Ziua Drapelului Național al României a fost marcată vineri, la Slatina, printr-o ceremonie militară și religioasă organizată de autoritățile publice locale în colaborare cu Garnizoana Slatina.
La eveniment au participat prefectul județului Olt, Ștefan Nicolae, subprefectul Mihai Adrian, primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo, vicepreședinții Consiliului Județean Olt, Ionuț Ivan și Virgil Delureanu, viceprimarul municipiului Slatina, Mădălina Văle, alături de comandanți și reprezentanți ai structurilor din cadrul Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne, precum și ai celorlalte instituții din sistemul național de apărare, ordine publică și siguranță națională.
Ceremonia a debutat în fața Instituției Prefectului Județului Olt cu prezentarea onorului și salutul Drapelului de Luptă. A urmat oficierea unei slujbe de sfințire a Drapelului Național de către un sobor de preoți, după care drapelul a fost înălțat pe catarg, în acordurile Imnului Național al României.

Momentul solemn a fost completat de mesajele transmise cu ocazia Zilei Drapelului Național, simbol al unității, independenței și suveranității statului român.
Ceremonia s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare și a militarilor din cadrul Garnizoanei Slatina, precum și a efectivelor aparținând structurilor Ministerului Afacerilor Interne, în aplauzele celor prezenți.
Ziua Drapelului Național este sărbătorită anual la data de 26 iunie, în memoria momentului din 1848 în care tricolorul a fost proclamat drept drapel național, rămânând până astăzi unul dintre cele mai importante simboluri ale statului român.