Expoziţie Constantin Brâncuşi „Operele reconstituite”, pe 27 septembrie, la Slatina

0
214

În ziua de 27 septembrie, Muzeul Județean Slatina va găzdui Expoziţia Constantin Brâncuşi „Operele reconstituite”, care va aduce la un loc 24 de opere realizate după cele brâncușiene, opere ce cu timpul au fost pierdute ori distruse. Viorel Pintea, directorul Școlii Populare de Arte și Meserii, este persoana care a luptat pentru realizarea acestui eveniment, dorindu-și cu orice preț ca numele orașului nostru să devină un punct important pe harta culturii: ”Expoziţia Constantin Brâncuşi „Operele reconstituite”este o abordare originala, unică, deosebită la nivel naţional şi internaţional. Ea va consta în expunerea la Slatina a 24, sperăm să mai aducem încă una, un modul din ”Coloana Infinitului” a lui Constantin Brâncuşi, 24 sau 25 de lucrări care sunt dispărute, distruse, nu mai există, nu au mai fost văzute. Fiecare lucrare va avea fişă  în care un scurt istoric va evoca momentul unde a apărut ultima dată şi momentul când a dispărut sau detalii de felul acesta.” ne-a declarat Viorel Pintea, inițiatorul acestui proiect.

Sculptorului Rodion Gheorghiţă este maestrul care a lucrat luni întreci la reconstituirea operelor brâncușiene. Datorită domniei sale, aceste opere valoroase pot fi vizionate de slătineni și nu numai: ”Prin grija sculptorului Rodion Gheorghiţă, artist plastic din Craiova, un om deosebit care lucrează prin mijloace, să spun aşa artistice, sculpturale, de tip realistic şi romantic, a reuşit domnia sa să redea prin analiză din 2d în 3d foto, să redea aceste  lucrări comunităţii, judeţului Olt în primul rând pentru că aici va rămâne această colecţie în permanenţă ,va fi intinerată ulterior pe baza unor proiecte, în mai multe oraşe importante, oraşe culturale  ale Europei. Noi sperăm ca prin acest gest să punem, prin brand-ul Constantin Brâncuşi, Slatina pe harta Europei, harta culturală a Europei, imaginându-ne o orizontală pe Sudul României foarte sugestivă, pentru că aici a trăit şi şi-a desfăşurat în mare parte activitatea Constantin Brâncuşi, respectiv o linie imaginară, culturală  între Hobiţa,Târgul-Jiu, Craiova, Slatina şi Bucureşti  unde sunt reperele brâncuşiene, dar şi o verticală, dacă  vreţi tot imaginară, ca şi proiecţie strategică, am putea spune a evenimentului  în timp şi anume Slatina care va fi principalul furnizor al acestor evenimente , Slatina , să zicem  Berlin , Paris , New York , Tokyo adică o excedere a spaţiului  naţional  în sensul spiritual pentru că Brâncuşi a fost  unul dintre cei mai mari, dacă nu cel mai mare sculptor a ultimilor 500 de ani, este foarte cunoscut în toată lumea şi de aceea  oportunitatea realizării acestei colecţii  şi acestei expoziţii Constantin Brâncuşi ,operei reconstituite la Slatina, este zic eu o graţie  şi o favoare pentru noi” a mai adăugat domnul director Pintea.

La această expoziție inedită pentru orașul nostru, sunt așteptați nume mari ale culturii românești, dar și personalități marcante pentru orașul nostru: ”La expoziţie vor participa: domnul academician, profesor, preşedintele în două rânduri al Academiilor Europene şi nu numai, Günter Stock, personalitate europeană reprezentativă la Bruxelles şi în toată lumea, care ne va onora cu prezenţa sa în data de 27 septembrie la Slatina, domnia sa va merge pe ziua de 27, se va întalnii cu personalităţii ale Administraţiei, Publice, Politice şi Administrative Centrale la nivel naţional, respectiv. Am înteles că va face o vizită la Guvernul României şi va veni însoţit de academicianul Mircea Beuran, domnul profesor Ionel Sineşti, mă rog, vor fi şi alţi profesori mari care domnul ministru Andrei Marga care vor veni la Slatina din mediul academic, de la Politehnică din Bucureşti, personalităţi locale, regionale, vor veni pentru acest eveniment pe care îl considerăm noi marcant şi care va rămâne reprezentativ, ca un megaproiect pentru Slatina. Avem deja depus şi la Ministerul Culturii o schiţă de proiect suntem  în discuţii, vom depune un proiect definitivat privind forma care va evolua pe viitor, această expoziţie itinerantă, considerăm că este un plus pentru Slatina, pentru Judeţul Olt şi pentru România. Vom conferii cu acest prilej atât auspiciile preşedinţiei expoziţiei domnului academician Günter Stock, cât şi o parte din titlurile, diplomele, medalile şi plachetele respective privind recunoaşterea participării atât de importante a domniilor lor la acest proiect, eveniment. Avem promisiunea autorităţiilor locale, domnul preşedinte al Consiliului Judeţean, al domnului primar, domnului vicepremier, Paul Stănescu, de a participa la acest eveniment, oamenii de cultură, directori deconcentrate, pasionaţii brâncuşiologii, medicii, pentru că există acest apanaj al înţelegerii, poate mai profunde la această categorie socială a medicilor din Slatina  şi de pretutindeni, oameni de artă  la modul propriu. Ne bucurăm de colaborare cu diectorul Muzeului Judeţean, Laurenţiu Guţică, care va fi şi amfitrionul, să spunem aşa a acestui eveniment,d ar şi de colaborarea cu domnul  George Smarandache, directorul Centrului Cultural Eugen Ionescu. Eu văd pe viitor o extindere a acestui proiect, printr-o prezentare a oraşului Slatina ca un oraş în care Brâncuşi a trăit 10 luni, ca un judeţ care prin Constantin Răducanu, Simionide din Brebeni, cel care i-a plătit bursa lui Brâncuşi la Paris. Văd oraşul Slatina ca prezentându-se cu prilejul lui Brâncuşi în paralele: Brâncuşi-Constantin, Constantin Brâncuşi – Constantin Brâncoveanu, Vlaicu I întemeietorul şi emiţătorul de monede  al Slatinei . Lucruri de felul acesta care să ne reprezinte . Au existat contacte între Brâcuşi şi Eugen Ionescu, deci se poate vorbi mult pe această temă şi se pot face lucruri frumoase la care mă gândesc eu, că după modelul ţărilor din partea europeană a Uniuni Europene, a spaţiului Schengen, putem chiar să marchetăm momentele acestea ,această expoziţie ,chiar să creem o mică parte,  o cotă parte  din bugetele instituţiilor care sunt partenere în acest proiect .” a mai declarat domnul Pintea.

Directorul Școlii Populare de Arte și Meserii, Viorel Pintea, are în plan realizarea la Slatina a unui atelier la Slatina în care operele lui Constantin Brâncuși să fie expuse publicului larg: ”Ne dorim ca pe viitor chiar să realizăm un atelier după schiţele lui Constantin Brâncuşi la Slatina, care să fie, de fapt locaţia în care opera lui Brâncuşi, reconstituită, să fie în permanenţă”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here