Fotbalul românesc este în doliu după dispariția lui Nicolae „Nae” Ungureanu, unul dintre jucătorii emblematici ai generației Craiova Maxima. Fostul internațional s-a stins din viață vineri, 28 august, la vârsta de 69 de ani.
Nae Ungureanu a fost găsit fără viață vineri dimineață de fostul său coleg și prieten Nicolae Negrilă. Cei doi se aflau la Sadu și urmăriseră împreună, cu o seară înainte, partida pierdută de Universitatea Craiova cu Ararat-Armenia, scor 0-1, în play-off-ul Europa League. Negrilă a relatat că fostul fotbalist fusese foarte afectat de rezultatul partidei. Nu a fost comunicată însă public o legătură între rezultatul meciului și cauza decesului.
Fostul fundaș a devenit unul dintre simbolurile Universității Craiova după transferul din 1977. A petrecut zece ani în tricoul alb-albastru și a făcut parte din generația care a scris una dintre cele mai importante perioade din istoria fotbalului oltenesc. Cu Universitatea a câștigat două titluri de campion al României și mai multe Cupe ale României. Ulterior a evoluat pentru Steaua, cu care a ajuns în finala Cupei Campionilor Europeni din 1989, dar și pentru Rapid.
Nae Ungureanu a fost și un nume important al echipei naționale, pentru care a evoluat în perioada 1981–1989 și a înscris un gol. A făcut parte din lotul României prezent la Campionatul European din 1984.
Suporterii Craiovei au fost invitați să îi aducă un ultim omagiu la stadionul „Ion Oblemenco”. Înmormântarea este programată duminică, 30 august, la Cimitirul Sineasca din Craiova, unde Nae Ungureanu va fi înhumat lângă Ilie Balaci.
Dispariția lui Nae Ungureanu lasă fotbalul oltean fără încă unul dintre oamenii care au construit legenda Craiovei Maxima, generație rămasă un reper pentru suporterii Universității Craiova.
