Miercuri va avea loc Gala Superlativelor

0
208

Miercuri, 22 ianuarie de la ora 17.00, va avea loc Gala Superlativelor. Această gală este dedicată cetățenilor de onoare și  persoanelor fizice, juridice, asociațiilor și instituțiilor care au contribuit în anul trecut la dezvoltarea vieții economice, sociale și culturale a Slatinei. La finalul evenimentului, Paula Seling șI şi Gabriel Bîscoveanu vor concerta.

Lista persoanelor fizice, juridice, asociațiilor și instituțiilor care au contribuit în anul trecut la dezvoltarea vieții economice, sociale și culturale a Slatinei este următoarea:

Instituţii publice

  1. Instituţia Prefectului Judeţului Olt – pentru asigurarea colaborării interinstituţionale şi parteneriatului între instituţiile publice şi autorităţilor publice locale;
  1. Consiliul Judeţean Olt – pentru permanenta preocupare în atragerea resurselor financiare europene în scopul creşterii calităţii vieţii, traficului rutier şi siguranţei urbane;
  1. Inspectoratul Județean de Poliție Olt – pentru asigurarea unui climat de ordine şi siguranţă în municipiul Slatina;
  1. Inspectoratul de Jandarmi al Județului Olt – pentru implicarea cu succes în acţiunile de asigurare a ordinii şi liniştii publice în municipiul Slatina;
  1. Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă „Matei Basarab” Olt – pentru gestionarea cu succes a situaţiilor de urgenţă;
  1. Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina – pentru standardele de calitate în domeniul sănătăţii;
  2. Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Olt – pentru calitatea serviciilor sociale oferite;
  1. Inspectoratul Școlar Județean Olt – pentru promovarea proiectelor de schimb interşcolar cu unităţi de învăţământ europene.

Organizații neguvernamentale și persoane fizice

  1. Asociaţia Culturală ”Amprente Oltene” – pentru filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim, realizat de istoricul Aurelia Grosu;
  1. Octavian Spiridon – elev al Colegiului Naţional Radu Greceanu – pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Gabriel Alexandru Bîscoveanu – elev al Colegiului Naţional Ion Minulescu -pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim şi pentru performanţa artistică la emisiunea – concurs Vocea României;
  1. Maria Maricuţoiu – elevă a Colegiului Naţional Ion Minulescu -pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Dumitrescu Ioana Delia – elevă a Colegiului Naţional Ion Minulescu -pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Daniela Ilie – profesor al Colegiului Naţional Radu Greceanu – pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Andrei Firaru – pentru performanța în tenis – campion naţional și vicecampion european tenis de câmp;
  1. Plutonier major Dumitru Doru Radu – paramedicul SMURD cu cele mai multe misiuni de salvare;
  1. Asociația Culturală ”OLT-ARTIS” – pentru activitatea teatrală din municipiul Slatina;
  2. Asociația Culturală ”Iordache-Art” – pentru activitatea teatrală din municipiul Slatina;
  3. Asociația Socio Culturală pentru Dezvoltare și Educație– pentru activitatea teatrală din municipiul Slatina;
  1. Asociaţia ”Călușarii Slatinei” – pentru activitatea artistică;
  2. Asociaţia cultural-artistică LYRA – pentru programele artistice dedicate comunităţii;
  3. Asociaţia BMW E30 – pentru organizarea celui mai complex eveniment automobilistic retro – Oltenia Wheels;

Agenţi economici

  • pentru contribuţia importantă la bugetul local şi pentru investițiile finalizate în anul 2019, cu impact pozitiv asupra dezvoltării economice a municipiului Slatina:
  1. PIRELLI TYRES ROMANIA S.R.L.
  2. PRYSMIAN CABLURI ŞI SISTEME S.A.
  3. SC WAREHOUSES de PAUW ROMANIA SRL
  4. PREMIER RESTAURANTS ROMANIA SRL
  5. KAUFLAND ROMANIA S.C.S.
  • pentru contribuţia importantă la bugetul local al municipiului Slatina:
  1. TMK – ARTROM S.A.
  2. BEKAERT SLATINA SRL
  3. ELECTROCARBON S.A.
  4. ALTUR S.A.
  5. DEDEMAN S.R.L.
  6. DELTA ALUMINIU SRL
  • pentru investițiile realizate în dezvoltarea municipiului Slatina:
  1. AGROMEAT TRADING VM SRL – edificare imobile de locuințe din str. Gen. Aurel Aldea nr.33;
  1. SC MAR COM DISTRIBUȚIE SRL – pentru investițiile realizate în domeniul turistic;
  2. SC GEORA TOTAL LOGISTICS SRL – construire hală flori și spălătorie auto ecologică;
  1. SC NADENKA SRL – construire platformă și amplasare spălătorie auto mobilă;
  2. SC ILKO RESIDENCE SRL – edificare bloc de locuințe din str. Liliacului nr.2;
  3. SC ELISAVJERTS SRL – edificare bloc de locuințe din str. Dr. Dumitru Țoncu nr.4 .

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here