LISTĂ: sportivii anului 2020

0
168

Pe 20 ianuarie 2021, municipiul Slatina împlineşte 653 de ani de la prima atestare documentară, eveniment important în istoria localităţii. Ajunsă la ediția a V-a, manifestarea „Gala Laureaților“, în cadrul căreia se decernează premii pentru elevi, sportivi, profesori și antrenori, dar și premii de fidelitate pentru familiile slătinene care au împlinit 50 de ani de căsătorie, se va desfășura anul acesta în condiții diferite, impuse de pandemia de coronavirus.
Elevii, profesorii, sportivii, antrenorii își vor ridica premiile în bani de la casieria Direcției Generale Economice din str. Toamnei, nr.2, diplomele fiind distribuite la secretariatele unităților de învățământ sau reprezentanților la sediul cluburilor sportive, de către personalul din cadrul Primăriei municipiului Slatina – Serviciul Cultură, Sport.
SPORT Premiu de Excelenţă
C.S. OLTENIA TAEKWONDO
1. Costea Sophie Livia Anisia – Locul 6, juniori la Open Slovenia – Taekwondo Ljubliana Slovenia – februarie 2020;
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Atletism
1. Floricel Simona – Locul I la Campionatul Balcanic de Atletism “Masters” Belgrad, Serbia – proba 800 m;
2. Neagoe Andrei – Locul III Campionatul Balcanic de Atletism Cluj-Napoca, proba 4×100 m ștafetă;
3. Budin Daniel – Locul IV Campionatul Internațional de Atletism al României, ClujNapoca.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Karate
1. Ionică Ștefan – Locul II Campionatul Mondial Brazilia karate enbu masculin seniori;
2. Păun Bogdan Gheorghe – Locul II Campionatul Mondial Brazilia karate enbu masculin seniori;
3. Aspra Daniel Adrian – Locul III Campionatul Mondial Brazilia kata echipe seniori;
4. Apetrei Elena – Locul II Campionatul Mondial Brazilia kata echipe feminin juniori;
5. Ștefan Diana – Locul II Campionatul Mondial Brazilia kata echipe feminin juniori;
6. Apetrei Alexandra – Locul II Campionatul Mondial Brazilia kata echipe feminin juniori,
Locul III Campionatul Mondial Brazilia kata individual feminin cadeți.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Ene Gabriela – Locul II Campionatul European U 22 Rusia;
2. Drăgan Emilia Ramona – Locul V Campionatul European de juniori Sofia.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Tenis de masă
1. Diaconu Adina – Locul I Campionatul European Seniori Franța, Locul I Campionatul European Croația U 21, Locul II Open Spania, Locul III Campionatul European Croația, Locul III Open Portugalia, Locul II Jocurile Europene Minsk;
2. Ciobanu Irina – Locul I Campionatul European Franța, Participare Jocurile Olimpice Tokyo.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Handbal
1. Ostase Lorena – a făcut parte din lotul național al României la Handbal senioare de la Campionatul European din Danemarca și nominalizată de E.H.F. în echipa „ALL STAR GAMES” de la EURO 2020.
2. Premii acordate sportivilor inclusiv sportul pe echipe, ce au obţinut performanţe la campionatele naţionale în anul 2020
2.1 Premii la campionate naționale
Premiul I – 250 lei
C.S. BOX ARTROM Slatina
1. Voicu Natalia – Medalie de Aur Campionatul Naţional de la București şi Medalie de
argint la Cupa României la Box feminin;
C.S. BOX COMTECH Slatina
1. Găvae Andrei Valentin – Locul I la Campionatul Naţional de Box;
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV Slatina
1. Babii Victor – Medalie de Aur la Campionatul Naţional Școlar de lupte greco-romane;
2. Marinescu Mihai – Medalie de Aur la Campionatul Naţional Școlar de lupte grecoromane;
3. Ioniță Carmen Georgiana – Locul I Festivalul Românesc de Judo.
4. Babii Teodor Viorel – Medalie de aur la Campionatul Național de lupte greco-romane
cadeți.
C.S. OLTENIA TAEKWONDO Slatina
1. Costea Luca – Locul I Campionatul Național de Kourugy București.
CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR Slatina
1. Jifcu Andreea – Locul I la Campionatele Naţional Tenis de Masă.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Lupte Greco-Romane
1. Savu Andrei – Locul I la Campionatul Naţional U 23 Lupte Greco- Romane;
2. Ioniță Geani – Locul I Cupa României Lupte Greco- Romane.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Eremia Mihaela – Locul I la Cupa României Box feminin;
2. Marin Magdalena – Locul I la Cupa României Box feminin;
3. Tudoroiu Arun Nicu – Locul I la Campionatul Național de cadeți.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – tenis de masă
1. Mănescu Mihaiță – Locul I la Campionatul Naţional Tenis de Masă – echipe seniori;
2. Rădoi Marius – Locul I la Campionatul Naţional Tenis de Masă – echipe seniori;
3. Radovic Filip – Locul I la Campionatul Naţional Tenis de Masă – echipe seniori.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Secția de Fotbal Juniori pentru Locul I
Campionatul Național U 17 și Calificarea în Sferturile Cupei României la Fotbal U19
1. Vlad Adrian Nicușor
2. Șofaru Marius Cristian
3. Neicu Marius Vasi
4. Dinu Florin Valentin
5. Zanfir Andrei Calin
6. Lungu Nicolae Catalin
7. Niculescu Mihai Catalin
8. Cioc Alexandru Marian
9. Tosu Alexandru Constantin
10. Constantin Nicolae Daniel
11. Carciumaru Andrei Bogdan
12. Birladeanu Dragos Mihai
13. Dinu Alexandru Gabriel
14. Dinu Mihaita Cristinel
15. Bucura Marius Ovidiu
16. Vale Ionut Sergiu
17. Strejescu Andrei Vladut
18. Stoean Florin Alexandru
19. Guta Ion Sevastian
20. Militaru Mihai Alexandru
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Secția de Handbal Junioare pentru Locul 1
în Campionatul Național Handbal Junioare 4.
1. Bora Andreea Giulia
2. Ciortan Andreea Delia
3. Tudor Maria Cristina
4. Ancuta Minodora Florentina
5. Petria Daria Stefania
6. Cioponea Bianca
7. Caruntu Marina
8. Trusca Sara
9. Sucalescu Rebeca
10. Popescu Denisa
11. Ninciu Manuela
12. Stoian Anda
13. Chirea Ana
14. Matei Daria
15. Danoiu Maria
16. Radu Ramona
17. Sirghi Rebeca
18. Trandafir Ana Maria
19. Bran Tatiana
Premiul II – 200 lei
C.S. BOX ARTROM Slatina
1. Ghiță Cristina Georgiana – Locul II la Campionatul Naţional de Box feminin;
2. Mărgheanu Marian Viorel – Locul II la Campionatul Naţional de Box masculin – tineret;
3. Ganciu Ovidiu Alexandru – Locul II la Campionatul Naţional de Box masculin – juniori;
CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR Slatina
1. Potîrniche Bianca – Locul II Campionatul Național Tenis de Masă – juniori;
2. Ioniță Alexandra – Locul II Campionatul Național Tenis de Masă – juniori;
3. Găină Daniela – Locul II Campionatul Național Tenis de Masă – juniori;
4. Pepene Ana Elena – Locul II Campionatul Național Tenis de Masă – simplu.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Lupte Greco-Romane
1. Negru Robert – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco – Romane U23;
2. Ghiorghe Florin – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane seniori;
3. Dosoftei Alin – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane juniori;
4. Margaș Cosmin – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane juniori;
5. Babii Alexandru – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane e. seniori;
6. Bănică David – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane e. seniori;
7. Cheroiu Adrian – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane e. seniori;
8. Mirică Alexandru – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane juniori individual;
9. Mirică Nicolae – Locul II la Campionatul Naţional de Lupte Greco– Romane e. seniori.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Karate
1. Nuteanu Alexei Dimitrie – Locul II Campionatul Național Kata – echipe;
2. Ghițurin Luca Ștefan – Locul II Campionatul Național Kata – echipe.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Gheorghe Alexandra – Locul II Cupa României Box feminin;
2. Tudoroiu Paul Tudor – Locul II Campionatul Național juniori-cadeți;
3. Preda Daniel – Locul II Cupa României Box;
4. Ciobanu Costel Adrian – Locul II Campionatul Național Box U22.
Premiul III – 150 lei
C.S. BOX COMTECH
1. Rotariu Eduard Florin – Locul III la Campionatul Naţional Box;
CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR Slatina
1. Postolache Igor – Locul III Campionatul Național Tenis de Masă – dublu;
2. Chiriță Mircea – Locul III Campionatul Național Tenis de Masă Top 16.
3. Moise Andrei – Locul III Campionatul Național de Judo Individual U 18.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Atletism
1. Dincă Cosmin – Locul III Cupa României Atletism – proba 200 m.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Box
1. Cocarică Magdalena – Locul III Cupa României Box feminin;
2. Furnigă Nicoleta – Locul III Campionatul Național Box feminin;
3. Florescu Mario – Locul III Campionatul Național Box U22.
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Tenis de masă
1. Hudușanu Andreea – Locul III Campionatul Național Tenis de Masă tineret;
2. Plăeașu Mihaela – Locul III Campionatul Național Tenis de Masă tineret.
A.C.S. MAREA GENERAȚIE VIITOARE Slatina
1. Oporanu Traian Marcel – Locul III Campionatul Național de Dans Sportiv
2. Oporanu Florina Claudia – Locul III Campionatul Național de Dans Sportiv.
2.2. Premiul de performanță în echipă
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL Slatina – Secția de Handbal Senioare acordat pentru: întreaga activitate sportivă de performanță, atingerea obiectivelor clubului, menținerea în Liga Națională de Hanbdal ( Liga Florilor) și nominalizată a treia echipă în Europa de către Federația Europeană de Handbal.
1. Pasca Mirela
2. Nagy Elena
3. Tamas Larisa
4. Ostase Lorena
5. Popescu Luciana
6. Stoicanescu Hermina
7. Ivan Andreea
8. Rusu Nicoleta
9. Vasiliu Sonia
10. Datcu Claudia
11. Draghici Geanina
12. Chitacu Oana
13. Carligeanu Adina
14. Fulgoi Elena
15. Arvatu Mara
16. Arvatu Ada
17. Vadineanu Clara
18. Perpelea Iulian
19. Tulache Laurențiu
20. Pițigoi Georgiana
21. Ionescu Florina
22. Croitoru Alexandru