Sens giratoriu la Găneasa

Date:

Share post:

De-a lungul anilor, am fost martori neputincioși la sute de accidente rutiere soldate cu morți și sute de răniți în stare gravă comise pe acest tronson de drum național, Pitești-Craiova (DN 65).

În sfârșit, o măsură necesară pentru traficul rutier. Separatoare la Găneasa și Optași Măgura și un sens giratoriu la Găneasa au fost puse în funcțiune.

Au fost necesare o intervenție aprigă a senatorului de Olt, Siminica Mirea, și de sprijinul personal al prefectului de Olt, Silviu Neacșu, la guvernanții de la București pentru efectuarea acestor schimbări. Noile amenajări rutiere au ca scop soluționarea traficului și reducerea spre zero a numărului de accidente în aceste zone.

La Pădurea Sarului și Optași-Măgura s-au amplasat separatoare pentru sensurile de mers, iar la Găneasa s-a realizat un sens giratoriu improvizat pe moment pentru fluidizarea traficului rutier.

Poate că cele două persoane mai sus menționate vor face ceva mai mult și pentru darea în funcțiune a centurii ocolitoare a Caracalului, finalizată de câteva luni deja, dar care este nefolosită din cauza unor impedimente ușor rezolvabile.

spot_img

Related articles

Olt: pensionarii sunt așteptați la băi

Casei Judetene de Pensii Olt i-au fost repartizate un numar de 95 bilete de tratament balnear aferente seriei a...

Bărbat din Slatina, beat la volan

Oamenii legii au oprit, la data de 15 noiembrie, ora 01.00, pentru control, pe strada Cireașov, din municipiul...

CAS Olt: ”Valabilitatea cardului european de asigurări sociale de sănătate a fost modificată„

Casa de Asigurări de Sănătate Olt anunță că perioada de valabilitate a cardului european este de 2 ani...

Handbal: CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 29-29, meciul cu SCM Râmnicu Vâlcea

În acest weekend, echipa de handbal CSM Slatina a evoluat în deplasare, pe terenul celor de la SCM...