Prefectul județului Olt, Emil Florin Albotă, i-a cerut public primarului municipiului Slatina, Mario De Mezzo, să explice de ce procedura de achiziție a expertizei tehnice necesare în cazul alunecării de teren de pe strada Grădiște nu a fost inițiată mai devreme. Solicitarea a fost formulată după ce, potrivit prefectului, procedura de achiziție pentru expertiza tehnică ar fi fost inițiată și finalizată în 18 martie, în decurs de 30 de minute.
În mesajul transmis public, prefectul a susținut că nu înțelege de ce, în intervalul 4–18 martie 2026, nu au fost făcute demersuri concrete pentru contractarea serviciilor de expertiză tehnică, în condițiile în care Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Olt solicitase în mod expres această măsură. El a invocat, în acest sens, Hotărârea nr. 6 din 4 martie 2026 și Hotărârea nr. 7 din 16 martie 2026 ale CJSU Olt, documente care vizau evaluarea riscurilor și luarea măsurilor necesare în zona afectată de alunecarea de teren.
Prefectul a cerut două clarificări punctuale din partea administrației locale: motivele pentru care procedura de achiziție a expertizei nu a fost pornită încă din 4 martie și eventualele blocaje administrative sau juridice care au întârziat intervenția. Totodată, acesta a transmis că Instituția Prefectului va continua să urmărească situația și să folosească instrumentele legale pentru ca măsurile necesare să fie adoptate fără întârziere.
Cazul de pe strada Grădiște rămâne unul sensibil, în contextul în care alunecarea de teren din zonă este în evoluție, iar mai multe locuințe au fost afectate sau se află în pericol. În ultimele zile, autoritățile au discutat în repetate rânduri despre necesitatea unei expertize tehnice care să stea la baza deciziilor privind măsurile ulterioare de protecție și intervenție.









