Numărul oltenilor care vor să devină șoferi, în scădere

Date:

Prefectul judeţului Olt, Angela Nicolae, a dispus evaluarea activităţii Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor pentru trimestrul al III-lea al anului 2019.

La capitolul ”Examinare candidaţi permise de conducere” situația se prezintă astfel: 6.569 de olteni s-au înscris pentru susținerea examenului de obținere a permisului de conducere. Dintre aceștia 3.813 au fost examinaţi la proba teoretică. Admiși au fost doar 1.829, în timp ce 1.984 nu au reușit să strângă punctele necesare pentru a trece această probă.

Candidaţi examinaţi la proba practică au fost în număr de  2.756 dintre care 1.710 au devenit șoferi, iar 1.046 au picat proba practică.

Anul trecut, în trimestrul al III-lea  au fost 3.441 candidaţi examinaţi la proba practică ; dintre aceștia doar  2.049 au devenit șoferi.

Analizând cele două situații, constatăm că numărul oltenilor care doresc să devină șoferi în anul 2019 este în scădere față de anul trecut.

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Țiu: ”La mulți ani tuturor celor care poartă numele Sfântului Nicolae!„

Pe 6 decembrie, creștinii ortodocși îl sărbătoresc pe Sf....

Florin Barbu: ”Nu vom impozita sere și solarii atât timp cât vom fi la guvernare”

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a declarat, în cadrul unei...

Opoziția depune moțiune de cenzură împotriva lui Ilie Bolojan

Grupul ”Pace întâi România” din Parlament anunță că a...