Întâlnire de nivel înalt cu oamenii de afaceri caracaleni

0
762

Ziua de joi 6 august a.c. poate devenii o zi importantă în calendarul economic al municipiului Caracal. Ieri Administrația caracaleană a organizat și a mediatizat o întâlnire de lucru între oamenii de afaceri din localitate și reprezentanții unor Ambasade acreditate în România . Au răspuns invitației municipalității ambasadorul Moldovei, ambasadorul Bielorusiei, ambasadorul Malaeziei, atașatul economic de pe lânga ambadsada Cehiei la București, atașatul economic de pe lângă ambasada Olandei, reprezentanții camerei de comerț a Israelului la București,
Distinșii oaspeți au fost primiți de oficialitațile locale în jurul orelor 11.00 la Teatrul Național din localitate. După o scurtă prezentare a localității în incinta Teatrului cu privire la trecutul, prezentul și viitorul urbei, în prezența domnului Liviu Radu- primarul municipiului, a domnului Adrian Chesnoiu –City managerul localității și a câtorva reprezentanți ai mediului de afaceri local, a domnului Ion Marian Doldurea președinte ADE Gas România, delegația a avut trei vizite de lucru la nivelul localității. Prima vizită de lucru a fost realizată la Hotelul Boutiqe- Retro, unde aceștia au putut să vadă o casă de patrimoniu restaurată, ce a devenit un punct turistic și de atracție pentru serviciile din zona HORECA, după ce s-a servit masa, delegația a făcut o vizită la Astra Rail – producătorii de vagoane din municipiu , iar ultima vizită a fost realizată la fabrica de conserve Leader Internațional unde s-a și parafat prima înțelegere dintre atașatul economic al Ambadadei Cehiei în România și conducerea societății caracalene .
După cele trei vizite efectuate în localitate, întâlnirea de lucru a distinșilor oaspeți cu oamenii de afaceri din localitate a continuat în Gradina Publică din spatele Primăriei, întâlnire la care a fost prezent și domnul Marius Oprescu- președintele Consiliului Județean, dar și primarii localităților limitrofe municipiului Caracal ; Deveselu, Stoenești, Fărcașele, Dobrosloveni, Drăghiceni și Cezieni. Adrian Chesnoiu – city managerul localității, cel care a fost inițiatorul unei asemenea întâlniri a fost și moderatorul și chiar translatorul întâlnirii, după o scurtă prezentare a distinșilor oaspeți a dat cuvântul domnului Liviu Radu –primarul municipiului ;
“Trăiesc regretul că această întâlnire nu a fost făcută până acum, însă nu este târziu nici acum,pentru că poate fi un bun început pentru mediul de afaceri pentru viitorul orașului nostru. Imi aduc aminte că în acești patru ani au fost două tentative de a ne întâlnii, noi Administrația Locală și dumneavoastră oamenii de afaceri, ca să putem găsi soluții viabile pentru oraș, dar trebuie să recunosc că odată cu venirea mai noului meu coleg Adrian Chesnoiu, pentru că el s-a ocupat în exclusivitate de această întâlnire , am încercat să punem cap la cap, cu ajutorul Ambasadelor, încât să fie găsite oportunități pentru dezvoltarea localității. Eu vă mulțumesc pentru participarea dumneavoastră la bugetul local, el nu este unul generos, pentru că banii care ar trebuii să contribuie la dezvoltarea orașului, ar trebuii să vină din zona de industrie, din cauza aceasta încercăm aceste întâlniri pentru dezvoltarea unor oportunități de afaceri. O contribuție importantă pentru creearea diverselor oportunități în dezvoltarea orașului îi revine și domnului Marius Oprescu- președintele Consiliului Județean „ a precizat Liviu Radu –primarul localității.
A urmat la cuvânt domnul Marius Oprescu – președintele Consiliului Județean Olt;
„Mă bucur să fim astăzi cu toții la un eveniment, o întâlnire de lucru ,așa cum este ea denumită, de o asemenea anvergură aici în județul Olt, la Caracal al doilea pol economic al județului.Cred că aici oaspeții noștrii vor găsi destule posibilități și oportunități de investiții și de asemenea vor vedea destule posibilități de dezvoltare și nu în ultimul rănd deschiderea pe care o are Administrația Publică Locală față de investitori. Ca autoritate publică județeană, vreau să vă spun că ideea de a venii în întâmpinarea mediului de afaceri cu măsuri concrete de relansare economică pentru a ajuta antreprenorii mai ales acum în această perioadă grea, trebuie mai mult decât oricând că atât administrația publică locală dar mai ales centrală, să arate că este alături de mediul de afaceri. Mediul de afaceri din Caracal este un mediu puternic, bine structurat în multe domenii de activitate, iar astfel de întâlniri cred că vor duce la legarea de parteneriate puternice, benefice pentru comunitățile noastre. Îi asigur de susținerea Administrației Județene în toate aceste demersuri și sunt convins că acestea reprezintă o gură de oxigen pentru mediu de afaceri și ele se vor concretiza la final într-un mod pozitiv.”, a spus Marius Oprescu – președintele Consiliului Județean Olt
Conform reprezentanților Administrației Publice Locale ,astfel de întâlniri cu oamenii de afaceri caracaleni și reprezentanții altor Ambasade vor continua .