România – Polonia 28-24. Pivotul Slatinai a marcat 6 goluri

0
140

România – Polonia s-a terminat 28-24, după un meci superb, cu răsturnări spectaculoase de scor. După eșecul cu Germania, „tricolorele” obțin prima victorie în grupa D a Campionatului European, după ce aveau emoții la calificare în grupele principale în urma eșecului cu Germania.
„Tricolorele au” început slab meciul cu Polonia, la fel ca și pe cel cu germania și au fost conduse foarte mult timp. Au urmat însă două parade ale Yuliei Dumanska, urmate de două goluri ale Elenei Dincă și România a egalat la 4.
La selecția 200 pentru națională, Cristina Neagu nu prea a fost în formă, însă chiar și așa a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 8 goluri și a ajuns la cota 865. Pe primul din acest meci l-a reușit abia după a patra încercare.
În schimb, cea mai bună jucătoare a lumii a fost responsabilă cu transformările de la 7 metri. Polonezele s-au distanțat apoi la 4 goluri, iar Neagu a stabilit scorul pauzei, 11-15, din aruncare de la 7 metri, cu o megalovitură: 129 de kilometri la oră a atins mingea propulsată de optarul nostru, cea mai rapidă lovitură de până acum la aceste Europene.

În partea secundă, Cristina Laslo a ieșit la rampă și chiar a fost aleasă jucătoarea meciului, cu 6 reușite. Denisa Dedu, revenită după coronavirus, a avut și ea câteva parade superbe. Până în minutul 45, polonezele au condus, însă atunci a fost momentul egalării, când Neagu a făcut 18-18.

Rosiak a adus din nou Polonia în avantaj, însă Laslo și Buceshi au lovit spectaculos, iar Laura Popa a înscris tehnic și Ostase a punctat exact la momentul potrivit, terminând meciul cu 6 goluri.

Finalul a aparținut în întregime româncelor, care au încheiat în forță, scor 28-24.