PSD, rezultat istoric în Olt. PNL, scor dezastruos

0
3648
Alegerile locale 2020 s-au încheiat, iar social democrații olteni au câștigat detașat. De fapt, estimările liderilor PSD Olt s-au confirmat, oltenii votând masiv candidații social democrați.
Astfel, din cele 112 localități din județ, PSD a câștigat în 94, în timp ce PNL Olt a înregistrat un dezastru total, liberalii reușind să-și impună candidați doar la Scornicești, Drăgănești-Olt, Bărăști, Cungrea, Iancu Jianu, Mihăiești, Morunglav, Scărișoara, Studina, Șopârlița, Urzica și Vădăstrița, Priseaca. Surprize sunt la Bârza, unde candidatul ALDE, Ion Anuța, directorul adjunct al Direcției Agricole Județene Olt, a obținut un mandat de primar. Pro România se poate lăuda cu candidații de la Leleasca, Ipotești și Mărunței.

La Alegerile din 2016, PNL a reuşit să câştige 17 primării din judeţ, după cum urmează: Balş – Mădălin Teodosescu – PNL, Scorniceşti – Ioan Prioteasa, Crîmpoia – Ionel Mirea – PNL, Cungrea – Liviu Voiculescu – PNL, Iancu Jianu – Paulică Munteanu – PNL, Izbiceni – Marian Gulie – PNL, Leleasca – Vasilică Selescu – PNL, Mihăeşti – Constantin Dobriţa – PNL, Osica de Jos – Marian Pistol – PNL, Pleşoiu – Valeriu Măndescu – PNL, Slătioara – Savu Ungureanu – PNL, Studina – Marian Vasile – PNL, Traian – Negrilă Marian – PNL, Urzica – Ion Spiridon – PNL, Vădăstriţa – Marin Ciupitu – PNL, Voineasa – Liviu-Laurenţiu Anuţa – PNL, Vulpeni – Paul Mandea – PNL.

58,48 la sută este prezenţa la vot înregistrată în judeţul Olt, procent care situează judeţul pe locul doi la nivel naţional, potrivit rezultatelor centralizate de Biroul Electoral Central. Pe primul loc se află Giurgiu, cu 59,43%, iar pe locul trei este Teleormanul, cu 58,11%.
 211.877 de olteni, adică 58,48% din 362.274 de alegători înscrişi pe liste, şi-au exprimat votul, duminică, la scrutinul pentru alegerea președintelui Consiliului Județean, primarului, consilierilor locali şi consilierilor judeţeni. Trebuie precizat faptul că, 70.678 de olteni au votat în mediul urban și 141.199 în mediul rural.

 

Gazeta Oltului vă prezintă rezultatele votului de la Alegerile locale din județul Olt, atât în urban, cât și în rural:

  1. Slatina – Emil Moț (PSD);
  2. Caracal – Ion Doldurea (PSD);
  3. Balș – Cătălin Rotea (PSD);
  4. Scornicești – Daniel Tudor (PNL);
  5. Drăgănești-Olt – Marian Viorel Tudorică (PNL)
  6. Corabia – Iulică Oane (PSD);
  7. Potcoava – Manuel Enăchioaia (PSD);
  8. Piatra-Olt – Nicușor Rada (PSD);
  9. Baldovinești – Ion Enescu (PSD);
  10. Băbiciu – Florea Negrilă (PSD);
  11. Bălteni – Tudor Marineață (PSD);
  12. Brâncoveni – Ion Cheroiu (PSD);
  13. Bârza – Ion Anuța (ALDE);
  14. Brebeni – Marian Ivan (PSD);
  15. Brastavățu – Cici Oprea (PSD);
  16. Bobicești – Ilie Chitez (PSD);
  17. Bărăști – Augustin Predel (PNL);
  18. Bucinișu – Radu Miltiade (PSD)
  19. Călui – Sorin Rotaru (PSD);
  20. Cârlogani – Ionel Văduva (PSD);
  21. Cezieni – Dănuț Gușatu (PSD);
  22. Colonești – Nicolae Stan (PSD);
  23. Coteana – Ionuț Dima (PSD);
  24. Cungrea – Cosmin Vlad (PNL);
  25. Cilieni – Laurențiu Brașoveanu (PSD);
  26. Crâmpoia – Ionel Mirea (PSD);
  27. Corbu – Constantin Dinuț (PSD);
  28. Curtișoara – Gheorghe Gănescu (PSD);
  29. Deveselu – Ion Aliman (PSD), decedat în urmă cu o săptămână din cauza COVID-19;
  30. Dobrun – Aurel Bondrescu (PSD);
  31. Dobroteasa – Ion Crăciunescu (PSD);
  32. Dobrosloveni – Gheorghe Tudorașcu (PSD);
  33. Dăneasa – Nicolae Soare (PSD);
  34. Dobrețu – Marinel Trașcă (PSD);
  35. Drăghiceni – Ovidiu Filip (PSD);
  36. Făgețelu – Stelian Stoicescu (PSD);
  37. Fălcoiu – Alexandru Petrișor (PSD);
  38. Găneasa – Dumitru Costea (PSD);
  39. Găvănești – Iulian Antonie (PSD)
  40. Gârcov – Niculiță Bobonete (PSD);
  41. Ghimpețeni – Dan Dobre (PSD);
  42. Giuvărăști – Daniel Pană (PSD);
  43. Grădinari – Mihai Ioana (PSD);
  44. Grădinile – Ion Dincă (PSD);
  45. Grojdibodu – Adrian Căpriță (PSD);
  46. Gostavățu – Ștefan Popescu (PSD);
  47. Gura Padinii – Gicu Cranță (PSD);
  48. Ianca – Mirel Pascu (PSD);
  49. Iancu Jianu – Paulică Munteanu (PNL)
  50. Icoana – Gabriel Ancuța (PSD);
  51. Ipotești – Constantin Necșuț (Pro România);
  52. Izvoarele – potrivit reprezentanților Primăriei Izvoarele, numărătoarea nu a fost finalizată până la închiderea ediției;
  53. Izbiceni – Marian Gulie (PSD);
  54. Leleasca – Vasilică Selescu (Pro România);
  55. Mărunței –  Emil Popescu (PRO România);
  56. Mihăiești – Constantin Dobrița (PNL);
  57. Milcov – Marian Dorobanțu (PSD);
  58. Morunglav – Nicolae Cărămizaru (PNL);
  59. Movileni – Sorin Toma (PSD);
  60. Nicolae Titulescu – Gheorghe Florin Tiutiu (PSD);
  61. Obârșia – Tudor Udrea (PSD);
  62. Oporelu – Valentin Burciu (PSD);
  63. Optași Măgura – Marin Scurtu (PSD);
  64. Orlea – Viorel Oiță (PSD);
  65. Oboga – Tudor Matei (PSD);
  66. Osica de Jos – Marian Pistol (PSD)
  67. Osica de Sus – Cezar Filip (PSD);
  68. Poboru – Iulian Bărăscu (PSD);
  69. Pârșcoveni – Dumitru Matei (PSD)
  70. Pleșoiu – Valeriu Măndescu (PSD);
  71. Perieți – Răzvan Rada (PSD);
  72. Priseaca – Ion Ioniță (PNL);
  73. Rotunda – Virgil Sârbu (PSD);
  74. Radomirești – Nicușor Sîia (PSD);
  75. Rusănești – Alexandru Chirea (PSD);
  76. Redea – Dan Bălă (PSD);
  77. Sârbii Măgura – Lucian Tănase (PSD);
  78. Sâmburești – Iulian Preda (PSD);
  79. Seaca – Marian Băluță (PSD);
  80. Slătioara – Savu Ungureanu (PSD);
  81. Scărișoara – Dan Iacob (PNL);
  82. Schitu Greci – Marian Lunganu (PSD);
  83. Spineni – Dănuț Șărpău (PSD);
  84. Sprâncenata – Marian Mihăișteanu (PSD);
  85. Stoenești – Alexandru Damian (PSD);
  86. Stoicănești – Marius Preoteasa (PSD);
  87. Strejești – Constantin Vizantie (PSD);
  88. Studina – Marian Vasile (PNL);
  89. Șerbănești – Mugurel Preoi (PSD);
  90. Șopârlița – Marijana Trepăduș (PNL);
  91. Ștefan cel Mare – Marius Măgureanu (PSD);
  92. Tătulești – Vasile Dan (PSD)
  93. Teslui – Mihăiță Lăzărescu (PSD);
  94. Tia Mare – Giulie Virgil (PSD);
  95. Topana – Barbu Gheorghe (PSD);
  96. Traian – Ilie Crâmu (PSD);
  97. Tufeni – Eugen Șotae (PSD);
  98. Urzica – Ion Spiridon (PNL);
  99. Văleni – Ion Șofaru (PSD);
  100. Vâlcele – Alexandru Taifas (PSD);
  101. Valea Mare – George Iancu (PSD);
  102.  Vădastra – Sorin Rădulescu (PSD);
  103. Vădăstrița – Marian Ciupitu (PNL)
  104. Vlădila – Marian Tocea (PSD);
  105. Verguleasa – Valentin Piciu (PSD);
  106. Vișina Nouă – Cristian Florin Țol (PSD);
  107.  Vișina – Marian Stănescu (PSD);
  108.  Vitomirești – Robert Rotea (PSD);
  109. Voineasa – Liviu Anuța (PSD);
  110. Vulpeni – Paul Manda (PSD);
  111. Vulturești – Gheorghe Treanță (PSD);
  112. Fărcașele – Viorel Leon Vladu (PSD).

Florentina Ștefan Ciobanu, Ilie Bâzoi