din 28 iunie 2017, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, prin care salariaţii din sistemul bugetar beneficiază de o indemnizaţie de vacanţă la nivelul unui salariu de bază minim brut pe ţară, garantat în plată, va conduce la un impact negativ semnificativ asupra bugetului de stat şi implicit a bugetelor locale, în contextul creşterilor salariale deja produse, precum şi a majorării salariului minim pe economie. În aceste condiţii, exigenţele menţinerii echilibrului bugetar pot impune sistarea acordării acestor drepturi, cu consecinţe negative, atât asupra drepturilor salariaţilor, cât şi asupra întregii industrii a turismului românesc. Măsura menţinerii acordării voucherelor de vacanţă, în cuantum de 1.450 de lei, până la data de 31.12.2020, prin aplicarea în continuare a dispoziţiilor OUG 8/2009 cu privire la acordarea voucherelor personalului plătit din fonduri publice, reduce impactul negativ susmeţionat”, se arată în nota de fundamentare a proiectului de OUG menţionat.

În schimb, instituţiile şi autorităţile publice pot acorda anual, în perioada 2019 – 31 decembrie 2020, indemnizaţii de vacanţă, sub formă vouchere, în cuantum de 1.450 de lei pentru un salariat, conform proiectului OUG, publicat de CES.

„Impactul asupra cheltuielilor bugetare determinat de acordarea voucherelor de vacanţă în perioada 1 ianuarie 2019 – 1 ianuarie 2020 este de circa 1,73 miliarde de lei (n.red. – aproximativ 368 de milioane de euro). Voucherele se vor acorda cu încadrarea în sumele prevăzute cu această destinaţie în bugetele aprobate pe anii 2019 şi 2020, după caz”, se precizează în nota de fundamentare citată.

Valoarea voucherelor de vacanţă emise în primele nouă luni ale anului a fost de 230 de milioane de euro, o sumă de opt ori mai mare faţă de cea de anul trecut, conform datelor Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT).

CES a dat aviz favorabil acestor modificări, dar a atenţionat că în proiectul de OUG perioada 1 iulie 2017 – 30 noiembrie 2018 nu trebuie înlocuită cu 1 ianuarie 2019 – 31 decembrie 2020, ci a doua perioadă trebuie să vină în prelungirea primeia, deoarece altfel se creează un „vid legislativ”, iar măsurile adoptate din prima perioadă, „în aplicarea prevederilor legale în vigoare, riscă să rămână fără temei legal”.

„De asemenea, se poate crea suspiciunea de retroactivitate a actului normativ, în forma modificată. Astfel, opinăm că aceste măsuri propuse ar trebui să facă obiectul unui articol distinct al prezentului proiect de ordonanţă de urgenţă a Guvernului sau textul propus trebuie reformulat, după caz, în sensul prelungirii actualei perioade reglementate de lege. Subliniem că aceste aspecte se impun a fi analizate de către Ministerul Justiţiei care se va pronunţa în privinţa legalităţii lor, conform competenţelor care revin acestui minister”, au menţionat reprezentanţii CES.
Sursa: capital.ro
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Pierdut

Victorie senzațională la Slatina

Recent Comments

Să le fie rușine celor care l-au batjocorit pe acest mare român pe Deputatul Mihai Țiu: ”Zbor lin către eternitate, domnule General Radu Theodoru!”
Fără credință în Dumnezeu ,fără reformă, fără moralitate și fără meritocrație nu poate exista o Românie puternică și prodperă. pe La mulți ani de 1 Decembrie!
PSD o să fie doar un partid de buzunar... pe Marius Oprescu: ”Oltenia îl susține pe Sorin Grindeanu”
Grindeanule,tu centrezi, tu dai cu capul.......! pe Marius Oprescu: ”Oltenia îl susține pe Sorin Grindeanu”
Goana după averi,funcții,titluri și privilegii nu sunt decât goana după iluzii și vânare de vânt.... pe Penitenciarul Rahova: Vâlcov i-a dat cu flit unui politician oltean
Cine fură azi un ou ,mâine fura un bou pe Darius Vâlcov rămâne primarul favorit al slătinenilor
roxana.stiubei@yahoo.com pe Primari din Olt, în vizită la Bruxelles
Biserica lui Dumnezeu nu va fi biruită nici de porţile iadului pe LA FINALUL LUINII OCTOMBRIE. CATEDRALA NEAMULUI – INAUGURATĂ! PARTICIPI LA SLUJBĂ?
Pentru PSD Olt a trecut baba cu colacii pe uliță pe Marius Oprescu: ”Proiectele peste 30% vor fi continuate direct”
„Trădare să fie, dar s-o ştim şi noi!“ pe Alexandru Stănescu pleacă de la șefia ADR SUD-VEST Oltenia
Primul corupt al județului Olt,Paul Stănescu a simțit și simte sfârșitul politic al PSD în Olt...Dar tace ca mortu-n păpușoi pe Un pion important părăsește tabăra PSD Slatina
Apa este Viață pe Schimbări în conducerea CAO
Cadrele didactice care au vrut cu Nicușor Dan vor fi nevoite să ceară acum suspendarea lui din funclia supremă în Stat pe Pentru o nouă formă de protest a profesorilor
Spre deosebire de justiție,istoria nu iartă... pe Despărțirea de Ion Iliescu
„Crucii Tale ne închinăm, Hristoase, şi sfântă învierea Ta o lăudăm şi o slăvim.” pe GAZETA OLTULUI SUSTINE PROIECTUL: CRUCE PE ,,DEALUL GRADISTE,, DIN SLATINA
Dumnezeu și istoria o să-l judece pe Ion Iliescu ,dar USR este deja în iad pe Ion Iliescu sau adevărul îngropat
pauldobrescu01@yahoo.com pe Ion Iliescu sau adevărul îngropat
La Judecata de apoi Hristos va judeca si pe oameni si pe ingeri, adica pe diavoli si toate popoarele lumii. pe Ion Iliescu sau adevărul îngropat
Tupeul magistraților poate fi redus prin modificarea Constituției României... pe CURTEA DE APEL CRAIOVA. O JUDECĂTOARE ACUZĂ ..!
Trăiește degeaba acela care nu face altora bine. pe CURTEA DE APEL CRAIOVA. O JUDECĂTOARE ACUZĂ ..!
PSD pierde pe zi ce trece electoratul tradițional... pe CJ Olt, pași concreți pentru un județ mai curat și mai bine organizat
Este ultima pomană electorală a PSD în Olt.... pe CJ Olt, bani pentru primării
Modernizarea și curățenia trebuie să înceapă cu structura organizatorică din toate instituțiile Statului. pe CJ Olt, pași concreți pentru un județ mai curat și mai bine organizat
Dă-i, Doamne ,românului mintea cea din urmă pe Ca într-un vis urât
PSD vrea să pară un partid mare,dar este lipsit de valori morale și intelectuale pe PSD Slatina: ”Ținem cu Slatina și ne luptăm pentru proiectele de dezvoltare bune, indiferent cine le implementează”
Mulțumim din inimă partidului și tovarășuui secretar general al PSD Paul Stănescu...Ura,ura,ura... pe Marius Oprescu: ”Reabilităm și dotăm Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slatina”
PSD trage să moară și primarii visează precum vrabia mălai... pe Filiala Județeană Olt a Asociației Comunelor din România, mesaj către Bolojan
Stănescu este cel mai mare oportunist....Dar timpul lui deja a apus. pe Paul Stănescu: ”Cel mai simplu ar fi fost să rămânem în Opoziție”
Austeritatea este calea spre falimentarea politică a PSD pe Austeritate la pachet
STĂNESCULE,NICI NU ȘTII CÂT DE MIC ÎNCEPI SĂ FII ! pe Senatorul Paul Stănescu: ”Bolojan a înțeles mesajul PSD..!”
Oltenia este ,,campioana,, sărăcie din România,iar Stănescu ne amăgește din nou că-n Oltenia o să curgă lapte și miere pe Paul Stănescu: ”PSD nu poate fi ignorat”
Stănescule,lasă vrăjeala de tractorist... Du-te și spovedește-te preotului duhvonic...Apoi du-te acasă.Lasă-i pe cei inteligenți și culți să conducă ce este de condus în această Țară pe Grindeanu e supărat pe colegii de coaliție
A fost cândva cel mai mare partid din România,dar pe zi ce trece, PSD se face mic,mic,mic... pe Grindeanu e supărat pe colegii de coaliție
Chirita nicolaie pe Sub papucul USR
Adevărata reformă teritorial- admnistrativă a Statului român trebue să inceapă cu forma de guvernămînt pe Sub papucul USR
PSD este precum un câine dalmațian :are multe pete și știe doar să latre ... pe PSD Slatina: ”Mario De Mezzo a inaugurat austeritatea în educație și performanță”
Stănescule,smerește-te!Lasă funcțiile și titlurile politice,administrative și economice. pe Paul Stănescu refuză Curtea de Conturi
„Unde nu-i cap, vai de picioare” pe Olt: Vijeliile au făcut prăpăd
agricultura românească trebuie să se adapteze la noile realități impuse de schimbările climatice pe Piața volantă revine în parcarea CJ Olt
Stănescule,nici ascuns în stuf nu scapi...EPPO este cu ochii pe tine. pe Paul Stănescu: ”Partidul nostru nu își permite luxul de a fi dezbinat”
Nimeni nu scapă de Judecata Domnului pe Florin Barbu vrea un singur secretar de stat la MADR
Veşnică pomenire din neam în neam. pe Olt: Jurnalistul Filon Sin a murit
Să țineți minte trei cuvinte;MONARHIA SALVEAZĂ ROMÂNIA! pe Niște învârtiți
Un primar...liberal.! pe Niște învârtiți
Adevărata reformă trebuie să înceapă cu forma de guvernământ pe PSD Olt merge cu Florin Barbu la Agricultură
Unii politicieni și funcționari publici,in nebunia lor,consideră ca banul public le aparține in totalitate.Asta pentru că unii l-au scos pe Dumnezeu din viața lor. pe Primarul comunei Băbiciu a aruncat cu bani la concertul lui Culiță Sterp
Olteanu' suparat pe Găneasa, Olt: RUȘINE, PRIMARE!
Nimic nou sub soare. pe Vin alegerile în USR Olt
Ștefanache Gheorghe pe Începe magia Călușului, la Caracal
PSD este un elefant cu picioare de țânțar pe Quo vadis, PSD?
Domnul a dat,Domnul a luat! pe Când Dumnezeu lipsește din Biserică
A fost cândva PSD... Acum nu este decât un partid balama. pe Schimbări majore în instituțiile din Olt
Încetul cu încetul se face oțetul pe Un’ te duci tu, mielule?
Să nu uităm cine a fost familia De Mezzo pe Lucrări de reparații la Policlinica Veche din Slatina
România s-a trezit din somnul rațiuni.. pe George Simion, președinte la Slatina
Dacă crinul este ofilit,atunci de ce nu să fie o margaretă? pe Un crin pentru o primăvară românească
Un primar...liberal. pe Olt: Noi drumuri modernizate
Viitoarele alegeri parlamentare nu vor avea sorți de izbândă pentru USR...Vor lua sub patru la sută. pe Greii din USR au decis să-i retragă sprijinul Elenei Lasconi la prezidențiale
Vai de capul bârfitoarelor...!! pe Dezastru floral, în Slatina
Adevărul ne face liberi pe România sub asteroid
Stadionul este al slătinenilor... Este meritul tuturor celor care au trăit, trăiesc și vor trăi în acest oraș. pe Marius Iancu: ”Construirea Stadionului ”1 Mai” este un proiect asumat de fosta administrație PSD și de premierul Marcel Ciolacu”
Surprize, surprize cu.... Laura Codruța Kovesi pe Paul Stănescu: ”Moral, Klaus Iohannis trebuia să îşi dea demisia”
Biserica, Monarhia și Armata pot garanta unitatea neamului românesc pe Unire și dezbinare
Timpul a sosit.... pe Cu spatele la zid
Cele ce sunt cu neputinţă la oameni sunt cu putinţă la Dumnezeu. pe Războiul lumilor pe pământ românesc
Să nu uităm că actul de abdicare al Regelui Mihai I al României este nul și neavenit. pe Cu pantaloni sau cu fustă – aceasta-i întrebarea
Cu Georgescu președinte al României și cu Bolojan prim-ministru o să meargă bine economia națională.. pe Ilie Bolojan este noul președinte al PNL
Azi ne conduc urmașii comuniștilor.... pe Pe ape și mai tulburi
Nihil Sine Deo pe Donald, cu cravată roșie
Paul Stănescu este un parvenit care vrea să tragă sforile până la adânci băyrâneți... pe Paul Stănescu: ”Colaborarea PNL-AUR a început la nivel local”
Să fim realiști.....PSD este format din lichelele comuniste! pe A cânta frumos… în cheia De Mezzo
Domnule Smedescu ,înainte de toate ar fi bine să fim realiști și să ne privim cu toții in oglinda constiinței... pe A cânta frumos… în cheia De Mezzo
Toate localitățile din Bulgaria si Serbia care sunt pe malul Dunării sunt dezvoltate..Dar pe malul romănesc este jale... pe Proiectul ”Digitalizarea activității Primariei orasșului Corabia in beneficiul comunitatii”, admis
„Fiecare pasăre pe limba ei piere” pe Candidații USR Olt la alegerile parlamentare au fost prezentați
"Puterea nu corupe oamenii; oricum, dacă prostii ajung într-o poziţie de putere, ajung să corupă puterea." George Bernrd Shaw pe Marius Oprescu: ”În PSD Olt, întotdeauna între cetățeni, aleșii locali, județeni, parlamentari și Guvernul României a existat un parteneriat”
La vremuri noi, tot noi… dar cu haine noi,vărgate....! pe PSD Olt a prezentat lista candidaților pentru Senat și Camera Deputaților
Regele - Unsul Domnului și conducătorul poporului pe Mircea Geoană și-a anunțat candidatura la Președinție
PSD vrea să pară un partid mare,dar este lipsit de valori morale și intelectuale pe PSD OLT. CEL MAI GREU AN ELECTORAL DIN ACEST SECOL…!
Petre pe RUȘINICĂ!
piiyyttiiyy pe RUȘINICĂ!
Un vechi proverb românesc spune că „Lupul îşi schimbă părul, dar năravul ba“. pe Paul Stănescu crede că Marcel Ciolacu are „toate şansele” să ajungă preşedintele României
Ciolacu ar vrea el să fie președinte,dar nu-i pentru cine se pregătește,ci pentru cine se nimerește.. pe Paul Stănescu crede că Marcel Ciolacu are „toate şansele” să ajungă preşedintele României
PSD este campion la corupție...iar Oltenia este campioană la sărăcie...e. pe Oprescu: “Astăzi a avut loc demiterea consilierului local Gigi Ernes Vîlceleanu, din calitatea de membru de partid”
Oare,Paul Stănescu,aude zăngănitul de cătușe?De auzit aude,dar el aude doar foșnetul banilor din tot felul de smecherii.. pe Paul Stănescu vrea un nou mandat de secretar general al PSD
Giani că nu suntem multi pe CSM Slatina are un nou director
Se aude deja sunetul cătușelor de oțel pentru gașca de hoți de la Olt!!! pe Liberalii Laura Giura și Viorel Rogojinaru, la Primăria Slatina
Asta să i-o spună lui mutu de la manutanță....Moț minte de ingheață apele! pe Primăria Slatina vrea rezilierea contractului de concesiune a Cimitirului Strehareţi
Cu totii ne vom duce la Dumnezeu sa dam socoteala pentru ce am facut aici... pe Constantin Stănescu pe ultimul drum
Un cetatean revoltat pe Bloc ANL, în comuna Vișina
Cumpărătorul înșelat pe DĂBULENI: SAMSARII FAC…LEGEA!
Un om foarte revoltat pe Paul Stănescu, activitate parlamentară
Stan Georgiana pe Crimă în Slatina
Niță Catalin pe Noua conducere a TSD Olt
Am muncit , imi vreau pensia mea, nu pomana voastra! pe Emil Albotă: ”Noi ne dorim reforma pensiilor”
A fost un mare OM și artist al poporului! pe A murit actorul Mitică Popescu
constantin smedescu pe UN AN NOU FERICIT!
Ion Iliescu este un mare trădător de Țară și de neam! pe ASTĂZI SE ÎMPLINESC 33 DE ANI DE LA VICTORIA REVOLUŢIEI ROMÂNE
Unii se joacă de-a Dumnezeu pe Vom avea sau nu zăpadă de Sărbători?
DNA-ul singur nu poate elimina corupția din primării pe Primăriile din Olt, bani de Crăciun
Titlul corect si realist;CJ Olt, bani pentru primarii din judeţ pe Primăriile din Olt, bani de Crăciun
„Parvenitul se târăşte de-a buşilea în faţa celor ce-i pot fi de folos şi este obraznic cu cei de care nu mai are nevoie.” — Honoré de Balzac pe Pădurea nu ne vrea
nedeloiu pe Cancerul României
Cine se teme de reforma? pe Cancerul României
Pensionar prin contributie, la stagiu complet. pe Veste uriașă pentru cei cu pensii sub 2.500 de lei!
Un machidon pe BECALI UMILIT!
Peter pe
Petre pe
Eddie pe ANUNȚ PUBLIC
GOGU DE LA COMUNA FARA GAZE, APA SI CANAL cundusa in continuare de comunisti. pe Sute de cadouri pentru copiii din Găneasa
Dupa ce ca nu sunt eficiente mastile in combaterea COVID-ului.... pe Masca, obligatorie în Slatina în toate spațiile deschise. Măsura se aplică din 31 octombrie
marinar pe
marinar pe Dreapta la rând?
Un simplu palmas pe VEȘTI BUNE PENTRU ALRO SLATINA
Vin vremuri grele pentru toti PSD-istii din toate institutiile Statului pe Socotelile liderilor politici din județ. Rămâne Oltul insula ROȘIE a României?
Terente pe Totul curge?
Unii se plimbă cu Covidul prin instituții,dar se fac ca plouă pe Toți angajații din Centrul Județean APIA Olt se vor testa, la cerere, pentru COVID-19
La candidati surpriza vor fi si rezultate surpriza.... pe EXCLUSIV. PSD, candidați surpriză în mai multe localități din Olt
VICEPRIMARUL DIN SCORNICESTI,O RUSINE... pe SCORNICEȘTI: RUSINOS! INTERESUL POLITIC MAI PRESUS DE CEL CETATENESC