Șoc: Scandal și dosare penale, în Liga Scriitorilor Filiala Olt

0
522

Marinela Preoteasa, Președinte a Asociației Liga Scriitorilor Filiala Olt aruncă BOMBA! Doi scriitori celebri din Olt sunt certați cu legea, iar acest lucru le-a atras dosare penale. Mai jos vom relata afirmațile doamnei Preoteasa: ”Domnii Buicescu Paulian (profesor de religie) și Călin Grigore (medic veterinar) atunci când mi-au cerut prin poliție actele s-au ales cu DOSAR LA CRIMA ORGANIZATĂ pentru FALS și UZ DE FALS. Singuri au intrat în gura lupului. Eu le cerusem demisia și în dialog direct, și-n telefon și prin email dar s-au încăpățânat., deși cunoșteau foarte bine de falsurile pe care le făcuseră (!) Ei știau foarte bine de falsurile comise și de uzul de fals, dar au insistat prin metoda CACIALMALEI  să mintă pe toată lumea , inclusiv pe dumneavoastră, și să mă forțeze să le dau actele, deși ei aveau alt nume și-și făcuseră și ștampilă cu  acest nume.  Domnul profesor de religie BUICESCU PAULIAN are deschis dosar penal pentru AMENINȚARE CU MOARTEA la adresa mea, am primit de la PARCHETUL DE PE LÂNGĂ JUDECĂTORIA SLATINA OLT înștiințare în acest sens. Membrii prezenți au constatat în unanimitate că PROCESUL  VERBAL din 28 februarie 2019 este NESTATUTAR, eu vă zisesem de atunci, din ziua când a fost întocmit. Colegii au constatat că și procesul verbal, din 28 martie anul curent, este NESTATUTAR, mai mult, poate n-ați observat, au pus și o ștampilă ilegală pe el, FALSĂ, pe acest motiv PROCESUL VERBAL în cauză capătă numele și de PROCES-VERBAL FALS. Ei aveau pe legitimații cu numele corect de pe ștampilă, dar i-a amețit numele de LIGA SCRIITORILOR FILIALA OLT, și nu le plăcea atârnat de nume cuvântul ASOCIAȚIE, așa că au încercat să forțeze lucrurile după vrerea lor  și și-au făcut și ștampilă în acest sens, deci ștampilă falsă. Medic veterinar Călin Grigore a venit peste noi la bibliotecă, azi, și cu scandal nu i-a permis membrei GEORGETA GIUREA să semneze procesul-verbal, amenințând-o că va fi dată afară din asociație. Acest lucru este absurd, doamna Georgeta Giurea este membra asociației noastre cu 2(doi) ani înaintea lui Călin Grigore, dar lui C.G. se pare că i s-a urcat la cap funcția sa de vicepreședinte la altă comunitate literară decât Asociația LIGA SCRIITORILOR FILIALA OLT, și-mi sperie membrii. Cu fiecare membru în parte a procedat așa încercând să-i îndepărteze de asociația în care sunt membri, a încercat pe unii să-i cumpere cu banii PRIMĂRIEI Municipiului Slatina Olt, dar iată, că nu i-a mers în toate situațiile. Azi au intervenit organele de pază de la BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ „ION MINULESCU” SLATINA OLT pentru a-l potoli, era prea vocal și cam agresiv. La Slatina, prin adunare generală am stipulat ca secretarul BUICESCU PAULIAN să-mi prezinte toate cererile de înscriere în Asoc. Liga Scriitorilor Filiala Olt pentru a-mi pune semnătura pe ele ( să nu cumva să se strecoare membri fără cărți sau plagiatori) -așa cum mă înțelesesem cu dumneavoastră, cum mă sfătuise-ți dv.. Din membri astfel validați pentru asociația noastră s-au pierdut câteva nume, astfel: prin DECES,  Nicolae Rogobete și Constantin Stanciu (Dumnezeu să-i ierte!); prin nefrecventare a ședințelor și neplata cotizației au renunțat la asociație – dl. Buga Constantin și dl. Botar Dumitru, din Iancu Jianu, respectiv Caracal Olt;  s-au reras cu cerere (știți cauzele) – dl. Nicolaie Dincă (din 06 martie 2019, retras) cât și dl Marin Malciu (din 28 martie a.c.); Ispas Viorel Radu s-a retras de la începutul anului și s-a dus după prietena sa din Tulcea (cred) sau s-a dus din nou la Craiova Dolj (s-a cam și certat cu Buicescu Paulian). După cum vedeți, DOMNULE PREȘEDINTE, s-au pierdut din asociație pe motive  de moarte sau retrageri 7 (șapte) membri, sunt vinovați de acest lucru ( pentru retrageri) și comportarea necontrolată a celor doi membri Buicescu Paulian și Călin Grigore. Au adus ei 20 dar au distrus 5 (cinci) membri și se tot luptă să mă îndepărteze și pe mine, dar spre surpriza lor eu nu sunt veriga slabă, așa cum au crezut ei!”.

Nota redacției: Pentru aspectele sesizate în scrisoarea domnei Marinela Preoteasa responsabilitatea din toate punctele de vedere revin autoarei.