În perioada 28-30 mai 2025, Institutul de Cercetări Socio-Umane din Craiova-C. S. Nicolăescu-Plopșor al Academiei Române, organizează în parteneriat cu Comisia de Istorie a Orașelor a Academiei Române, Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman”, Craiova, Facultatea de Drept, Universitatea din Craiova, Centrul de Studii și Cercetări de Drept Privat „Ion Dogaru”, Consiliul Județean Dolj, TVR Craiova Simpozionul național cu titlul: „IDENTITATE NAȚIONALĂ – IDENTITATE EUROPEANĂ. CRAIOVA 1475-2025”, eveniment aflat la a V-a ediție.
Ediția din acest an, în format hibrid ce facilitează schimbul de experiență între cei peste 45 de cercetători de profil variat, reprezentanți ai insituțiilor, societăților și revistelor academice se va desfășura pe două secțiuni: Craiova – 550 de ani de atestare. Istoria unui oraș, istoria unei comunități; Realități socio-economice, valori identitare, interferențe culturale. Conform programului afișat pe site-ul Institutului, deschiderea oficială a evenimentului care își propune să promoveze dialogul interdisciplinar va avea loc miercuri, 28 mai 2025 la Biblioteca Județeană „Alexandru și Aristia Aman” Dolj, începând cu ora 10. Dezbaterile vor continua în data de 29 și 30 mai 2025, începând cu ora 9.
Înființat la Craiova în urmă cu 60 de ani, Institutul de Cercetări Socio-Umane din Craiova C.S. Nicolăescu-Plopșor al Academiei Române a organizat frecvent diverse tipuri de manifestări științifice care au oferit prilejul propriilor cercetători, dar și celor din alte instituții oltene, din centre din țară și din străinătate să-și prezinte rezultatele obținute în urma activității de cercetare, să intre în dialog unii cu alții.
Detaliile despre tematica simpozionului și programul sesiunilor cu un pronunțat caracter interdisciplinar se găsesc pe site-ul: https: //icsu.ro
cercet. șt. III, dr. Loredana-Maria Ilin-Grozoiu
Purtător de cuvânt al Institutului de Cercetări Socio-Umane din Craiova-C. S. Nicolăescu-Plopșor