Nouă elevi de la C.N.I.M Slatina, la faza națională a Olimpiadei de Matematică

0
963
Pentru unii elevi, matematica este o problemă cu multe necunoscute, însă pentru cei de la Colegiul Național ”Ion Minulescu” Slatina cifrele s-au transformat în prieteni, fapt demonstrat de rezultatele obținute la faza județeană a Olimpiadei de Matematică. Nouă din cei 15 elevi au reușit să se califice la faza națională.
Pentru faza națională, olimpicii vor fi îndrumați de profesorii Simona Năsui (gimnaziu) și Marius Perianu (liceu).
MATEMATICA rămâne, fără îndoială o mare provocare pentru elevii de toate vârstele. Stă mărturie participarea numeroasă la concursurile și olimpiadele școlare organizate pe parcursul întregului an școlar, dar și în vacanțe, fie la nivel local/județean, cât și la nivel internațional.
Matematicienilor cu inimile alb-verzi nu le lipsește nici motivația, nici susținerea, așa că au ocupat multe trepte pe podiumul fazei județene a olimpiadei din acest an școlar, iar pentru faza națională profesorii Simona Năsui (gimnaziu) și Marius Perianu (liceu) continuă îndrumarea unui lot de 9 elevi!” au transmis reprezentanții C.N.I.M Slatina.
Potrivit reprezentanților C.N.I.M, rezultatele obținute la faza județeană a Olimpiadei de Matematică sunt următoarele:
-clasa a V-a
  •  Rusu Natalia, locul I, calificată la faza națională
  •  Duiu Mihai, locul al III-lea
-clasa a VI-a
  •  Dorobanțu Răzvan- locul al III-lea
-clasa a VII-a
  • Perianu Carina- locul al II-lea, calificată la faza națională
  • Țicleanu Mihnea- locul  al III-lea
  • Ciurea Teodora- locul al IV-lea
  • Vlad Erik- locul al V-lea
-clasa a VIII-a
  • Mateescu Matei- locul I (cu punctaj maxim), calificat la faza națională
  • Crăciun Mihai- locul al II-lea, calificat la faza națională
LICEU
-clasa a IX-a
  • Popa Lidia Ștefania- locul I, calificată la faza națională
  • Popa Mihai- locul al III-lea
  • Trușcă Denisa- locul al III-lea
-clasa a X-a
  • Dinu Mihai- locul I, calificat la faza națională
  • Rizea-Niță Andrei- locul II, calificat la faza națională
  • Gîrniță Laurențiu- locul III
  • Popa Luca- locul IV
-clasa a XII-a
  • Popa Filip- locul I, calificat la faza națională
  • Pătrașcu Gabriel- locul II, calificat la faza națională