La inițiativa lui A.N. , de la un partid necunoscut pe scena politică, a fost lansată în spațiul public ideea organizării unui referendum pentru suspendarea primarului.
A fost o gândire în acest sens și din partea altor oameni politici, fundații și chiar din partea unui important partid politic, numai că, în logica lor – și ținem să le dăm dreptate – șansele de reușită nu ar fi foarte mari. În această situație confuză care este la nivel național și în modul în care De Mezzo știe să manipuleze mass-media, mai ales cea națională, acesta ar avea câștig de cauză. Drept pentru care aceștia au renunțat la această idee, concepută încă de anul trecut, și au dreptate, pentru că în această situație o nereușită ar însemna VICTIMIZAREA LUI MARIO DE MEZZO și nu ar face decât să îi crească cota de popularitate.
Tot acest proces ar dura foarte mult timp și s-ar apropia de alegerile viitoare, iar în această situație nu ar face decât să îi crească șansele de reușită pentru un nou mandat.
A. N. dorește doar să își promoveze formațiunea politică din care face parte sau propria persoană. Este fie o capcană, fie o acțiune menită să atragă vizibilitate și să funcționeze ca o formă de campanie pentru partidul respectiv, unul relativ necunoscut pe scena politică.
În niciun caz cotidianul Gazeta Oltului nu va da curs acestei provocări și este ultima dată când abordează o știre provenită de la acest partid.
Nu susținem și nu ne interesează.
