-0.6 C
Slatina
miercuri, ianuarie 14, 2026
AcasăPoliticăZi grea pentru pentru Vîlcov - Se stabilește formula completului ce îl...

Zi grea pentru pentru Vîlcov – Se stabilește formula completului ce îl va judeca pe Vîlcov în cazul în care a `încasat` opt ani

Instanța supremă reia, luni, judecata în cazul apelurilor din mega dosarul de corupție al lui Darius Vâlcov, fost consilier al fostului premier al României Viorica Dăncilă.

Apelurile DNA și a inculpaților din dosarul de mare corupție al fostului consilier al Vioricăi Dăncilă, Darius Vâlcov, au bătut pasul pe loc timp de o lună, după ce completul de cinci judecători a sesizat un potențial viciu procedural pe care l-a lămurit cu procurorul DNA și avocații.

Concret, la ultimul termen din dosar, completul de cinci judecători le-a cerut avocaților și procurorului DNA să spună dacă consideră că însăși instanța sau Colegiul de conducere al instanței ar trebui să soluționeze chestiunea delegării și implicit a lipsei din complet a unuia dintre magistrații stabiliți în completul inițial.

Procurorul DNA a precizat în sală că din complet ar trebui să facă parte și magistratul Ioana Bogdan.

„Cred că ar trebui să se pronunțe Colegiul de conducere. Noi credem că acest complet ar trebui sa fie un continuare compus cu magistratul Ioana Bogdan”, a explicat procurorul DNA.

Părerile avocaților au fost însă împărțite, unii precizând că ar trebuie rezolvată chestiunea lipsei magistratului de către completul actual, iar alții că ar trebui analizată situația de către Colegiu de conducere.

În această situație judecătorii ICCJ au ridicat ședința fără a preciza perioada de soluționare și fără a oferi alte detalii.

La termenul din luna martie judecătorii au anunțat că s-a stabilit de către Colegiul de Conducere al ICCJ ca actualul complet să stabilească formula de componență, astfel că după ce au ascultat din nou opiniile DNA și ale avocaților magistrații au rămas să se pronunțe.

La termenul de luni judecata apelurilor ar putea începe.

Răspunsuri CJUE pe masa ICCJ

Curtea de Justiție a Uniunii Europene a dat, în luna decembrie, răspunsul cu titlu executoriu la mai multe întrebări ale judecătorilor naționali care au ajuns în impas cu dosarele penale de mare corupție după o decizie a CCR privind nelegala compunere a completurilor de judecată.

Astfel, după decizia CJUE, judecătorii ICCJ, care au transmis întrebări CJUE pentru a se lămuri cu privire la turnura judecării în respectivele dosare, le pot repune pe rol și au posibilitatea de a își întemeia deciziile viitoare și pe baza deciziei CJUE.

Astfel, doar la instanța supremă, opt dosare de mare corupție, unele dintre ele excesiv mediatizate, au fost suspendate succesiv până la acest moment în așteptarea răspunsurilor CJUE.

Acum ele vor fi repuse pe rol iar magistrații ICCJ urmează să stabilească traseul fiecărui dosar în parte.

Judecătorii ICCJ deloc convinși de CCR

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis în octomrbie 2019 să transmită Curţii de Justiţie a UE patru întrebări preliminare cu referire la decizia CCR privind specializarea completurilor, în dosarul lui Darius Vâlcov. Până la răspunsul CJUE, judecata se suspendă.

MINUTA:

790/1/2019 – „În majoritate Dispune sesizarea Curţii de Justiţie a Uniunii Europene în vederea pronunţării unei hotărâri preliminare. În baza art. 267 alin ( 3) TFUE Sesizează Curtea de Justiţie a Uniunii Europene cu următoarele întrebări preliminare:

1. Articolul 19 alin. (1) din Tratatul privind Uniunea Europeană, articolul 325 alin. (1) din Tratatul privind Funcţionarea Uniunii Europene, articolul 58 din Directiva (UE) 2015/849 a Parlamentului European şi a Consiliului din 20 mai 2015 privind prevenirea utilizării sistemului financiar în scopul spălării banilor sau finanţării terorismului, de modificare a Regulamentului (UE) nr. 648/2012 al Parlamentului European şi al Consiliului şi de abrogare a Directivei 2005/60/CE a Parlamentului European şi a Consiliului şi a Directivei 2006/70/CE a Comisiei, articolul 4 din Directiva (UE) 2017/1371 a Parlamentului European şi a Consiliului din 5 iulie 2017 privind combaterea fraudelor îndreptate împotriva intereselor financiare ale Uniunii prin mijloace de drept penal, elaborată în temeiul articolului K.3 din Tratatul privind Uniunea Europeană, privind protejarea intereselor financiare ale Comunităţilor Europene din 26 iulie 1995 trebuie interpretate în sensul că se opun adoptării unei decizii de către un organ exterior puterii judecătoreşti, Curtea Constituţională a României, care să soluţioneze o excepţie procesuală care ar viza o eventuală nelegală compunere a completurilor de judecată, în raport de principiul specializării judecătorilor la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (neprevăzut de Constituţia României) şi să oblige o instanţă de judecată să trimită cauzele, aflate în calea de atac a apelului (devolutivă), spre rejudecare, în primul ciclu procesual la aceeaşi instanţă?

2. Articolul 2 din Tratatul privind Uniunea Europeană şi articolul 47 alin. 2 din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene trebuie interpretate în sensul că se opun constatării de către un organ exterior puterii judecătoreşti a nelegalei compuneri a completurilor de judecată din cadrul unei secţii a instanţei supreme (completuri compuse din judecători în funcţie, care la momentul promovării îndeplineau inclusiv condiţia specializării solicitată pentru a promova la secţia penală a instanţei supreme)?

3.Aplicarea prioritară a dreptului Uniunii trebuie interpretată în sensul că permite instanţei naţionale să înlăture aplicarea unei decizii a instan?ei de contencios constituţional, care interpretează o normă inferioară Constituţiei, de organizare a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, inclusă în legea internă privind prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie, normă interpretată în mod constant, în acelaşi sens, de o instanţă de judecată timp de 16 ani?

4. Conform articolul 47 din Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene Principiul liberului acces la justiţie, include specializarea judecătorilor şi înfiinţarea unor completuri specializate la o instanţă supremă?

Dispune suspendarea judecării prezentei cauze până la soluţionarea cererii de către Curtea de Justiţie a Uniunii Europene. Cu recurs în 72 de ore de la pronunţare pe dispoziţia de suspendare a judecăţii. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17 octombrie 2019. Cu opinie separată în sensul respingerii sesizării Curţii de Justiţie a Uniunii Europene.”

Pe 3 iulie 2019, Curtea Constituțională a stabilit că există un conflict între Parlament și ÎCCJ și a anunțat că vor fi rejudecate dosarele de la Înalta Curte, soluţionate în prima instanţă înaintea deciziei ÎCCJ din 23 ianuarie 2019, în măsura în care nu au devenit definitive.

Pe 8 februarie 2018, fostul ministru al Finanţelor şi fost consilier de stat al premierului Viorica Dăncilă, Darius Vâlcov, a fost condamnat, în primă instanţă, de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ), la opt ani de închisoare.

Darius Vâlcov a fost trimis în judecată în anul 2015, de către procurorii DNA, fiind acuzat de trafic de influenţă, spălare de bani şi operaţiuni financiare sau acte de comerţ incompatibile cu funcţiile.

Fișă de dosar

În cursul anului 2009, administratorul unei societăți comerciale l-a contactat pe inculpatul Vâlcov Bogdan Darius, în calitate de primar al municipiului Slatina, județul Olt, căruia i-a propus, ca în schimbul oferirii sprijinului în influențarea factorilor de decizie din cadrul autorității contractante (SC Compania de Apă Olt SA), în vederea câștigării unor licitații de lucrări pentru obiective situate în municipiul Slatina, orașele Scornicești, Piatra Olt și Drăgănești, să îi dea 20% din valoarea sumelor încasate (fără T.V.A.), conform contractelor de execuție a respectivelor lucrări.

Propunerea a fost făcută în contextul în care, în luna noiembrie 2008, fusese aprobat la nivel guvernamental proiectul „Extinderea și reabilitarea sistemelor de apă și apă uzată în județul Olt”, al cărui beneficiar final este SC Compania de Apă Olt SA, operator regional, finanțarea fiind asigurată, majoritar, din fonduri europene nerambursabile.

În cadrul acestui proiect au fost încheiate trei contracte, respectiv „Reabilitarea și extinderea rețelei de apă și canalizare în orașele Scornicești și Potcoava”, „Reabilitarea și extinderea rețelei de apă și canalizare în municipiul Slatina” și „Reabilitarea și extinderea rețelei de apă și canalizare în orașele Drăgănești-Olt și Piatra-Olt”.

Cu ocazia derulării procedurilor de licitație referitoare la atribuirea celor trei contracte, membrii comisiei au procedat, la îndemnul inculpatului Vâlcov Bogdan Darius, în mod abuziv, la eliminarea din caietul de sarcini a unor condiții de eligibilitate în scopul favorizării firmei omului de afaceri.

În urma acceptării propunerii făcute, firma omului de afaceri a câștigat licitațiile organizate în cadrul proiectului „Extinderea și reabilitarea sistemelor de alimentare cu apă și apă uzată în județul Olt”, fiind semnate contracte, cu Compania de Apă Olt, pentru mai multe lucrări, de 78.201.552,15 lei.

Administratorul societății și inculpatul Vâlcov Bogdan Darius au stabilit de comun acord, ca sumele de bani să-i fie remise acestuia din urmă, în numerar, în lei și numai la sediul firmei.

S-a prezentat pentru incasarea tainului

Astfel, în baza acestei înțelegeri, în perioada ianuarie-martie 2011, inculpatul Vâlcov Bogdan Darius s-a prezentat periodic la sediul firmei omului de afaceri, unde a primit de la acesta suma totală de 1.200.000 lei (în 3 tranșe a câte 400.000 lei fiecare), remiterea fiind realizată ori de câte ori contractantul Compania De Apă Olt efectua plăți în contul societății.

În perioada aprilie-decembrie 2011, inculpatul Vâlcov Bogdan Darius a primit de la omul de afaceri, prin intermediul inculpatului Prina Minel Florin, suma totală de 2.500.000 lei (în 5 tranșe a câte 500.000 lei fiecare), sume remise acestuia din urmă în municipiul Slatina.

În perioada 2012- 2013, inculpatul Vâlcov Bogdan Darius a primit de la omul de afaceri, prin intermediul mai multor firme, suma de 3.080.000 lei.

În scopul disimulării provenienței ilegale a banilor, inculpatul Vâlcov Bogdan Darius a inițiat și derulat, cu ajutorul celorlalți inculpați și a altor persoane interpuse, un mecanism financiar fictiv între firma omului de afaceri și o altă firmă, prin încheierea a trei contracte fictive de furnizare de bunuri/servicii, fără ca această societate să presteze vreun serviciu în virtutea contractelor special încheiate în acest sens.

De aici, transferul sumelor de bani a fost realizat cu sprijinul și prin intermediul inculpaților Sușală Lucian Petruț, Timofte Petre-Bogdan, Tomescu Constantin Cristian și a altor oameni de afaceri, persoane de încredere din anturajul primarului și viceprimarului municipiului Slatina, administratori ai unor societăți comerciale, care au creat un circuit de documente financiar-contabile fictive, pentru a disimula proveniența și destinația reală a sumelor de bani.

Contractele încheiate între aceste firme, precum și facturile emise în baza acestor contracte erau fictive, atestând împrejurări care nu corespund realității.

Acest mecanism a avut drept rol, pe lângă disimularea sumei de 3.080.000 lei și transferul bunurilor provenite din săvârșirea infracțiunii de trafic de influență, sub forma unor opere de artă și sub forma unor servicii, amenajări și bunuri, în beneficiul unui hotel din municipiul Slatina, pe care inculpatul Vâlcov Bogdan Darius îl deținea și controla prin interpuși.

Începând cu anul 2011 și până în prezent, inculpatul Vâlcov Bogdan Darius a efectuat operațiuni financiare sau acte de comerț incompatibile cu funcțiile de primar, senator și ministru, utilizând informații deținute în virtutea acestora, în legătură cu șapte firme pe care le deține în fapt și pe care le administrează, prin interpuși, obținând astfel, pentru sine, un folos în cuantum de 2.272.200 lei.

În cauză, s-a dispus instituirea sechestrului asigurător asupra a: 3 lingouri din aur, în valoare de 465.355 lei, 172 opere de artă, în valoare de 2.558.658 lei, 63.010 lire sterline, 290.334 euro și 73.077 dolari. De asemenea s-a instituit sechestrul asigurător prin poprirea sumelor de: 90.000 dolari, 1.322.950 lei și 600.000 lei.

Toate aceste bunuri și sume de bani au ajuns în posesia inculpatului Vâlcov Darius Bogdan, cu excepția sumei de 600.000 lei care a rămas în contul unei societăți comerciale.

În cauză, procurorii au beneficiat de sprijin de specialitate din partea Serviciului Român de Informații.

Sursă: stiripesurse.ro

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

LOCUINȚE ANL – CARACAL

OLT-SCADE DRAMATIC POPULȚIA

ATENȚIONARE DE VREME SEVERA ÎN OLT

ANUNT ARTA MESTESUGARILOR

Recent Comments

Să le fie rușine celor care l-au batjocorit pe acest mare român pe Deputatul Mihai Țiu: ”Zbor lin către eternitate, domnule General Radu Theodoru!”
Fără credință în Dumnezeu ,fără reformă, fără moralitate și fără meritocrație nu poate exista o Românie puternică și prodperă. pe La mulți ani de 1 Decembrie!
PSD o să fie doar un partid de buzunar... pe Marius Oprescu: ”Oltenia îl susține pe Sorin Grindeanu”
Grindeanule,tu centrezi, tu dai cu capul.......! pe Marius Oprescu: ”Oltenia îl susține pe Sorin Grindeanu”
Goana după averi,funcții,titluri și privilegii nu sunt decât goana după iluzii și vânare de vânt.... pe Penitenciarul Rahova: Vâlcov i-a dat cu flit unui politician oltean
Cine fură azi un ou ,mâine fura un bou pe Darius Vâlcov rămâne primarul favorit al slătinenilor
roxana.stiubei@yahoo.com pe Primari din Olt, în vizită la Bruxelles
Biserica lui Dumnezeu nu va fi biruită nici de porţile iadului pe LA FINALUL LUINII OCTOMBRIE. CATEDRALA NEAMULUI – INAUGURATĂ! PARTICIPI LA SLUJBĂ?
Pentru PSD Olt a trecut baba cu colacii pe uliță pe Marius Oprescu: ”Proiectele peste 30% vor fi continuate direct”
„Trădare să fie, dar s-o ştim şi noi!“ pe Alexandru Stănescu pleacă de la șefia ADR SUD-VEST Oltenia
Primul corupt al județului Olt,Paul Stănescu a simțit și simte sfârșitul politic al PSD în Olt...Dar tace ca mortu-n păpușoi pe Un pion important părăsește tabăra PSD Slatina
Apa este Viață pe Schimbări în conducerea CAO
Cadrele didactice care au vrut cu Nicușor Dan vor fi nevoite să ceară acum suspendarea lui din funclia supremă în Stat pe Pentru o nouă formă de protest a profesorilor
Spre deosebire de justiție,istoria nu iartă... pe Despărțirea de Ion Iliescu
„Crucii Tale ne închinăm, Hristoase, şi sfântă învierea Ta o lăudăm şi o slăvim.” pe GAZETA OLTULUI SUSTINE PROIECTUL: CRUCE PE ,,DEALUL GRADISTE,, DIN SLATINA
Dumnezeu și istoria o să-l judece pe Ion Iliescu ,dar USR este deja în iad pe Ion Iliescu sau adevărul îngropat
pauldobrescu01@yahoo.com pe Ion Iliescu sau adevărul îngropat
La Judecata de apoi Hristos va judeca si pe oameni si pe ingeri, adica pe diavoli si toate popoarele lumii. pe Ion Iliescu sau adevărul îngropat
Tupeul magistraților poate fi redus prin modificarea Constituției României... pe CURTEA DE APEL CRAIOVA. O JUDECĂTOARE ACUZĂ ..!
Trăiește degeaba acela care nu face altora bine. pe CURTEA DE APEL CRAIOVA. O JUDECĂTOARE ACUZĂ ..!
PSD pierde pe zi ce trece electoratul tradițional... pe CJ Olt, pași concreți pentru un județ mai curat și mai bine organizat
Este ultima pomană electorală a PSD în Olt.... pe CJ Olt, bani pentru primării
Modernizarea și curățenia trebuie să înceapă cu structura organizatorică din toate instituțiile Statului. pe CJ Olt, pași concreți pentru un județ mai curat și mai bine organizat
Dă-i, Doamne ,românului mintea cea din urmă pe Ca într-un vis urât
PSD vrea să pară un partid mare,dar este lipsit de valori morale și intelectuale pe PSD Slatina: ”Ținem cu Slatina și ne luptăm pentru proiectele de dezvoltare bune, indiferent cine le implementează”
Mulțumim din inimă partidului și tovarășuui secretar general al PSD Paul Stănescu...Ura,ura,ura... pe Marius Oprescu: ”Reabilităm și dotăm Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slatina”
PSD trage să moară și primarii visează precum vrabia mălai... pe Filiala Județeană Olt a Asociației Comunelor din România, mesaj către Bolojan
Stănescu este cel mai mare oportunist....Dar timpul lui deja a apus. pe Paul Stănescu: ”Cel mai simplu ar fi fost să rămânem în Opoziție”
Austeritatea este calea spre falimentarea politică a PSD pe Austeritate la pachet
STĂNESCULE,NICI NU ȘTII CÂT DE MIC ÎNCEPI SĂ FII ! pe Senatorul Paul Stănescu: ”Bolojan a înțeles mesajul PSD..!”
Oltenia este ,,campioana,, sărăcie din România,iar Stănescu ne amăgește din nou că-n Oltenia o să curgă lapte și miere pe Paul Stănescu: ”PSD nu poate fi ignorat”
Stănescule,lasă vrăjeala de tractorist... Du-te și spovedește-te preotului duhvonic...Apoi du-te acasă.Lasă-i pe cei inteligenți și culți să conducă ce este de condus în această Țară pe Grindeanu e supărat pe colegii de coaliție
A fost cândva cel mai mare partid din România,dar pe zi ce trece, PSD se face mic,mic,mic... pe Grindeanu e supărat pe colegii de coaliție
Chirita nicolaie pe Sub papucul USR
Adevărata reformă teritorial- admnistrativă a Statului român trebue să inceapă cu forma de guvernămînt pe Sub papucul USR
PSD este precum un câine dalmațian :are multe pete și știe doar să latre ... pe PSD Slatina: ”Mario De Mezzo a inaugurat austeritatea în educație și performanță”
Stănescule,smerește-te!Lasă funcțiile și titlurile politice,administrative și economice. pe Paul Stănescu refuză Curtea de Conturi
„Unde nu-i cap, vai de picioare” pe Olt: Vijeliile au făcut prăpăd
agricultura românească trebuie să se adapteze la noile realități impuse de schimbările climatice pe Piața volantă revine în parcarea CJ Olt
Stănescule,nici ascuns în stuf nu scapi...EPPO este cu ochii pe tine. pe Paul Stănescu: ”Partidul nostru nu își permite luxul de a fi dezbinat”
Nimeni nu scapă de Judecata Domnului pe Florin Barbu vrea un singur secretar de stat la MADR
Veşnică pomenire din neam în neam. pe Olt: Jurnalistul Filon Sin a murit
Să țineți minte trei cuvinte;MONARHIA SALVEAZĂ ROMÂNIA! pe Niște învârtiți
Un primar...liberal.! pe Niște învârtiți
Adevărata reformă trebuie să înceapă cu forma de guvernământ pe PSD Olt merge cu Florin Barbu la Agricultură
Unii politicieni și funcționari publici,in nebunia lor,consideră ca banul public le aparține in totalitate.Asta pentru că unii l-au scos pe Dumnezeu din viața lor. pe Primarul comunei Băbiciu a aruncat cu bani la concertul lui Culiță Sterp
Olteanu' suparat pe Găneasa, Olt: RUȘINE, PRIMARE!
Nimic nou sub soare. pe Vin alegerile în USR Olt
Ștefanache Gheorghe pe Începe magia Călușului, la Caracal
PSD este un elefant cu picioare de țânțar pe Quo vadis, PSD?
Domnul a dat,Domnul a luat! pe Când Dumnezeu lipsește din Biserică
A fost cândva PSD... Acum nu este decât un partid balama. pe Schimbări majore în instituțiile din Olt
Încetul cu încetul se face oțetul pe Un’ te duci tu, mielule?
Să nu uităm cine a fost familia De Mezzo pe Lucrări de reparații la Policlinica Veche din Slatina
România s-a trezit din somnul rațiuni.. pe George Simion, președinte la Slatina
Dacă crinul este ofilit,atunci de ce nu să fie o margaretă? pe Un crin pentru o primăvară românească
Un primar...liberal. pe Olt: Noi drumuri modernizate
Viitoarele alegeri parlamentare nu vor avea sorți de izbândă pentru USR...Vor lua sub patru la sută. pe Greii din USR au decis să-i retragă sprijinul Elenei Lasconi la prezidențiale
Vai de capul bârfitoarelor...!! pe Dezastru floral, în Slatina
Adevărul ne face liberi pe România sub asteroid
Stadionul este al slătinenilor... Este meritul tuturor celor care au trăit, trăiesc și vor trăi în acest oraș. pe Marius Iancu: ”Construirea Stadionului ”1 Mai” este un proiect asumat de fosta administrație PSD și de premierul Marcel Ciolacu”
Surprize, surprize cu.... Laura Codruța Kovesi pe Paul Stănescu: ”Moral, Klaus Iohannis trebuia să îşi dea demisia”
Biserica, Monarhia și Armata pot garanta unitatea neamului românesc pe Unire și dezbinare
Timpul a sosit.... pe Cu spatele la zid
Cele ce sunt cu neputinţă la oameni sunt cu putinţă la Dumnezeu. pe Războiul lumilor pe pământ românesc
Să nu uităm că actul de abdicare al Regelui Mihai I al României este nul și neavenit. pe Cu pantaloni sau cu fustă – aceasta-i întrebarea
Cu Georgescu președinte al României și cu Bolojan prim-ministru o să meargă bine economia națională.. pe Ilie Bolojan este noul președinte al PNL
Azi ne conduc urmașii comuniștilor.... pe Pe ape și mai tulburi
Nihil Sine Deo pe Donald, cu cravată roșie
Paul Stănescu este un parvenit care vrea să tragă sforile până la adânci băyrâneți... pe Paul Stănescu: ”Colaborarea PNL-AUR a început la nivel local”
Să fim realiști.....PSD este format din lichelele comuniste! pe A cânta frumos… în cheia De Mezzo
Domnule Smedescu ,înainte de toate ar fi bine să fim realiști și să ne privim cu toții in oglinda constiinței... pe A cânta frumos… în cheia De Mezzo
Toate localitățile din Bulgaria si Serbia care sunt pe malul Dunării sunt dezvoltate..Dar pe malul romănesc este jale... pe Proiectul ”Digitalizarea activității Primariei orasșului Corabia in beneficiul comunitatii”, admis
„Fiecare pasăre pe limba ei piere” pe Candidații USR Olt la alegerile parlamentare au fost prezentați
"Puterea nu corupe oamenii; oricum, dacă prostii ajung într-o poziţie de putere, ajung să corupă puterea." George Bernrd Shaw pe Marius Oprescu: ”În PSD Olt, întotdeauna între cetățeni, aleșii locali, județeni, parlamentari și Guvernul României a existat un parteneriat”
La vremuri noi, tot noi… dar cu haine noi,vărgate....! pe PSD Olt a prezentat lista candidaților pentru Senat și Camera Deputaților
Regele - Unsul Domnului și conducătorul poporului pe Mircea Geoană și-a anunțat candidatura la Președinție
PSD vrea să pară un partid mare,dar este lipsit de valori morale și intelectuale pe PSD OLT. CEL MAI GREU AN ELECTORAL DIN ACEST SECOL…!
Petre pe RUȘINICĂ!
piiyyttiiyy pe RUȘINICĂ!
Un vechi proverb românesc spune că „Lupul îşi schimbă părul, dar năravul ba“. pe Paul Stănescu crede că Marcel Ciolacu are „toate şansele” să ajungă preşedintele României
Ciolacu ar vrea el să fie președinte,dar nu-i pentru cine se pregătește,ci pentru cine se nimerește.. pe Paul Stănescu crede că Marcel Ciolacu are „toate şansele” să ajungă preşedintele României
PSD este campion la corupție...iar Oltenia este campioană la sărăcie...e. pe Oprescu: “Astăzi a avut loc demiterea consilierului local Gigi Ernes Vîlceleanu, din calitatea de membru de partid”
Oare,Paul Stănescu,aude zăngănitul de cătușe?De auzit aude,dar el aude doar foșnetul banilor din tot felul de smecherii.. pe Paul Stănescu vrea un nou mandat de secretar general al PSD
Giani că nu suntem multi pe CSM Slatina are un nou director
Se aude deja sunetul cătușelor de oțel pentru gașca de hoți de la Olt!!! pe Liberalii Laura Giura și Viorel Rogojinaru, la Primăria Slatina
Asta să i-o spună lui mutu de la manutanță....Moț minte de ingheață apele! pe Primăria Slatina vrea rezilierea contractului de concesiune a Cimitirului Strehareţi
Cu totii ne vom duce la Dumnezeu sa dam socoteala pentru ce am facut aici... pe Constantin Stănescu pe ultimul drum
Un cetatean revoltat pe Bloc ANL, în comuna Vișina
Cumpărătorul înșelat pe DĂBULENI: SAMSARII FAC…LEGEA!
Un om foarte revoltat pe Paul Stănescu, activitate parlamentară
Stan Georgiana pe Crimă în Slatina
Niță Catalin pe Noua conducere a TSD Olt
Am muncit , imi vreau pensia mea, nu pomana voastra! pe Emil Albotă: ”Noi ne dorim reforma pensiilor”
A fost un mare OM și artist al poporului! pe A murit actorul Mitică Popescu
constantin smedescu pe UN AN NOU FERICIT!
Ion Iliescu este un mare trădător de Țară și de neam! pe ASTĂZI SE ÎMPLINESC 33 DE ANI DE LA VICTORIA REVOLUŢIEI ROMÂNE
Unii se joacă de-a Dumnezeu pe Vom avea sau nu zăpadă de Sărbători?
DNA-ul singur nu poate elimina corupția din primării pe Primăriile din Olt, bani de Crăciun
Titlul corect si realist;CJ Olt, bani pentru primarii din judeţ pe Primăriile din Olt, bani de Crăciun
„Parvenitul se târăşte de-a buşilea în faţa celor ce-i pot fi de folos şi este obraznic cu cei de care nu mai are nevoie.” — Honoré de Balzac pe Pădurea nu ne vrea
nedeloiu pe Cancerul României
Cine se teme de reforma? pe Cancerul României
Pensionar prin contributie, la stagiu complet. pe Veste uriașă pentru cei cu pensii sub 2.500 de lei!
Un machidon pe BECALI UMILIT!
Peter pe
Petre pe
Eddie pe ANUNȚ PUBLIC
GOGU DE LA COMUNA FARA GAZE, APA SI CANAL cundusa in continuare de comunisti. pe Sute de cadouri pentru copiii din Găneasa
Dupa ce ca nu sunt eficiente mastile in combaterea COVID-ului.... pe Masca, obligatorie în Slatina în toate spațiile deschise. Măsura se aplică din 31 octombrie
marinar pe
marinar pe Dreapta la rând?
Un simplu palmas pe VEȘTI BUNE PENTRU ALRO SLATINA
Vin vremuri grele pentru toti PSD-istii din toate institutiile Statului pe Socotelile liderilor politici din județ. Rămâne Oltul insula ROȘIE a României?
Terente pe Totul curge?
Unii se plimbă cu Covidul prin instituții,dar se fac ca plouă pe Toți angajații din Centrul Județean APIA Olt se vor testa, la cerere, pentru COVID-19
La candidati surpriza vor fi si rezultate surpriza.... pe EXCLUSIV. PSD, candidați surpriză în mai multe localități din Olt
VICEPRIMARUL DIN SCORNICESTI,O RUSINE... pe SCORNICEȘTI: RUSINOS! INTERESUL POLITIC MAI PRESUS DE CEL CETATENESC