Adina Diaconu şi Cristian Pletea, campioni europeni U21 la tenis de masă

0
87

România a reuşit o nouă performanţă remaracabilă la tenis de masă. La Campionatul European U21 din Croaţia, Adina Diaconu şi Cristian Pletea au cucerit medalia de aur în proba de dublu mixt, după un parcurs excelent.

Adina şi Cristian, cotaţi cu şansa a treia, au eliminat patru perechi pentru a ajunge în finală, iar în ultimul act s-au impus dramatic contra francezilor Bastien Rembert şi Nolwenn Fort, scor 3-2, la seturi.

Tot la turneul final din Croaţia, Andreea Dragoman şi Adina Diaconu au obţinut medalia de bronz la dublu feminin. Ele au pierdut semifinala contra unei perechi din Rusia, în cinci seturi.

Medalii:

  • Perechea Cristian Pletea/Adina Diaconu, aur la dublu mixt.
  • Perechea Cristian Pletea/Rareș Șipoș, aur la dublu masculin.
  • Andreea Dragoman, argint la simplu feminin.
  • Rareș Șipoș, argint la simplu masculin.
  • Perechea Andreea Dragoman/Adina Diaconu, bronz la dublu feminin.
  • Adina Diaconu, bronz la simplu feminin.

Rezultate:

Simplu feminin:

Grupa A:

  • Andreea Dragoman – Katarzyna Wegrzyn (Polonia) 4-2 (10-12, 11-5, 11-6, 10-12, 11-9, 11-5)
  • Andreea Dragoman – Solomiya Brateyko (Ucraina) 4-0 (11-4, 11-6, 11-3, 11-6)
  • Andreea Dragoman – Leilu Mostafavi (Franța) 4-1 (11-6, 11-7, 12-10, 10-12, 11-5)

Grupa B:

  • Adina Diaconu – Julia Slazak (Polonia) 4-1 (8-11, 11-4, 11-3, 11-8, 13-11)
  • Adina Diaconu – Olga Vishniakova (Rusia) 4-0 (11-9, 11-6, 11-5, 11-7)
  • Adina Diaconu – Aleksandra Vovk (Slovenia) 4-1 (11-9, 11-7, 5-11, 11-7, 11-2)

Grupa C:

  • Tania Plăian  – Mariia Tailakova (Rusia) 1-4 (6-11, 11-3, 9-11, 5-11, 11-13)
  • Tania Plăian – Orsolya Feher (Ungaria) 4-1 (11-6, 11-8, 13-11, 8-11, 11-7)
  • Tania Plăian – Prithika Pavade (Franța) 1-4 (3-11, 6-11, 8-11, 12-10, 6-11)

Grupa F:

  • Elena Zaharia – Anastasia Kolish (Rusia) 4-3 (8-11, 11-9, 11-6, 4-11, 11-3, 11-9)
  • Elena Zaharia – Nolwenn Fort (Franța) 4-2 (11-7, 6-11, 11-7, 9-11, 11-9, 11-9)
  • Elena Zaharia – Sophia Klee (Germania) 1-4 (9-11, 11-5, 11-13, 5-11, 13-15)

Optimi:

  • Andreea Dragoman – Olga Vishniakova (Rusia) 4-1 (13-11, 12-10, 11-5, 9-11, 11-7)
  • Adina Diaconu – Anastasia Kolish (Rusia) 4-1 (11-4, 11-13, 11-9, 11-7, 11-4)

Sferturi de finală:

  • Andreea Dragoman – Camille Lutz (Franța) 4-3 (7-11, 11-7, 11-5, 11-13, 11-13, 11-2, 11-4)
  • Adina Diaconu – Anna Wegrzyn (Polonia) 4-3 (11-8, 9-11, 11-3, 6-11, 11-13, 11-4, 11-6)ț

Semifinale:

  • Andreea Dragoman – Christina Kallberg (Suedia) 4-0 (11-6, 11-7, 12-10, 11-9)
  • Adina Diaconu – Prithika Pavade (Franța) 0-4 (14-16, 7-11, 3-11, 5-11)

Finala:

  • Andreea Dragoman – Prithika Pavade (Franța) 2-4 (7-11, 12-14, 11-8, 4-11, 11-6, 9-11)

Grupa 9:

  • Tania Plăian – Alba Fernandez (Spania) 4-0 (11-6, 11-5, 11-6, 13-11)
  • Tania Plăian – Christina Kallberg (Suedia) 4-1 (11-5, 5-11, 11-5, 11-4, 11-9)
  • Tania Plăian – Franziska Schreiner (Germania) 4-2 (11-4, 5-11, 8-11, 11-8, 11-8, 11-8)

Grupa 12:

  • Elena Zaharia – Tatsiana Chakavaya (Belarus) 4-0 (11-7, 11-4, 11-7, 11-3)
  • Elena Zaharia – Ema Labosova (Slovacia) 4-0 (11-9, 11-9, 11-5, 11-3)
  • Elena Zaharia – Denise Payet (Anglia) 4-0 (11-6, 11-6, 11-6, 11-6)

 Simplu masculin:

Grupa C:

  • Rareș Șipoș – Andrei Putuntica (Republica Moldova) 1-4 (16-18, 8-11, 11-9, 9-11, 6-11)
  • Rareș Șipoș – Joan Masip (Spania) 4-2 (9-11, 4-11, 11-8, 11-6, 11-6, 11-8)
  • Rareș Șipoș – Lars Posch (Elveția) 4-2 (9-11, 9-11, 11-6, 11-7, 12-10, 11-9)

Grupa H:

  • Cristian Pletea – Adrien Rassenfosse (Belgia) 4-3 (9-11, 8-11, 11-6, 11-9, 12-10, 5-11, 11-7)
  • Cristian Pletea – Artur Abusev (Rusia) 0-4 (5-11, 8-11, 9-11, 8-11)
  • Cristian Pletea – Gerrit Engemann (Germania) 3-4 (11-5, 9-11, 5-11, 11-8, 9-11, 12-10, 8-11)

Optimi: 

  • Rareș Șipoș – Csaba Andras (Ungaria) 4-2 (7-11, 11-7, 12-14, 11-6, 11-7, 11-5)

Sferturi de finală:

  • Rareș Șipoș – Irvin Bertrand (Franța) 4-2 (11-7, 5-11, 11-7, 7-11, 11-5, 11-9)

Semifinale: 

  • Rareș Șipoș – Laurens Devos (Belgia) 4-2 (11-6, 11-7, 10-12, 11-6, 8-11, 14-12)

Finala: 

  • Rareș Șipoș – Vladimir Sidorenko (Rusia) 1-4 (9-11, 7-11, 11-9, 5-11, 4-11)

Grupa 2:

  • Paul Mladin – Artur Abusev (Rusia) 0-4 (7-11, 7-11, 7-11, 3-11)
  • Paul Mladin – Alberto Lillo (Spania) 2-4 (9-11, 11-7, 6-11, 11-7, 8-11, 12-14)

Grupa 4:

  • Bogdan Sîngeorzan – Ioannis Sgouropoulos (Grecia) 1-4 (2-11, 11-9, 9-11, 6-11, 10-12)
  • Bogdan Sîngeorzan – Uladzislau Rukliatsou (Belarus) 0-4 (4-11, 9-11, 6-11, 9-11)

Dublu masculin:

16-imi:

  • Paul Mladin/Medardas Stankevicius (Lituania) – Maciej Kubik/Samuel Kulczycki (Polonia) 0-3 (10-12, 5-11, 9-11)
  • Bogdan Sîngeorzan/Dimitris Kordoutis (Grecia) – Tibor Spanik/Jakub Zelinka (Slovacia) 1-3 (11-9, 6-11, 5-11, 5-11)

Optimi:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Joan Masip/Alberto Lillo (Spania) 3-1 (11-7, 12-14, 11-8, 11-5)

Sferturi de finală:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Gerrit Engemann/Fanbo Meng (Germania) 3-1 (11-13, 11-4, 11-8, 11-7)

Semifinale:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Irvin Bertrand/Leo De Nodrest (Franța) 3-1 (11-3, 4-11, 11-8, 11-9

Finala:

  • Cristian Pletea/Rareș Șipoș – Andrei Putuntica (Republica Moldova)/Jiri Martinko (Cehia) 3-1 (7-11, 11-7, 11-9, 11-9)

Dublu feminin:

16-imi:

  • Elena Zaharia/Elisavet Terpou (Grecia) – Aleksandra Vovk/Katarina Strazar (Slovenia) 3-1 (5-11, 11-8, 11-4, 11-8)
  • Tania Plăian/Anastasia Kolish (Rusia) – Marina Niguez/Alba Fernandez (Spania) 3-1 (12-10, 9-11, 11-4, 14-12)

Optimi:

  • Andreea Dragoman/Adina Diaconu – Nikita Petrovova (Cehia)/Yuki Tsutsui (Germania) 3-0 (11-4, 11-9, 11-9)
  • Elena Zaharia/Elisavet Terpou (Grecia) – Tania Plăian/Anastasia Kolish (Rusia) 0-3 (6-11, 9-11, 7-11)

Sferturi de finală:

  • Andreea Dragoman/Adina Diaconu – Ozge Yilmaz/Ece Harac (Turcia) 3-0 (11-7, 12-10, 15-13)
  • Tania Plăian/Anastasia Kolish (Rusia) – Katarzyna Wegrzyn/Anna Wegrzyn (Polonia) 0-3 (4-11, 5-11, 7-11)

Semifinale:

  • Andreea Dragoman/Adina Diaconu – Mariia Tailakova/Kristina Kazantseva (Rusia) 2-3 (11-7, 5-11, 11-9, 5-11, 9-11)

Dublu mixt:

32-imi:

  • Bogdan Sîngeorzan/Ece Harac (Turcia) – Csaba Andras (Ungaria)/Tatsiana Chakavaya (Belarus) 2-3 (6-11, 11-9, 11-4, 8-11, 6-11)
  • Elena Zaharia/Maciej Kolodziejczyk (Austria) – Uladzislau Rukliatsou (Belarus)/Jennie Edvinsson (Suedia) 1-3 (8-11, 11-6, 7-11, 7-11)
  • Paul Mladin/Maria Yokova (Bulgaria) – Leo De Nodrest/Camille Lutz (Franța) 0-3 (6-11, 7-11, 7-11)

16-imi:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Daniel Orac/Natalia Grigelova (Slovacia) 3-0 (11-7, 11-8, 11-7)
  • Tania Plăian/Cedric Meissner (Germania) – Alberto Lillo/Anna Garcia (Spania) 3-1 (11-7, 6-11, 11-3, 11-9)
  • Andreea Dragoman/Rareș Șipoș – Abdullah Yigenler/Ozge Yilmaz (Tucia) 1-3 (11-5, 11-13, 6-11, 9-11)

Optimi:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Andrei Putuntica (Republica Moldova)/Andrea Pavlovic (Croația) 3-1 (11-3, 8-11, 11-9, 14-12)
  • Tania Plăian/Cedric Meissner (Germania) – Bastien Rembert/Nolwenn Fort (Franța) 2-3 (11-4, 10-12, 11-7, 5-11, 8-11)

Sferturi de finală:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Tobias Hippler/Franziska Schreiner (Germania) 3-2 (11-9, 11-8, 7-11, 6-11, 11-8)

Semifinale:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Irvin Bertrand/Leili Mostafavi (Franța) 3-1 (11-9, 10-12, 11-8, 11-9)

Finala:

  • Cristian Pletea/Adina Diaconu – Bastien Rembert/Nolwenn Fort 3-2 (11-7, 2-11, 11-9, 6-11, 11-8)