Festival – Concurs Judetean al Formatiilor de Jocuri Populare, editia a III-a Osica de Sus

0
234
Festival – Concurs Judetean al Formatiilor de Jocuri Populare editia a III-a Osica de Sus
Organizatori: Centrul Judetean de Cultura si Arta Olt, Sectia Programe, Proiecte, Impresariat, Spectacole, Cercetare, Conservare si Promovarea Culturii Traditionale in parteneriat cu Consiliul Local Osica de Sus
Coordonator proiect, Sef sectie Ristina Baboi
Juriul: Cristian Ivan – sef sectie „Doina Oltului” CJCA Olt
          Florian Dumitrescu – Director Biblioteca Judeteana Olt
          Ristina Baboi – Sef sectie PPISCCPCT CJCA Olt
          Costica Balarau – Maestru Coregraf
          Ionel Garoafa – Maestru Coregraf – Presedinte juriu
Concursul s-a desfasurat pe doua sectiuni:
* Copii pana la 16 ani
* Adolescenti 16-25 ani
Genul dansurilor: dans mixt, dans de fete, dans barbatesc. Au participat 31 de formatii.
Palmares:
Sectiunea Copii – Dans Mixt:
* Mentiune – Ans. ” Zestrea Poboranilor” Comuna Poboru
* Mentiune – Ans. ” Voiniceii Schitului” Comuna Schitu
* Locul al III-lea – Ans. „Ghiocelul” Comuna Cezieni
* Locul al II-lea – Ans. „Valenarii” Comuna Valeni
* Locul I – Ans. „Martisorul” Comuna Corbu
Sectiunea Dans Barbatesc:
Locul I – Ans. „Rindunica” Comuna Vilcele
Sectiunea Dans de Fete:
* Mentiune – Ans. „Mugurelul” Comuna Daneasa, Sat Berindei
* Mentiune – Ans. „Rindunica” Comuna Vilcele
* Locul al III-lea – Ans. „Jienii” Comuna Falcoiu
                         Ans. „Ulmisor de Brastavat” Comuna Brastavatu
* Locul al II-lea – Ans. „Valenarii” Comuna Valeni
* Locul I – Ans. „Poarta OIteniei” GAL. Comuna Ghimpeteni
              Ans. „Flori de Mar” Comuna Curtisoara
* Premiul Special pentru debut – Ans. Comuna Movileni
Sectiunea Adolescenti:
Dans Mixt
* Locul al III-lea – Ans. „Mugurasii” Comuna Optasi-Magura
* Locul al II-lea – Ans. „Dor Oltean” Comuna Teslui
* Locul I – Ans. „Icoana” Comuna Icoana
Dans Barbatesc
* Locul I – Ans. „Junii Calusari” Comuna Sirbii Magura
Dans de Fete
* Locul I – Ans. „Plaiurile Oltetului” Comuna Osica de Sus
               Ans. „Martisorul” Comuna Corbu
* Locul al II-lea – Ans. „Jienii”  Comuna Falcoiu
Marele Premiu si Trofeul Festivalului:
Ans. „Poarta Olteniei” GAL Ghimpeteni
In afara concursului au evoluat ca invitati Ans. „Plaiurile Oltetului” Comuna Osica de Sus si Ans. Comunei Urzica, castigatorul trofeului editiei a II-a 2018.