Stație nouă de oxigen, la Spitalul orășenesc Corabia

Date:

Contractul de proiectare și execuție pentru proiectul “Îmbunătățirea infrastructurii de fluide medicale la Spitalul orășenesc Corabia” a fost semnat de către primarul Iulică Oane.
 Proiectul are o valoare totală de 9.898.319,85 lei, inclusiv TVA și este finanțat integral prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020,Axa Prioritara 9 – Protejarea sanatatii populatiei in contextul pandemiei cauzate de COVID 19-Cod apel: POIM 935/9/1/ Cresterea sigurantei pacientilor in structuri spitalicesti publice care utilizeaza fluide medicale.
Conform proiectului, pentru alimentarea spitalului cu fluide medicale, se propune o instalație de producere și distribuție fluide medicale, oxigen, aer comprimat și vacuum, compusă din:
– stație de producere oxigen medical;
– stație de producere aer comprimat medical:
– stație de producere vacuum medical;
– trasee noi de distribuție din țeavă de cupru DHP;
– 8 tablouri de alarmare;
– 127 posturi finale de distribuție, dotate cu oxigenatoare și aspiratoare pe vacuum, pentru secțiile de spitalizare, CPU,ATI și Bloc Operator;
 – 6 sisteme de monitorizare senzoriconcentrație oxigen în spital.
Investițiile în infrastructura sanitară vor asigura îmbunătățirea accesului la servicii medicale de calitate, și la creșterea eficienței îngrijirii  spitalicești

Distribuie

spot_imgspot_img

Anunțuri

More like this
Related

Florin Barbu: ”Serele și solariile fermierilor și din gospodăriile românilor nu vor fi impozitate”

Guvernul a modificat Codul Fiscal astfel încât clădirile care...