Ziua Culturii Naționale, marcată la Biblioteca Județeană ‘Ion Minulescu’

Date:

Ziua Culturii Naționale, sărbătorită an de an pe de 15 ianuarie, dată ce coincide cu ziua de naștere a poetului național Mihai Eminescu, a fost marcată la Biblioteca Județeană „Ion Minulescu” din Slatina print-o paletă bogată și variată de activități.
Seria manifestărilor dedicate dimensiunii culturii noastre naționale și zilei de naștere a poetului nepereche Mihai Eminescu are loc sub genericul: ZIUA CULTURII NAȚIONALE/EMINESCU DE-A PURURI – 170 de ani de la naștere.
La aceste activități au participat următoarele  unități de învățământ partenere: Școala Gimnazială Strejești, Școala Gimnazială Pleșoiu și Școala Gimnazială Curtișoara.
Opera și personalitatea lui Eminescu au fost evocate la superlativ de elevii de la Palatul Copiilor din Slatina, de profesorul Constantin Voinescu, de Corul Voces Primavera, artistul local Dan Țolu. Evenimentul s-a bucurat de prezența a numeroși oameni de cultură, a conducerii Inspectoratului Școlar Olt, a Centrului Cultural Olt, a directorilor de școli din județ și din Slatina.

Distribuie

spot_imgspot_img

Anunțuri

More like this
Related

Filmul „Maria – Inima României”, la Teatrul Caracal

Caracalenii sunt invitați luni, 15 decembrie 2025, cu începere...

Expoziția de fotografie ”Cum respiră pământul” a regizorului Dan Mihalcea, la Galeria ARTIS a Muzeului Județean Olt

Expoziția personală itinerantă de fotografie ”Cum respiră pământul” a...

Vernisajul expoziției „Chipuri” – In memoriam Dr. Octavian Udriște, la Muzeul Județean Olt

Muzeul Județean Olt din Slatina găzduiește vineri, de la...

Piesa „Moartea lui Ipu”, pe scena Centrului Cultural „Eugen Ionescu” din Slatina

Vineri, 5 decembrie 2025, începând cu ora 18.30,  va...