Ambasadorul Marii Britanii, Paul Brummell, interesat de cele „7 Minuni ale Caracalului”.

0
1046

Viceprimarul municipiului Caracal, Octavian Stănescu a primit  vineri, 13 octombrie, vizita ambasadorului Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord în România, Excelența Sa Paul Brummell.

Ambasadorul și-a manifestat interesul pentru a afla informații privind atracţiile turistice ale Caracalului, şi mai cu seamă să afle detalii despre cele „7 Minuni ale Caracalului”, recomandând autorităţilor locale de a exploata cât mai mult  legendele locale în atracţia vizitatorilor, dar şi promovarea zonei Romanați. „A fost o onoare și o bucurie acestă primă întâlnire în orașul nostru cu Excelența Sa, domnul ambasador Paul Brummell. Am avut plăcerea de a-i prezenta în câteva cuvinte orașul nostru şi privilegiul de care ne bucurăm că găzduim la doar patru km distanţă de oras, Baza Militara N.A.T.O. – Scutul Antirachetă de la Deveselu”, a declarat viceprimarul municipiului Caracal. Alături de viceprimarul orașului, Octavian Stănescu, la întâlnirea cu înaltul oaspete au participat secretarul municipiului,  Viorel Rădescu și directorul Administraţiei Publice Locale, Cătălin Tudor.

Ilie Bîzoi