Handbal: România – Norvegia 20-28

0
83

România merge în grupa principală alături de Norvegia și Germania. „Tricolorele” vor avea însă 0 puncte. Singura adversară certă din faza următoare este Croația. Celelalte două se vor stabili marți, dintre Olanda, Serbia și Ungaria.
min. 60: România nu a marcat de 10 minute. 20-27
min. 58: Denisa Dedu are o nou intervenție magistrală. Atacul a clacat însă complet. Popa nu își poate mări unghiul și e blocată de Lunde. 20-25
min. 56: România are două minute de superioritate. Bogdan Burcea cere timp de odihnă. 20-25
min. 54: Polocoșer ratează din situație de 1 vs 1 cu Lunde. 20-24

min. 50: Laura Popa e atentă pe respingere și aruncă inteligent, cu podeaua. Denisa Dedu are două intervenții la rând în fața lui Loke. 20-23
min. 49: Laura Popa înscrie din extrema dreaptă. 19-22
min. 47: Eliza Buceschi obține o nouă lovitură de la 7 metri. Tot ea își asumă și executarea, dar ratează. 18-20
min. 46: Acțiune superbă după time-out. Neagu o angajează pe Ostase, iar pivotul României nu ratează. 18-19
min. 45: Arbitrele din Muntenegru iau două decizii la limită, ambele împotriva „tricolorelor”. Bogdan Burcea cere timp de odihnă. 17-19
min. 43: Eliza Buceschi obține o lovitură de la 7 metri. Lunde ghicește execuția lui Neagu. 17-17
min. 42: Cristina Neagu duce România în avantaj. Herrem oferă replica rapid. 17-17
min. 40: Cristina Neagu obține o eliminare de două minute. Arbitrele anulează două reușite ale „tricolorelor”, dar Ostase se răzbună! 16-15
min. 39: Apărarea României se descurcă excelent în această repriză! 15-15
min. 38: Înscriem și din extremă, prin Popa! Herrem încearcă un lob, dar trimite peste. 15-15
min. 34: Lorena Ostase ajunge la 4 goluri din 5 aruncări. Denisa Dedu apără din nou! 14-14
min. 32: Denisa Dedu interceptează mingea pe un contraatac norvegian. Nu reușim să profităm. 13-13
min. 30: Eliza Buceschi stabilește scorul pauzei cu cel mai frumos gol de până acum! România rezistă eroic în fața marii favorite de la European. 13-13

min. 27: Buceschi aruncă din nou inteligent, de la șold. E lovitura ei semnătură! 12-13
min. 25: Buceschi fructifică un spațiu din defensiva adversă. Dumanska intervine miraculos la atacul rapid al Norvegiei. Thorir Hergeirsson cere time-out. 11-12
min. 24: Neagu s-a încălzit! A aruncat cu 126 km/oră, fără speranțe pentru portărița norvegiană. 10-12
min. 23: Laslo scoate o lovitură de la 7 metri. Cristina Neagu trage în stânga lui Lunde și marchează. 9-12
min. 19: Loke intră pe pivot și înscrie la prima acțiune a ei din acest meci. La acțiunea imediat următoare, pivotul de 37 de ani pleacă pe contraatac. Obține un 7 metri și două minute de eliminare pentru Seraficeanu. Nora Mork transformă. 8-12
min. 16: Cristina Laslo vine lansată și profită de golul din centrul defensivei norvegiene. 8-8
min. 15: Cristina Neagu înscrie primul gol al serii, cu o aruncare năucitoare, din inter dreapta. 7-8
min. 12: Iuganu înscrie cu o boltă din extrema stângă. Pasa decisivă i-a aparținut tot Cristinei Neagu. 6-8
min. 11: Bogdan Burcea cere primul timp de odihnă al partidei. 5-8
min. 8: Lorena Ostase se luptă incredibil pe pivot și aruncă pe lângă Katrinde Lunde. 5-5
min. 7: Iulia Dumanska are o intervenție senzațională din postura de 1 vs 1 cu Stine Oftedal. 4-4
min. 5: România repune rapid. Neagu pasează pentru Laslo, iar MVP-ul meciului precedent înscrie fără probleme. 4-3
min. 4: Eliza Buceschi aruncă superb de la șold. 3-2
min. 4: Pivotul Lorena Ostase scapă din nou de marcaj și marchează. 2-1
min. 2: Lorena Ostase înscrie pe un traseu consacrat în finalul victoriei cu Polonia, după o pasă a Cristinei Neagu. 1-1