Bugetarii au un nou beneficiu de la 1 ianuarie-Ce a decis Guvernul condus de Viorica Dăncilă

Date:

Guvernul condus de Viorica Dăncilă a aprobat, joi, un proiect de hotărâre care vizează toți bugetarii. Executivul a făcut mai multe modificări în ceea ce privește banii de cazare și decontarea transportului, iar toți cei care lucrează la stat trebuie să știe noile reguli!

Este vorba despre bugetarii delegați. În această categorie intră foarte mulți angajați, de la funcționari publici, la polițiști și militari.

Potrivit documentului aprobat recent de Executiv, bugetarii detașați/delegați sau care se deplasează în afara localității unde muncesc de obicei în interes de serviciu vor avea decontate cheltuielile de transport.

Noutatea vine, însă, în ceea ce privește autoturismul folosit de angajații care lucrează la stat. Le vor fi decontate cheltuielile de transport indiferent dacă vor merge cu mașina proprie sau mașina altcuiva.

Regulile se vor aplica de la începutul anului viitor.

Sursa: bugetul.ro

Distribuie

spot_imgspot_img

Anunțuri

More like this
Related

Florin Barbu: ”Alocăm aproape 165 de milioane de euro”

Ministerul Agriculturii, reprezentat de Florin Barbu, a deschis o...

Deputatul Marius Iancu: ”Îi cer public DEMISIA lui Mario De Mezzo”

Deputatul de Olt, Marius Iancu, îi cere public demisia...