Trei zile de sărbătoare la Slatina

Date:

Share post:

Primăria Slatina a organizat pentru prima dată o ediţie a manifestării  „Zilele Slatinei“ în mijlocul verii. Timp de trei zile au petrecut slătinenii pe esplanada din centrul orașului, unde au susținut recitaluri invitați de seamă precum: Delia, Corina, Two, Narcotic Sound, Lyra Band și Alutus Slatina.

Primăria municipiului Slatina a organizat în zilele 30 iunie, 1 și 2 iulie, manifestarea „Zilele Slatinei”. Cu acest prilej, pe esplanada din centrul orașului au avut loc o serie de spectacole muzicale cu efecte speciale. Locuitorii orașului, dar și cei din localitățile învecinate s-au călcat în picioare la propriu pentru a prinde un loc mai aproape de scenă. Peste 20.000 de oameni au luat parte la spectacolul organizat de municipalitate.

Evenimentul a debutat vineri – 30 iunie 2017, cu începere de la ora  19:00, cu un recital al trupelor  Lyra Band Slatina și Alutus Slatina. Sâmbătă – 1 iulie, spectacolul a continuat cu un recital al formației Narcotic Sound și s-a terminat târziu în noapte cu show oferit de Delia.

Mii de slătineni au iesit din case să o vadă pe Delia

Delia a făcut senzație la Slatina. Oamenii au ieșit din case doar pentru a o vedea pe iubita artistă pe scena din orașul nostru. S-au călcat în picioare, și-au pierdut copiii prin mulțime, s-au luat la ceartă, totul pentru  a prinde un loc cu o vizibilitate mai bună, cât mai aproape de scenă.

Seara zilei de sâmbătă s-a încheiat cum nu se putea mai frumos, cu un superb spectacol de artificii. Distracția  continuat și duminică – 2 iulie, când pe scenă au urcat formația TWO (ex-Akcent) și Corina.

Politiștii, nelipsiți de la spectacol

Pe tot parcursul acestor zile, oamenii legii au fost cu ochii în patru pentru a evita producerea unor evenimente neplăcute. După terminarea concertelor politiștii au fost nevoiți să întervină în trafic, pentru a dirija circulația. Se circula infernal, însă, din fericire nu a avut loc niciun eveniment neplăcut.

Bugetul alocat de autoritățile locale pentru această manifestare a fost de 210.000 lei.

spot_img

Related articles

Gheorghe Dincă continuă să facă plângeri legate de condițiile precare din celula sa de închisoare și de starea sa de sănătate

Gheorghe Dincă, cunoscut ca „monstrul din Caracal”, se plânge că celula în care stă e mică, aglomerată și...

România pierde cu Bosnia în preliminariile CM2026 şi ratează locul 2 în grupă

România a fost învinsă de Bosnia în preliminariile Campionatului Mondial 2026, dar merge totuşi la baraj. În urma...

Începe Postul Crăciunului 2025

Postul Crăciunului începe anual pe 15 noiembrie și se încheie în Ajunul sărbătorii, pregătind credincioșii ortodocși pentru celebrarea...

Un tânăr de 28 de ani, din comuna Osica de Sus, arestat pentru furt calificat

Un tânăr de 28 de ani, din comuna Osica de Sus, a fost reținut pentru 24 de ore,...