Cursuri gratuite pentru şomeri: frizer, ospătar, maseur, operator calculator, infirmieră, manichiurist şi stilist protezist unghii

Date:

Share post:

Frizer, infirmieră, ospătar, manichiurist -pedichiurist, maseur, stilist protezist unghii şi operator calculator sunt cursurile de calificare gratuite organizate de, Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Olt, în luna septembrie, în urma solicitărilor venite din partea şomerilor.

AJOFM Olt organizează luna viitoare programe de calificare sau recalificare, pentru persoanele care sunt în căutarea unui loc de muncă, dar și contra cost, pentru cele care deja ocupă un loc de muncă şi din diferitele motive, doresc schimbarea acestuia. Specializările pentru care se organizează cursurile sunt: frizer (23 de locuri), infirmieră (20 de locuri), ospătar (28 de locuri), manichiurist-pedichiurist (20 de locuri), masor (17 locuri), stilist protezist unghii (14 locuri) şi operator calculator (28 de locuri). În total sunt oferite 150 de locuri. Cursanţii vor obţine, la finalizarea pregătirii teoretice şi practice, certificate de calificare în meseriile menţionate mai sus, recunoscute la nivel naţional.

Ilie Bîzoi

spot_img

Related articles

Olt: pensionarii sunt așteptați la băi

Casei Judetene de Pensii Olt i-au fost repartizate un numar de 95 bilete de tratament balnear aferente seriei a...

Bărbat din Slatina, beat la volan

Oamenii legii au oprit, la data de 15 noiembrie, ora 01.00, pentru control, pe strada Cireașov, din municipiul...

CAS Olt: ”Valabilitatea cardului european de asigurări sociale de sănătate a fost modificată„

Casa de Asigurări de Sănătate Olt anunță că perioada de valabilitate a cardului european este de 2 ani...

Handbal: CSM Slatina a încheiat la egalitate, scor 29-29, meciul cu SCM Râmnicu Vâlcea

În acest weekend, echipa de handbal CSM Slatina a evoluat în deplasare, pe terenul celor de la SCM...