Medicul de familie l-a trimis pe bărbatul care a murit de COVID-19 să-și facă o radiografie pulmonară

Date:

Olteanul care a murit luni, 9 iunie, din cauza COVID-19 este din comuna Brâncoveni, satul Ociogi, însă acesta locuia în localitatea Osica.

Primarul din Brâncoveni, Ion Cheroiu, a precizat că bărbatul s-a prezentat vineri la medicul de familie, spunând că se simte rău. Doctorul a trimis pacientul la radiolog, pentru o radiografie pulmonară.

„El este născut în satul Ociogi, dar căsătorit la Osica, acolo locuia. Era înscris la medicul de familie din comuna noastră. Vineri s-a prezentat la doctor, spunând că se simte rău, că-l doare în piept. Medicul i-a dat o trimitere să se ducă să-și facă o radiografie pulmonară. Am înțeles că s-a prezentat direct la Spitalul Caracal, unde a și murit. Era un munte de om, venea destul de des la noi în comună, pentru că o avea pe mama sa la noi și avea grijă de ea”, a spus primarul din Brâncoveni, Ion Cheroiu.

Patru decese au fost raportate de autoritățile din județ ca fiind din cauza COVID-19.

Distribuie

spot_imgspot_img

Anunțuri

More like this
Related

Deputatul Marius Iancu: ”Îi cer public DEMISIA lui Mario De Mezzo”

Deputatul de Olt, Marius Iancu, îi cere public demisia...

Echipa TSD Slatina alături de Iancu și Floreanu au împodobit bardul

În fiecare an, tinerii social-democrați împreună cu deputatul Marius...

Deputatul Mihai Țiu: ”Zbor lin către eternitate, domnule General Radu Theodoru!”

Generalul (în retragere) Radu Theodoru, una dintre cele mai...

Subvențiile care intră la plată în luna ianuarie, anunțate de ministrul Florin Barbu

Fermierii din România vor primi în luna decembrie subvenţia la...