Lorena Ostase, pivotul Slatinei, a spart gheața în meciul dintre România și Germania

0
338

România a pierdut meciul de debut de la Campionatul European de handbal feminin, scor 19-22, împotriva Germaniei.
România a avut un start dezastruos. În primele 8 minute, elevele lui Bogdan Burcea nu au găsit drumul corect către poarta adversă.

Lorena Ostase, pivotul grupării CSM Slatina, a dat semnalul revenirii. Handbalista s-a luptat eroic, a înscris de două ori și a deschis culoarele pentru jucătoarele din linia de 9 metri. Din păcate, Cristina Neagu n-a avut cea mai bună repriză. A înscris un singur gol, ratând și o lovitură de la 7 metri. Pătrunderile Elizei Buceschi ne-au ținut însă aproape de nemțoaice.
După pauză România a ieșit cu altă față de la vestiare. Neagu și-a asumat mai multe aruncări, procentajul i-a crescut, iar „tricolorele” au egalat la 14. Alexander Koke, secundul Germaniei, cel care s-a ocupat astăzi de echipă, a cerut inspirat timp de odihnă. Surorile Bonaventura au dictat eliminare după eliminare în tabăra noastră, iar meciul s-a rupt din nou.

Dumanska a fost singura handbalistă care s-a ridicat la miza partidei, terminând cu un procentaj de peste 40% al loviturilor parate. În ciuda numeroaselor mingi pierdute de adversare în ultimele 10 minute, româncele nu au reușit să se apropie decisiv. Revelația finalului de meci a fost pivotul Alexandra Subțirică Iovănescu, autoare a 3 goluri din 3 aruncări.

Programul naționalei:

3 decembrie – România- Germania 19-22
5 decembrie – ora 17:00 Polonia – România
7 decembrie – 21:30 România – Norvegia

Turneul va putea fi urmărit în transmisiune directă pe Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport.

Lotul României:
Portari: Yuliya Dumanska (Podravka), Denisa Dedu (CSM București), Ana Maria Măzăreanu (Gloria Bistrița)
Extreme stânga: Ana Maria Iuganu (Gloria Buzău), Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Alexandra Dindiligan (HC Zalău)
Interi stânga: Cristina Neagu (CSM București), Anca Polocoșer (Minaur Baia Mare)
Centri: Cristina Laslo (Minaur), Eliza Buceschi (Rapid), Ana Maria Țicu (SCM Craiova), Andreea Popa (Minaur)
Interi dreapta: Ana Maria Savu (SCM Craiova), Laura Popa (Rapid București)
Extreme dreapta: Laura Moisă (CSM București), Sonia Seraficeanu (Minaur)
Pivoți: Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subțirică (Gloria Buzău)