Oliwer Dobre: Eu, derbedeul orașului Caracal?

0
721

Cel mai longeviv karateka, Oliwer Dobre, multiplu campion naţional, european şi mondial, a primi titlul de cetăţean de onoare al municipiului Caracal, în anul 2017, la vârsta de 43 de ani. Trei ani mai târziu, în 2020, în ultima ședință a consiliului local Caracal, urma să fie supus votului proiectul de hotărâre privind retragerea titlului de cetățean de onoare al sportivului Dobre, după ce acesta a primit o condamnare penală definitivă pentru că ar fi bătut un tânăr. Proiectul a fost retras, de pe ordinea de zi de primarul Liviu Radu, care a afirmat că trebuie văzut dacă mai există alte situații similare.
Deranjat că edilul municipiului Caracal a folosit cuvântul „derbedeu” la adresa sa, Oliwer Dobre îi răspunde edilului într-o postare pe o rețea de socializare cu un val de ironii.
”Eu” DERBEDEUL ORASULUI CARACAL ” (IN ACCEPTIUNEA PRIMULUI „OM” DIN ORASUL NOSTRU)
UN „OM”DARZ!?
UN „OM”CU O INALTA CALITATE MORALA!?
UN”OM” SINCER!?
UN”OM”CURAJOS, CARE NU S-A DAT BATUT PANA NU A REZOLVAT PROBLEMELE CETATENILOR!?
UN „OM” CU UN SIMT AL MASURII IESIT DIN COMUN!?
UN”OM”EMPATIC!?
UN”OM”CARE NU SI-A UITAT PRIETENII SI A ASCULTAT SFATURILE LOR FARA SA CERCETEZE!?
UN „OM” AI CARUI PRIETENI NU AU FOST UITATI!?
UN „OM”PE CARE TE POTI BAZA DACA CUVANTUL SI L-A DAT!?
UN „OM”CARE NU INTRA IN CONFLICTE DE INTERESE!?
UN „OM” CARE NU ESTE INTERESAT DE AFACERILE IMOBILIARE DIN ORAS!?
UN „OM” TRANSPARENT, CU DECLARATIA DE AVERE IN CARE NU ARE NICIO CARAMIDA TRECUTA PE NUMELE SOTIEI!?
UN „OM” CARE NU ESTE IMPLICAT IN AFACERI DUBIOASE CUM AR FI PIATA, FALIMENTAREA I.G.O. SAU C.A.O, ACHIZITIONAREA FOSTEI CLADIRI A BAII COMUNALE , A FARMACIEi CARE NU ARE CLIENTI DAR VINDE FOARTE MULTE RETETE!?
UN „OM”GOSPODAR DESAVARSIT, CARE ADMINISTREZA BANUL PUBLIC FOARTE EFICIENT!?
UN”OM” CU VIZIUNE PENTRU MODERNIZAREA URBANISTICA A ORASULUI SI A ATRAGERII INVESTIILOR!?
UN „OM”CARE A AVUT GRIJA CA PIATA AGRO-ALIMENTARA CARACAL, ATUNCI CAND AVEA PERSONALITATE JURIDICA, SA NU LASE PE ALTCINEVA SA O DESFINTEZE SI SA O RADIEZE SA SE OCUPE CHIAR EL DE ACEASTA PROBLEMA!?
UN „OM” ALTRUIST, PE CARE NU-L INTERESEAZA BINELE PROPRIU!?UN „OM” AL CARUI SIMT ESTETIC/ORGANIZATORIC IN FLUIDIZAREA CIRCULATIEI , AVAND O REVELATIE IN IMPLEMENTAREA SENSURILOR GIRATORII INTR-UN SEGMENT DE DRUM TANGENTIAL!?
UN”OM” AL LEGII, CEL CE NU ACCEPTA SA INCALCI LEGEA SUB NICIO FORMA!?
UN „OM” A CAREI SFERA DE INFLUENTA NU A AFECTAT VIATA NICIUNUI CETATEAN DIN URBEA SA!?
UN „OM”PROFESIONIST, EXERCIZANDU-SI MESERIA DAND DOVADA DE INALTE CUNOSTINTE IN DOMENIU!?
EPIDEMIOLOG FIIND A REZOLVAT CU EFICIENTA SPALAREA STRAZILOR SI A IGENIIZAT ORASUL FOARTE PROMT PE TIMPUL STARII DE URGENTA!?
UN „OM” FAMILIST CONVINS, PENTRU EL FAMILIA SA FIIND „SACRA”!?
SI ULTIMA CALITATE PE CARE O STIU EU DESPRE EL, ESTE UN „OM” SENSIBIL CARE NU A SUPORTAT SA STIE CA ARE IN URBEA SA , UN CETATEAN DE ONOARE FARA CAZIER JUDICIAR, DAR JUDECAT TOTUSI , CARE A APARAT INTEGRITATEA FIICEI LUI IN VARSTA DE 10 ANI, IN FATA UNUI VIOLATOR NEJUDECAT DAR IMPACAT CU VICTIMA , UNUL CARE A ADUS INJURII PEDOFILE LA ADRESA FIICEI MELE IN VARSTA DE 10 ANI, UNUL CARE A VENIT LA MINE SA-L ANTRENEZ CA SA II BATA PE ALTII, SPUNANDU-I CA EU NU ANTRENEZ ” BATAUSI” , UNUL CARE STIA CU CE MA OCUP SI NU A TINUT CONT, UNUL AL CARUI TATA IL DOARE CA PROPRIUL LUI COPIL NU A MAI REUSIT SA VIOLEZE PE NIMENI SI SA CREEZE TRAUME FIZICE SI PSIHICE FETELOR VIOLATE SI A FETELOR PE CARE LE DUCE PE CAMP PENTRU A LE SPERIA, CA UN TATA CARE FACE TOTUL PENTRU COPILUL LUI ATUNCI CAND ESTE BATUT, UN TATA CARE S-A DUS LA TOTI CETATENII CONSIDERATI INTERLOPI IN VIZIUNEA LUI PT CA IN ORASUL NOSTRU NU EXISTA INTERLOPI, SA II CONVINGA SA IMI ALPICE O CORECTIE IN SCHIMBUL UNEI SUME DE BANI , UN TATA CARE S-A DUS LA TOATE CUNOSTINTELE DIN POLITIE SA IL AJUTE SA MA DEFAIMEZE , S-A DUS LA PROCURORI SI LA PRIM-PROCUROR SA-I INDEMNE SA IA SI PIELEA DE PE MINE, UN TATA CARE A RAMAS UIMIT SI PROST DE UIMIRE CAND OMENII LEGII NU AU DAT CURS PRIETENIEI DINTRE EI SI S-AU COMPORTAT CA NISTE PROFESIONISTI SI M-AU JUDECAT CORECT, UN TATA CARE A RAMAS UIMIT SI UIMIT DE PROST CAND DE LA TOATE PERSOANELE LA CARE EL A APELAT SI A PRIMIT UN SINGUR RASPUNS : ” DACA OLIWER DOBRE L-A BATUT, INSEAMNA CA A FACUT CEVA GRAV SI FIUL TAU ESTE O JAVRA , NU O MAI INCERCA CU EL , CA ALA NU BATE PE NIMENI FARA UN MOTIV FOARTE GRAV ”
UN TATA CARE A INCERCAT TOATE VARIANTELE SA MA INGENUNCHEZE , UN TATA CARE A FOST LA CEI MAI BUNI AVOCATI SI A PRIMIT ACELASI RASPUNS NEGATIV.
UN TATA SUPARAT CA UNUL DIN MARTORII ADUS LA PROCES NU A MUSCAT MOMEALA INTINSA DE FIRICA TIBERIUS SI A FOST SINCER, UN TATA SUPARAT PE JUSTITIA DIN CARACAL PENTRU CA AU APRECIAT CALITATILE MELE EXPRIMATE DE UN NUMAR DE PESTE 1000 DE CETATENI SIMPLII NU ASA CA MINE ( MUNCITORI , PROFESORI , AVOCATI , INSPECTORI DE POLITIE , OFITERI SUPERIORI AI ARMATEI ROMANE , OFITERI SRI SI JANDARMI ,PREOTI PRESEDINTI DE FEDERATII , PARINTI , BUNICI SI CHIAR COPII)
UN TATA SUPARAT CA UN JUDECATOR A TINUT CONT DE TOATE CARACTERIZARILE CELOR DE MAI SUS MENTIONATE SI NU A TINUT CONT DE CARACTERIZAREA INTOCMITA DE EI.
UN TATA SUPARAT PE UN JUDECATOR, PENTRU CA UN JUDECATOR SI-A PERMIS SA FACA O ANALIZA CORECTA ASUPRA CAZULUI SI SA IA O HOTARARE CORECTA IN INCHEIEREA CAZULUI.
UN TATA SUPATAT CA DE SI ARE O GRAMADA DE BANI, A DORIT SA II IA SI PE AI MEI CASTIGATI PRIN TRUDA NU PRIN SPECULA.
UN TATA SUPARAT PE DECIZIA JUDECATORULUI CA DIN SUMA DE 100.000 LEI DAUNE MORALE A PRIMIT DIN PARTEA INSTANTEI SUPORTABILA SUMA DE 500 LEI, IAR PENTRU INGRIJIRI MEDICALE A CERUT 3000 LEI SI INSTANTA IA ACORDAT 300 LEI ( SI EU AS FI SUPARAT ).
UN TATA CARE ESTE IMPLICAT IN CAZUL „DINCA – MONSTRUL DIN CARACAL ”
UN TATA CARE A REUSIT SA SCAPE DE PRESA CU AJUTORUL NU STIU CUI .
UN TATA CARE A REUSIT SA DEMOLEZE O CASA MUZEU DE PATRIMONIU FARA SA FIE TRAS LA RASPUNDERE .
UN TATA CU ATATA PUTERE NU A REUSIT SA MA INGENUNCHEZE !
ACESTA, INTR-ADEVAR ESTE UN TATA FOARTE SUPARAT !!!
Cum pot sa fi eu suparat pe Primarul Nostru cand el are atatea calitati, cum pot sa fi eu suparat pe Primarul Nostru cand el a fost dezinformat de apropiatii Lui.Consilierii sunt de vina ca nu si-au facut treaba si nu m-au cercetat cand cetatenii acestui oras au depus cererea pentru acordarea titlului de cetatean de onoare al orasului Caracal .
P.S.
PENTRU TOTI CEI CE VOR SA MA ,,ARDA PE RUG,, LE TRANSMIT UN SINGUR LUCRU , EU NU „ARD” , EU STRALUCESC !” a declarat sportivul.